Вторник, 21 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
Ѓорѓиевски: СДСМ изврши масовен поткуп од над 100 милиони евра, фатени се поткупувачи, а ЈО молчи

Ѓорѓиевски: СДСМ изврши масовен поткуп од над 100 милиони евра, фатени се поткупувачи, а ЈО молчи

На денешната прес-конференција, членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ на овие избори спровел масовен и неконтролиран поткуп, а Јавното обвинителство се уште молчи за истото.

Во продолжение интегрален текст од прес конференцијата на Орце Ѓорѓиевски.

Главниот проект на СДСМ кој го реализира во ова три годишно владеење е поткупот на изборите кој го спроведе масовно и неконтролирано.

Непосредно пред изборите, пуштени се во промет платежните картички со кои што илјадници граѓани добија од 100 до 200 евра. За оваа намена директно од државниот буџет испумпани се близу 30 милиони евра.

На два дена пред избори, кршејќи го чл.8-а, ст.1 а.2 од Изборниот законик и чл.43 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси, СДСМ подели десетици илјади картички за зелена нафта помеѓу земјоделците при што потроши дополнително 200 милиони денари или 3.5 милиони евра.

На истиот начин, кршејќи ги истите закони, две недели пред тоа Владата преку Генералниот секретаријат подели половина милион евра на 40 невладини организации.

Дополнително во текот на целиот период од завршувањето на вонредната состојба до денот на изборите беа делени пари за фирмите во висина од 100 милиони евра. Таканаречената помош за стопанството ја добија само одбрани фирми, а сега гледаме и зошто.

На целиот институционален поткуп му следеше и теренски, црни пари во кеш, кои беа делени два дена пред и на самиот ден на изборите.  При делење на дел од тие пари беа фатени двајцаГрадоначалници на СДСМ, кои беа и уапсени, и поради тоа што обвинителството не им одреди притвор тие не одговараат и не ги процесуираат пријавите.

Во Штип во посед на едно лице беа фатени 40 – тина лични карти, кои исто така биле дел од поткуп шема.

Масовен поткуп, на 29 места е регистриран и на денот на избори, на разни локации низ државата. А регистрирани се неколку носења на лица до гласачко место.

ЈО и институциите задолжени за расчистување на овие случаи молчат. Молчат затоа што го спасуваат очајникот Заев, кој е свесен дека доколку се воспостави правна држава ќе мора да одговара.

Јавното обвинителство мора да реагира и да покрене постапки против овие случаи и да ја одбрани правната држава

Народот јасно се определи за промени и казната за сите криминали против сопствениот народ доаѓа.

https://alfa.mk/gjorgjievski-sdsm-izvrshi-masoven-potkup-od-nad-100-milioni-evra-fateni-se-potkupuvachi-a-jo-molchi/

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.