Четврток, 30 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
Ребрендирање на ВМРО и збогување со кадрите од минатото

Ребрендирање на ВМРО и збогување со кадрите од минатото

пишува: Светислав ВАСЕВ
 
Политичката ситуација по изборите на 15 јули, кои завршија со резултат кој ги става во мат позиција партиите, а особено СДСМ, на чие раководство му е повеќе од јасно дека доаѓа време за заминување од власта ги направи нервозни и ги стави во позиција да ги употребат и најочајните методи за да спречат формирање на влада од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Активирани се поранешните функционери на партијата, како Сашо Мијалков, Никола Попоски, Никола Тодоров, Ивица Коневски и Даниела Рангелова, од кои поголем дел под притисок на голем број на судски предмети против нив почнаа да го напаѓаат Христијан Мицкоски, целосно без основа и на штета на позициите на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на преговорите за идна влада, а со тоа директно јакнејќи ги позициите на Зоран Заев и СДСМ.

Нападите јасно издиференцираа кој за кого е, и со кого. На една страна имаме поранешни функционери, кои својот збор во политиката го кажале, а од друга страна Христијан Мицкоски и група млади луѓе кои сакаат да наметнат нови вредности и принципи во политиката, но и да ја сменат сликата за Македонија, како земја на криминал и корупција, каде се напредува само со партиска или роднинска поддршка.

Мицкоски не само што го доби легитимитетот во партијата, бидејќи сите застанавме зад него, буквално целото членство, туку и кај граѓаните, особено во македонскиот корпус на гласачи. Така стекнатиот легитимитет го обврзува да продолжи понатаму и да се бори против сите штетни политики за татковината. Но има и полно право да направи целосно партиско прочистување, кое што и самиот веќе го најави.

Периодот во кој што се наоѓаме, но и деновите пред нас се одличен тајмниг за ребрендирање на ВМРО, но и за збогување со кадрите од минатото кои само не обременуваат.

ВМРО има сила, ВМРО знае. Со Христијан Мицкоски и новиот пристап во политиката со вредности и принципи ќе свртиме нов лист во политиката и ќе ја вратиме надежта на граѓаните во системот и државата.

https://lider.com.mk/makedonija/rebrendiranje-na-vmro-i-zboguvanje-so-kadrite-od-minatoto/

 

На прво место

News image

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија?

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија? Зошто молиме, наместо да набавиме како што набави...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.