Сабота, 01 Август 2020    PDF Печати Е-пошта
Здруженијата на Коњаниците бараат јавно извинување од избрзаната и непроверена реакција на Градоначалникот на Крушево Тони Христоски

2Rashela 1

Соопштение до јавноста:

Здружението на граѓани БИГОРСКИ МАНАСТИР-ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ, негувајќи ја традицијата, мирно и достоинствено како што и прилега на еден културен настан по единаесетти пат пристигна во славното Крушево.

2Rashela 3Што се однесува до наводите јавно објавени од градоначалникот на Крушево за немири и дивеење јавно се оградуваме бидејќи коњаниците не учествувале во настанот, а Здружението не поддржува такво срамно однесување.

Коњаниците на Бигорски манастир патот на Црешовото топче ја искористија првата ноќ во Крушево за одмор по повеќе од 200 км изминатиот долг пат по Македонските планини.

Целосно се слагаме со изјавата на Градоначалникот на Крушево дека во Крушево нема место за насилници, вандали и нивно нечовечко однесување со демонстрирање сила или моќ врз мирното население во пресрет на празникот.

Да почитуван Градонашалник и ние од коњаницата БИГОРСКИ МАНАСТИР-ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ целосно се слагаме со твојата изјава, а воедно апелираме воздржаност од избрзани соопштенија пред да се види записникот направен од страна на официјални лица од МВР.

Градоначалникот на Крушево Тони Христоски треба да ги провери сите наводи од записникот на МВР пред да излезе со соопштение.

Изјава на МВР: Во 2 часот по полноќ добила пријава дека синоќа на Гумење дошло до инцидент помеѓу лица кои со коњаницa од скопско Лисиче пристигнале во Крушево и еден крушевчанец од друга страна. 

Здружението на Коњаницата БИГОРСКИ МАНАСТИР-ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ бара јавно извинување од избрзаната и непроверена реакција на Градоначалникот на Крушево Тони Христоски.

2Rashela 5

Мирно и доствоиствено од кампот на коњаницата БИГОРСКИ МАНАСТИР-ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО  ТОПЧЕ кон Крушево предводени од Рашела Мизрахи .

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.