Понеделник, 17 Август 2020    PDF Печати Е-пошта
Дали мирно ќе го набљудуваме процесот на македонското уништување и држава?
 
Протест на Македонците од Европа против изборниот фалсификат и нелегитимната антиуставна промена на името
 
Достоинството и почитување на волјата на македонскиот народ потврдена од последниот референдум како и резултатите од најновиот изборен фалсификат ја побудуваат македонската дијаспора од Европа да го крене својот глас и крик за македонските правдини.
 
Во тој контекст, Координативното тело на Македонците од Европа повикува на голем масовен протест пред седиштето на Европската Унија во Брисел, во сабота 19 септември 2020 година.
 
Легитимноста на македонскиот народ е узурпирана од една коруптивна мафијашка структура наречена северна, чија крајна цел е комплетна деструкција на македонската држава и правен систем. Откога неправдата и нелегитимноста се инкорпорирани во општеството, отпорот станува основно средство на реакција и должност.
 
Дали мирно ќе го набљудуваме процесот на македонското уништување и држава?
 
Нашиот отпор во дијаспората нека биде зачетокот на нови протести и непризнавање на вештачка северна држава.
Да бидеме горди и решителни во докажувањето на македонските неправди пред Европските институции и пошироко. Само со масовност и решителност ќе можеме да допринесеме во зачувувањето на македонската држава и идентитет .
 
Секогаш Македонија, никогаш Се....а.
 
Координативно тело за протести на Македонците од Европа
 
Женева , Лондон, Хелсинки , Брисел, 16 август , 2020.
 

Историја

News image

Владетелите на Македонија

Сите познати и образувани луѓе во вековите пред Христа пишувале за македонската историја и за Македо...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ОД КИСЛЕВ – МЕСЕЦ ОД ЕВРЕЈСКИОТ КАЛЕНДАР - ДО ЗБОРОТ КРШТЕВАЊЕ (21)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, збо...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (44)

ТРОЈАНСКАТА ВОЈНА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.