Петок, 28 Август 2020    PDF Печати Е-пошта
ОК на ВМРО–ДПМНЕ Радовиш ја одржа традиционалната 30-та јубилејна Комитска вечер

1OK-Radovis

Во организација на ОК на ВМРО–ДПМНЕ од Радовиш, на 27 август 2020 година, се одржа традиционалната 30–та по ред јубилејна Комитска вечер.

Традиционално, Комиската вечер се одржа во очи на големиот македонски христијански празник „Пресвета Богородица“, во манастирската црква „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во с. Ораовица.

1radovis veterani 1

Пред присутните членови и гости, се обрати претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ во Радовиш г. Станко Манчевски кој го истакна задоволството од одржувањето на оваа јубилејна Комитска вечер, која, поради строгите протоколарни безбедносни мерки поради короната кризата, се одржува поскромно и со скратена програма. Беше одслужена панихида за сите паднати борци, поранешни и сегашни, кои животите ги положија на олтарот за слободна  и независна Македонија.

Според заветот на основачите на ВМРО–ДПМНЕ од Радовиш од далечната 1990 година, било одлучено, во духот и традицијата кои ги негувале старите комитски дружини на тогашното ВМРО, да продолжи ова дружење како восклик, но и повик, за единство на сите членови на тогаш новоформираната партија ВМРО-ДПМНЕ за стабилност и напредок на ново прогласената Република Македонија во 1990 година.

Исто така, Ветераните, сите членови и симпатизери собрани на оваа јубилејна Комитска вечер во Македонското светилиште во Радовиш му дадоа целосна поддршка на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Претседателот Христијан Мицкоски, во одбрана на ВМРО-ДПМНЕ, националните интереси на нашата Македонија и Аманетот.

На Тие кои се обидуваат да и наштетат на Партијата, им беше порачано дека сплотеноста во ВМРО ДПМНЕ е преголема за да го попречат успешниот пат на Партијата по кој ја води претседателот Христијан Мицкоски.

Вечно ВМРО-ДПМНЕ!

Вечна Македонија!

ОК на ВМРО-ДПМНЕ

Радовиш, 27 август 2020 г.

1radovis veterani 4

 

1radovis veterani 3

1radovis veterani 6

1radovis veterani 8

1radovis veterani 9

1radovis veterani 11

1radovis veterani 12

1radovis veterani 10

1radovis veterani 13

1radovis veterani 14

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Борба за воведување на македонското наречје во Солун

Тихомир Каранфилов Во четвртото продолжението на „Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на...

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р ВЕЛО МАРКОВСКИ, најуспешен македонски аналитичар на ковид-19, ја доби МЕМОРИЈАЛНАТА НАГРАДА „Д-р МАРИЈА И ЕМИЛ

Кој е највлијателен настан во историјата на светското здравство и медицина - веќе сите на планетат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.