Четврток, 01 Октомври 2020    PDF Печати Е-пошта
Проф. д-р ВЕЛО МАРКОВСКИ, добитник на награда за проучување на ковид-19

2velo

Проф. д-р ВЕЛО МАРКОВСКИ, добитник на награда за проучување на ковид-19 

Р МАРИЈА И ЕМИЛИЈА КУКУБАЈСКИ 2020“

 1velo

(на фотографијата: Проф. д-р Вело Марковски, со ЕМАРИ директорот, Др Елена Јовева и претседателот, проф. д-р Марија Емилија Кукубајска)

Во оваа година на офанзива на пандемијата ковид-19 и справувањето со неа, хуманитарната меморијална награда за успех во медицината и здравството „Д-р Марија и Емилија Кукубајски“, упатуваше на неминовен избор од Факултетот за медицински науки на Универзитетот Гоце Делчев во Штип, и на професорот инфектолог д-р Вело Марковски. Во толкување на вирусот се јавуваа и други стручни имиња меѓу научните и широките кругови, но проф. Марковски се истакна како најпочитуван и најмасовно баран извор на помалку познати а значајни информации за овој невидлив а сеприсутен непријател. На неговите импресивни и корисни познавања за сложената, агресивна и најмасовна инфективна болест за човековата цивилизација, им се восхитуваа десетици милиони гледачи, читатели и следбеници на социјалните мрежи.

Професорот Марковски значи стручна подршка и информираност - и за здравствените работници и за жртвите на пандемијата, а жртвите најмасовно потекнуваат од народот, се од фамилии кои ги губат саканите, остануваат со оштетено здравје, без вработување, без некогашната поставеност во организиран живот и образование на нивните деца, или во грижата за остарените родители.                

Тој несебично се залага, ја подржува (во real time) надежта меѓу народот дека ќе се најде и лек и вакцина ако се поставуваме информирано, рационално и решително кон болеста како непријател кој напаѓа без фронтови, преку сите граници. Негови колеги професори, негови студенти и други кои го следат по медиумите, отворено изразуваат благодарност за неговата позитивна и концизна поставеност во хаосот на пандемијата. Кралицата Елизабета II, во говор од 5-ти април, и’ се обрати на својата нација во ковид пандемија и кажа „Само-дисциплината, смирената природа и сочувството кон блискиот сеуште ја карактеризираат оваа земја... тие не се дел од нашето минато, туку ја дефинираат и нашата сегашност и нашата иднина“. Тие национални вредности опстојуваат и кај друг дел од човештвото, а се зачувани и во духот и на македонскиот народ.

Со борбата за здравје, за поздрава околина, поздрави човечни односи, поголема верба во похумана иднина, се совпаѓа и мисијата на граѓанското здружение, ЕМАРИ. Неговиот акроним ги следи и спроведува идеите за едукација и емпирија засновани на морални вредности, преку академски и индивидуални надградувања и преку истражувања на историјата, зашто се’ има своја историја. И  пандемијата има историја на болеста како војна, како и историја на војната како болест.

Наградата „Д-р Марија и Емилија Кукубајски“ е мал дел од благодарноста за еден голем чекор на храброст и хуманост на професор д-р Марковски. Тој едуцира, и верува во науката, но и проверува нејзини заблуди и можни грешки. Во време на лажни вести и дезинформации во се’, често спротивставените тврдења за ковид пандемијата низ светот на медицинските и фармаколошките науки, професорот Марковски ги смета за посилен предизвик во истражување на егзактни и јасно убедливи наоди, за мотивација кон сечиј поодговорен и посоодветен однос во следење и справување со оваа брутална болест.

Пожелувам ова признание за проф. д-р Вело Марковски, да пренесе многустрана благодарност од милионите загрижени, моја лична благодарност, а верувам - и благодарност од мојата љубена ќерка Емилија Кукубајска (1979-2006), некогаш една од неуморните, доблесни борци за здравје и љубов кон човештвото. Со Емилија, младата македонско-американска писателка, заедно ја основавме невладината организација ЕМАРИ, во Вашингтон, 2004 година, за да промовираме здравје и здрави односи меѓу луѓето, здрава култура на живеењето и да подржуваме истражувања на лекови против трагичните болести. 

Епилог:

Ако на почетокот од youtub снимката https://www.youtube.com/watch?v=MkDeNRkpYIo  хорот на академската химна Gaudeamus Igitur пееше од пандемски поделени квадрати, на крај пожелувам поделеноста и виртуелноста да не бидат начин на споделување на животот, творештвото, природата и културата на општење, општествено и лично. Не сакам да верувам дека човештвото ќе дозволи да биде завладеано од виртуелен живот во анти-човечна матрица, но видеото е и виртуелно соопштение за признанието кои има и реално значење, духовно и материјално, научно и добротворно.

Доделувањето на наградата се одржа и со физичко присуство, на 1.10. 2020, во 13:00 ч. во црквата св. Богородица, Ново Село Штип, од каде потекнува и револуционерната фамилија Кукубајски, а црквата е поврзана и со родното Папрадиште на проф. Марковски, преку фамилијата Папрадишки кои во 19 век учествувале во градбата и иконописот на црквата.

„Оваа награда изразува и благодарност и почит кон научникот, лекар, професор, родител и син на македонскиот народ, проф. д-р Вело Марковски, за неговите сестрани интернационални истражувања, и за неговата хумана грижа за здравјето и животите на луѓето во време на овој сеуште недоволно познат вирус“, кажа проф. Кукубајска при доделување на наградата.

 

Марија Емилија Кукубајска

                                     

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.