Сабота, 07 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
ЕУ МОРА ДА ГО ОСУДИ – А НЕ ДА ГО ПОМАГА – АНТИ-МАКЕДОНСКИОТ РАСИЗАМ НА БУГАРИЈА И ГРЦИЈА

1mmdc

Бугарија го следи примерот на ЕУ членката Грција, која прва и наметна услови на Македонија за да ја принуди да си го промени името, и сега и таа бара Македонија и Македонците да си ги сменат историјата, идентитетот, да прогласат дека се всушност „Бугари по потекло“, дека македонскиот јазик е „бугарски дијалект“ и целосно да се откажат од македонското малцинство во Бугарија. Дополнително, и во спротивност со историските факти, Бугарија бара Македонија да ја прифати бугарската ревизионистичка историја, и да каже дека Бугарија, иако била сојузник на Хитлер и окупаторска сила во Македонија, „нема никаква одговорност за депортирањето на 7.000 македонски Евреи во логорот на смртта во Треблинка“. Ако овие барања не бидат исполнети, Бугарија се заканува дека ќе стави вето на македонското членство во ЕУ. Портпаролката на ЕУ Ана Пизонеро рече дека „Договорот од Преспа (со Грција) и Договорот за добрососедски односи со Бугарија се позитивен пример за регионот и пошироко. Важно е овие билатерални договори да продолжат да се спроведуваат со добра волја“.

Од една држава и етничка група не може и не смее да се бара да соработуваат со своите угнетувачи и да „спроведуваат договори со добра волја“, особено ако целта на овие договори е бришењето на оваа етничка група и на нејзиното основно право на само-определување. Но Европската Унија очигледно повеќе сака да го зголеми своето членство и своето глобално влијание отколку што ги цени вредностите како што се човековите права и демократијата, вредности кои тврди дека ги почитува.

Про-ЕУ медиуми, како што е Политико ЕУ, дури објавија дека говорот на бугарски претставник во Брисел во кој се негира македонскиот етнички идентитет бил „многу долг и емотивен“. Политико со ова ја одбра страната на озлогласениот кршач на човекови права Бугарија, која дузина пати е осудена ни повеќе ни помалку туку од Европскиот Суд за Човекови Права, поради нејзиното негирање на основнот право на само-определување и себе-изразување на Македонците.

Без осуда или резерви, Ројтерс ја претстави застрашувачката политика кон Македонците на бугарската министерка за надворешни рабоит Екатерина Захариева.

„Ние сме загрижени од постојаните барања на македонското малцинство во Бугарија. Со признавање на бугарските корени ќе се стави крај на ова“.

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права ги осудува Бугарија, Грција и земјите членки на Европската Унија, како и медиумите кои решија да им помагаат на овие земји во нивниот проект за бришење на македонскиот етнички идентитет и нашите основни човекови права.

Ги повикуваме владите, опозициските партии, организациите за човекови права и медиумите кои се искрено вложени во заштитата на човековите права да ги осудат овие тактики за притисок врз Македонија, кои се одобрени од страна на ЕУ, и да ги осудат Бугарија и Грција за нивното јасно кршење на македонските права.

1nasetoМакедонско меѓународно движење за човекови права (ММДЧП)

 

На прво место

News image

Нема крај на тоталитарниот режим на Зоран Заев и ова мнозинство во Собранието

Нема крај на тоталитарниот режим на Зоран Заев и ова мнозинство во Собранието

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.