Петок, 22 Јануари 2021    PDF Печати Е-пошта
Ангеловски: Пописот или ќе биде штелуван, или нема да биде признаен доколку не ги исполни потребите на власта

Страшо Ангеловски, лидер на МААК во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“, зборуваше за пописот каде посочи дека постојат две можни решенија. Според него едното решение е дека пописот ќе биде штелуван, а другото е дека доколку не биде штелуван според потребите на власта тогаш пописот нема да го признаат.

„Во име на пописот ќе се влегува со валкани чевли од надвор, ќе им се влегува на луѓето дома и ќе се врши пописот и еве и тоа да го прифатиме доколку навистина се сака да се направи една сериозна статистичка операција со која Република Македонија конечно ќе знае дека имаме толку домаќинства, толку имот и слично. Се поставуваат две можни решенија.Прво доколку е тоа така, доколку пописот како што ни велат ќе биде статистичка операција како тогаш претставник на ДУИ, дел од власта вели дека нема да го признаат доколку Албанците излезат под 20%, тоа веќе невестува дека пописот ќе биде штелуван, не смее алабнското малцинство да падне под 20%. Второ доколку не биде штелуван и доколку излезе 18% или 16.4% тогаш пописот нема да биде признаен зошто имаме врзан потпис и тогаш кој ќе ги сноси трошоците, тоа е извонредно скапа операција. Пописот не е операција која се изведувад со 5.000 или 10.000 евра. Значи можеме да влеземе во две варијанти во врска со пописот“, рече Ангеловски.

https://netpress.com.mk/angelovski-popisot-ili-e-bide-shteluvan-ili-nema-da-bide-priznaen-dokolku-ne-gi-ispolni-potrebite-na-vlasta/

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Заев е мафијаш

  Христијан Мицкоски: Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓ...

Историја

News image

Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во сит

„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар...

Иселеници

News image

СВЕТОЗАР (СВЕТЛЕ) – СТИВ СТАМЕВСКИ - МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (8)

СЛОГА ВО СЕМЕЈСТВОТО – КАРАКТЕРИСТИКА ЗА СТАМЕВЦИ  ...

Култура и туризам

News image

Куќа на Робевци во Охрид

Куќата на Робевци во Охрид се смета за едeн од најрепрезентативните објекти на градската архитектура...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (62)

ЗАКЛУЧОК КОН ЗАЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА И ИДНИНА 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.