Сабота, 20 Февруари 2021    PDF Печати Е-пошта
ОМО Илинден Пирин :Дали прочитавте две реченици за Теодосиј Гологанов пред да го избришете???
1Teodosij-Gologanov
 
Денес стигаат вести дека владата во Скопје ќе го избрише името на Скопскиот Митрополит ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ, инаку роден во селото Т`рлис, Неврокопско, и ќе стави име на странец на еден од главните скопски булевари!
 
 
Дали има еден писмен човек во град Скопје, во владата и во партијата СДСМ???
Знаете ли што значи непокорниот борец за македонската кауза од 19ти век, Митрополитот Теодосиј Гологанов за Македонија и Македонците ?????
 
Знаете ли дека тој е еден од најголемите борци против странските пропаганди, против грчката, бугарската и српската пропаганда уште во тој далечен 19ти век!
 
Знаете ли дека во најтешки услови, со закани и притисоци од сите страни, Митрополитот Теодосиј Гологанов уште во 19ти век се залага за возобновување на тогаш укинатата Охридска Архиепископија како вековна црква на Македонците!
 
Дали прочитавте две реченици за Теодосиј Гологанов пред да го избришете???
 
СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ ГО БРИШЕ ИМЕТО НА ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ, НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАРЕЧЕ НИКАКО СО ДРУГИ ЗБОРОВИ ОСВЕН СЛУГА НА ТУЃИНСКИТЕ ПРОПАГАНДИ И ПОЛИТИКИ!!!!
 
 
 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Заев е мафијаш

  Христијан Мицкоски: Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓ...

Историја

News image

Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во сит

„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар...

Иселеници

News image

СВЕТОЗАР (СВЕТЛЕ) – СТИВ СТАМЕВСКИ - МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (8)

СЛОГА ВО СЕМЕЈСТВОТО – КАРАКТЕРИСТИКА ЗА СТАМЕВЦИ  ...

Култура и туризам

News image

Куќа на Робевци во Охрид

Куќата на Робевци во Охрид се смета за едeн од најрепрезентативните објекти на градската архитектура...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (62)

ЗАКЛУЧОК КОН ЗАЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА И ИДНИНА 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.