Среда, 05 Октомври 2022    PDF Печати Е-пошта
ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН НА 1295 ЗАГИНАТИ МАКЕДОНЦИ ОД ВАРДАРСКИОТ БАТАЛЈОН ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА ВО КОСТОЛАЧКА КОСА
   310684829 8113178578756610 2870345867694060860 n        309632
   
                                         МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО СРБИЈА
 
3 октомври 2022 година, Пожаревац, Србија
 
- Во организација на Македонското здружение “Кочо Рацин“ од Белград викендов во месноста Костолачка Коса, во дворот на српската православна црква “Свети Ѓорѓи“ кај Пожаревац, се одржа традиционалното чествување Помен за вечен спомен на 1295 загинати Македонеци од Вардарскиот баталјон во Првата светска војна.
 
- Секоја година Македонците во Србија го одбележуваат настанот од 1915 година на местото каде загинале голем број Македонци од Вардарскиот баталјон. Се потсетуваме на нивните храбри срца и евоцираме спомени од тие времиња, - изјави претседателката на Македонското здружение “Кочо Рацин“ од Белград, Лидија Демниева.
 
За време на Првата светска војна, Кралството Србија извршило мобилизација на Македонците на територијата на денешна Македонија, од кои е формиран и Вардарскиот баталјон, со вкупно 1300 борци од Тетовско, Гостиварско, Кумановско, Поречието и од Кривопаланечкиот и Кратовскиот регион. Од нив во борбите со австро-унгарската и германската војска, борејќи се во рамки на српската војска, загинат е речиси целиот Вардарски баталјон или вкупно 1295 војници, од кои - 473 во борбите за одбраната на Белград и Смедерево, 627 војници загинале на Костолачка Коса, 60 ги загубиле животите при повлекувањето на српската војска кон Албанија, каде загинуваат уште 60 војници, со што Првата светка војна ја преживеале само пет Македонци припадници на оваа единица.
 
Македонската заедница во Србија под претседателство на Гојко Илиевски повторно ја актуелизира иницијативата поднесена до надлежните српски власти да се подигне споменик за сите паднати 1295 Македонци од Вардарскиот баталјон.
 
- Тој споменик би требало да се подигне во село Петка, кое се наоѓа недалеку од овде, каде што има веќе споменик за паднатите борци, но од српска националност. Ние бараме тоа да се официјализира и да се направи и за Македонците од Вардарскиот баталјон. Се надеваме дека Владата на Република Србија и Министерството за култура ќе ни овозможат тоа да се реализира, - изјави Демниева.
 
На одбележувањето и полагањето свежи венци присуствуваше и претседателот на пожаревачката Градска општина Костолац, Серџо Крстаноски и делегација на Македонската амбасада во Белград, предводена од в.д. амбасадорот Михаела Веселинов.
 
Нека Господ Бог ги насели душите на загинатите Македонци од Вардарскиот баталјон кои загинале во Првата светска војна во Србија во Царството небесно каде што почиваат душите на праведниците. Вечна им слава и памјат.
 
Светскиот Македонски Конгрес го поддржува одржувањето на ова традиционално чествување во Србија.
 
1odor Тодор Петров
 

Историја

News image

СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАЈАКНЕ ДЕМОКРАТИЈАТА НА БАЛКАНОТ

МЕМОРАНДУМ ЗА РЕШЕНИЕ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

Иселеници

News image

КОЈ Е БИЗНИСМЕНОТ , АМЕРИКАНСКИОТ МАКЕДОНЕЦ, ХУМАНИСТ И ДОНАТОР ЛУ ВЛАШ? (2)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ВЕСНИКОТ „МАКЕДОНСКА ИСКРА“ ВО АВСТРАЛИЈА – ПРВИОТ ГЛАСНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (3)

  ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.