Среда, 18 Април 2012    PDF Печати Е-пошта
Наградата на ОМД „Пријател на Македонија“ за генерал мајор Дуби од Вермонт

omd-dubi

За долгогодишен придонес во градењето на американско-македонските односи, генерал мајорот Мајкл Дуби, командант на Националната гарда на сојузната американска држава Вермонт, е добитник на наградата „Пријател на Македонија“ што ја доделува Обединетата македонска дијаспора.

- Генерал мајорот Дуби е силен поддржувач на членството на Македонија во НАТО и во бројни прилики го пофали придонесот на македонската армија кон глобалниот мир и безбедност. Од доаѓањето на чело на Националната гарда на Вермонт генерал мајор Дуби работеше на јакнење на военото партнерство меѓу САД и Македонија. Под негово лидерство 80 македонски војници се бореа рамо до рамо со контигентот на 86. пешадиска бригада на Вермонт за време на нивното неодамнешно распоредување во Авганистан што претставува прв ваков заеднички ангажман во историјата на американската војска со земја која не е членка на НАТО, се наведува во соопштението од ОМД.

Наградата „Пријател на Македонија“ ОМД ја доделува на личности кои негувале долготрајни пријателски врски со Македонија и со македонската заедница низ светот.

Меѓу досегашните добитници се и канадскиот министер за државјанство, имиграција и мултикултура Џејсон Кени, американските конгресмени Кендис Милер и Бил Паскрел, амбасадорите Кристофер Хил и Филип Рикер, како и американскиот славист професор Виктор Фридман.
 

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.