Среда, 28 Ноември 2012    PDF Печати Е-пошта
ПРОЕКТИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ОД СОСЕДНИТЕ ДРЖАВИ И ДИЈАСПОРАТА

index_copy_copy_copyЈАВЕН ПОВИК ЗА ПРОЕКТНИ АПЛИКАЦИИ  НАМЕНЕТ  ЗА ПРАВНИ И ФИЗИЧКИ ЛИЦА ОД РЕДОВИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО НАЦИОНАЛНО МАЛЦИНСТВО ОД БАЛКАНСКИОТ ПОЛУОСТРОВ И ДИЈАСПОРАТА ОД МАКЕДОНИЈА

Министерство за надворешни работи ги повикува сите заинтересирани организации, здруженија, поединци кои потекнуваат од редовите на Македонското национално малцинство од Балканскиот полуостров и дијаспората од Република Македонија, да поднесат проектни пријави кои опфаќаат идеи и иницијативи од интерес на двете, гореспоменати категории. Притоа потенцираме дека утврдениот рок за аплицирање трае до 15 декември 2012 година и воедно предлог-проектите пристигнати по овој датум нема да се разгледуваат. Истите се доставуваат до Министерството за надворешни работи - Сектор за следење на национални приоритети и тоа преку амбасадите и конзулатите на Република Македонија во странство, или директно преку електронска пошта на следните адреси:

Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Ве информираме дека согласно внатрешниот Правилник на Министерството за надворешни работи за "утврдување на постапката за доделување на проектни средства, наменети за потребите на Македонското национално малцинство и македонската дијаспора" кој стапи на сила на 15 мај 2012 година, од страна на Министерот за надворешни работи ќе биде формирана специјална Комисија. Истата ќе изготви решение за распределба на проектните средства за следната 2013 година и тоа до 15 јануари 2013 година. При одлуката за избор на проекти и начин на финансирање, споменатата Комисија ќе се води од Приоритетите во однос на финансиската поддршка на иницијативите на МНМ и дијаспората, на Министерството за надворешни работи, а најголемо внимание ќе биде свртено на пријави кои се однесуваат меѓу другото на:
организирање на курсеви по македонски јазик, издавање на весници и други информативни гласила на македонски јазик, подготовка на ТВ и радио емисии, отварање на културни центри.

Конечниот избор за одобрени и поддржани проекти ќе биде објавен од страна на надлежното ДКП како и од страна на Министерството за надворешни работи. Подносителите на предлог-проектите за кои нема да бидат одобрени средства од страна на Комисијата, имаат право да поднесат приговор до Министерството за надворешни работи и тоа во рок од 8 дена од официјалното известување.

Форматот на проектната пријава, како и Приоритетите во однос на финансиската подршка на иницијативите на МНМ и дијаспората се поставени и можат да се преземат од интернет страната на Министерството за надворешни работи:

www.mfa.gov.mk,

мени: надворешна политика, подкатегорија: дијаспора, или директно преку следниот линк:
http://mfa.gov.mk/sites/default/files/Dijaspora-dokumenti/Proektna-prijava.doc

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.