Актуелно
Среда, 30 Мај 2018 08:24    PDF Печати Е-пошта
Граѓани на Република Северна Македонија

2

Новото име ќе биде Република Северна Македонија.

Во графата за националност ќе биде граѓани на Република Северна Македонија.

Јазикот: Македонски/Macedonian *Словенски јазици / Slavish origin.

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски објави рамка и чекори договорени од Коѕијас-Димитров, што ќе ги спроведат Ципрас и Заев за смена на уставното име на Република Македонија:

1. Дефинирање на новото име преку повратна комуникација меѓу Заев и Ципрас.

2. Потпишување договор за промена на името во Преспа на почетокот на јуни.

3. Договорот за името оди во македонското Собрание каде што треба да помине со гласање на 61 пратеник.

4. Грција испраќа писмо до НАТО за да одобри условен прием (членство само по уставни промени).

5. Грција испраќа писмо до ЕУ за поддршка за почеток на преговорите на Скопје под услов уставните промени да завршат во рок од 12 месеци.

6. На 28 јуни Заев ќе биде поканет на самитот на ЕУ официјално да го прими датумот за почеток на пристапни преговори

6а. На 11/12 јули Скопје ќе ја прифати официјалната покана за НАТО.

7. Во октомври ќе се одржи референдум за името со кој Заев ќе треба да покаже дека мнозинството граѓани ја прифаќаат рамката за промена на името.

8. Врз основа на очекуваната силна поддршка од СДСМ и албанските гласачи, Заев ќе побара поддршка од опозицијата во Собранието и со 2/3 мнозинство да се промени Уставот за името. Доколку некои пратеници искажат противење на промена на името, СЈО и други владини институции ќе спроведат соодветен притисок.

9. Договорот за промена на името ќе дојде за гласање и пред грчкиот парламент, по што ќе почне процесот на ратификација во другите земји членки на НАТО

10. ОН, ЕУ и НАТО ќе го признаат новото име.

Новото име ќе биде Република Северна Македонија.

Во графата за националност ќе биде граѓани на Република Северна Македонија.

Јазикот: Македонски/Macedonian *Словенски јазици / Slavish origin.

 
Среда, 30 Мај 2018 07:36    PDF Печати Е-пошта
ДОКУМЕНТАРНАТА СЕРИЈА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ НАСКОРО И НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

antickite-makedonci-ne-bile-grci

Повеќе...
 
Вторник, 29 Мај 2018 19:02    PDF Печати Е-пошта
Ако Александар навистина бил “ГОЛЕМ”, тогаш може да биде голем и за Грците и за Македонците

1

Повеќе...
 
Сабота, 26 Мај 2018 18:53    PDF Печати Е-пошта
Груевски: БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

altБЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Четврток, 24 Мај 2018 16:52    PDF Печати Е-пошта
Груевски: Мене ми е чест што македонскиот народ и граѓаните на Македонија не ги изневерив

Груевски ги објави завршните зборови кои судот му забрани да ги прочита

Повеќе...
 
Четврток, 24 Мај 2018 02:48    PDF Печати Е-пошта
Мирен протест на Македонците во Берлин

1

Повеќе...
 
Среда, 23 Мај 2018 18:51    PDF Печати Е-пошта
На граѓаните во Македонија Никола Груевски им е потребен како леб насушен

gruevski

Повеќе...
 
Среда, 23 Мај 2018 09:27    PDF Печати Е-пошта
Принцип EX INJURIA JUS NON ORITUR

Igor JanevПроф.др Игор Јанев

Повеќе...
 
Вторник, 22 Мај 2018 22:22    PDF Печати Е-пошта
Реализација на партиско политички нарачки и неправда
alt
Повеќе...
 
Понеделник, 21 Мај 2018 06:32    PDF Печати Е-пошта
Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

OMDОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.