Актуелно
Сабота, 04 Ноември 2017 19:35    PDF Печати Е-пошта
АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ

23316110 1674457149295484 614530829 nАЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ И НИКОЈ НЕМА ПРАВО ЗАРАДИ ПОЛИТИЧКИ КОНЦЕСИИ КОН ДРУГИ И ТУЃИ ДА СЕ ОТКАЖУВА ОД ТОЈ ДЕЛ НА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА!

Повеќе...
 
Четврток, 02 Ноември 2017 19:46    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКАTA ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ СРЕТНА СО КРАЛОТ И КРАЛИЦАТА НА ХУНЗА

23226916 1671928149548384 1672884363 nСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МАКЕДОНСКАTA ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ СРЕТНА СО КРАЛОТ И КРАЛИЦАТА НА ХУНЗА

Повеќе...
 
Четврток, 02 Ноември 2017 17:14    PDF Печати Е-пошта
ВО ОТАВА ФОРМИРАНА ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА ЗА КАНАДСКО-МАКЕДОНСКО ПРИЈАТЕЛСТВО

23192573 1671842942890238 1298667550 nСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ВО ОТАВА ФОРМИРАНА ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА ЗА КАНАДСКО-МАКЕДОНСКО ПРИЈАТЕЛСТВО

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2017 11:34    PDF Печати Е-пошта
Мијачки дејци од поново време

gjurcin-kokaleski-180Во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), авторот Георги Трајчев освен за македонските преродбеници архимандритите Анатолиј (? – 1840) и Партенија Зографски (1818 -1876) ги споменува и другите Мијаци, дејци од поново време како што се: Томо ќаја, Тодор Томов, Серџо од Тресонче, Исаија Дељов од Росоки, Аврам Божинов и Филип од Осој, Хаџи Василко од Галичник, Јован од Битуше, Ѓурчин од Лазарополе и др. Посебно ги потенцира истакнатите македонски дејци, Мијаците Исаија Радев Мажевски (1852-1926) и Ѓорѓија Пулевски (1817/1838 – 1893/1895) кои ја истакнуваат македонската посебност.

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2017 02:01    PDF Печати Е-пошта
Ние остануваме само Македонци

makedonska-nacija-180Во разговор за македонското прашање воден во 1927 година, српски командант ја регистрира изјавата на прилепскиот студент Григорие Поповиќ во која тој вели:  „Нас студентите од Македонија во Белград не следат тајни агенти, бидејќи не ни веруваат, меѓутоа тие можат да прават што сакаат, ние остануваме само Македонци. Македонија е ружа којашто најмногу се расцутува, а нејзиното прашање е дело на Европа, а не на Србија...“  

Повеќе...
 
Понеделник, 23 Октомври 2017 07:01    PDF Печати Е-пошта
23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

22688722 1902293436466479 4448932800991421610 nИзминаа 124 година од денот кога во Солун беше основана Македонската револуционерна организавија. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата на книжарот Иван Хаџи Николов во Солун, шестмината македонски дејци Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Антов Димитров и Христо Батанџиев ги поставија темелите на  Организацијата. Тогаш беше создадена конспиративна група која ја нарекуваат Македонски револуционерен комитет. Тој ден, 23 октомври, од 2007 година се слави како Ден на македонската револуционерна борба.

Повеќе...
 
Недела, 22 Октомври 2017 19:39    PDF Печати Е-пошта
ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ - ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

vmro

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ - ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА, МАКЕДОНЦИ!

Повеќе...
 
Сабота, 21 Октомври 2017 21:08    PDF Печати Е-пошта
МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “ХРИСТО МАТОВ“
Фотографија на Todor Petrov.

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МАКЕДОНСКОТО ПАТРИОТСКО ЗДРУЖЕНИЕ “ХРИСТО МАТОВ“

Повеќе...
 
Петок, 20 Октомври 2017 00:47    PDF Печати Е-пошта
МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“
Фотографија на Todor Petrov.

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2017 03:08    PDF Печати Е-пошта
Премиерна изведба на најновото драмско дело на Стефо Нанцу

to-be-honest-180Минатиот четврток во просториите на Центарот за уметност во Бенкстеон, предградие на Сиднеј, се одржа премиерната изведба на драмата „Да бидам искрен“ (To Be Honest) од драмскиот писател и режисер Стефо Нанцу.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.