Актуелно
Среда, 26 Април 2017 02:25    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ДЕВЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

antickite-makedonci-ne-bile-grci-180Сведоштва од античко-македонски генерал и од старогрчки картограф според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОЖАРАНСКА СВАДБЕНА ВЕСЕЛБА

pozaranska-svadba-180На прашањето: што е потешко железото или пердувот? –мошне често и со право ќе го добите следниот одговор- потешко е железото кога се гради куќа, а пердувот е потежок кога се прави свадба.

Повеќе...
 
Вторник, 25 Април 2017 19:32    PDF Печати Е-пошта
ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ДЕБЛОКАДА НА СУБВЕНЦИИТЕ!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ДЕБЛОКАДА НА СУБВЕНЦИИТЕ!

25 април 2017 година, Скопје, Македонија

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:19    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА НА 23 АПРИЛ ВО СИДНЕЈ!

sidnej18 април 2017 година, Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија - Во организација на Светскиот Македонски Конгрес - Австралија со Културно-уметничкото друштво ИЛИНДЕН од Сиднеј и македонските организации во Нов Јужен Велс, на 23 април 2017 година, недела, со почеток од 11.30 часот до 14.00 часот во Tumbalong Park, DARLING HARBOUR во Сиднеј, ќе се одржи Семакедонски собир за заедничка и унитарна Македонија!

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:17    PDF Печати Е-пошта
СЕМЕЈСТВОТО ВО ПРВ ПЛАН А ПОТОА ГЛУМЕЊЕТО

tanja1Во најновата престава „Неочекувана забава“ настапува Татјана Нешковска која на сцена за прв пат настапи минатата година во комедијата „Баба се мажи“. Татјана го привлече вниманието на гледачите со карактерот на Лидија и за истата улога минатата година ја доби наградата Александар Македонски за глума за најдобар дебитант. За да ја запознаеме публиката малку повеќе со Татјана, поведовме разговор.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:10    PDF Печати Е-пошта
ПОЖАРАНСКИТЕ ВОДОПАДИ

pozaranski-vodopadi-1-180Длабоко долу,  во живописниот кањон на Пожаранска Река , тишината царува. Само шумолењето на листовите од гранките, повремената песна на планинските птици и татнежот на водопадите ја нарушува ваквата идила.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:02    PDF Печати Е-пошта
Во Балканската федерација Македонија со Пирин и Солун

pirin-solun-180Во еден од милионите документи на ЦИА се наоѓа и еден интересен документ од 5 јуни 1947 година насловен како „Македонија и Балканската федерација". Во овој документ пишува дека Бугарската комунистичка партија се согласила да го даде пиринскиот регион на Македонија, ако лидер на новата Балканска федерација биде Ѓорги Димитров, а не Јосип Броз Тито.

Повеќе...
 
Вторник, 18 Април 2017 23:00    PDF Печати Е-пошта
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МАНТ ЛА ЖОЛИ ФРАНЦИЈА СО ПИСМЕНА ПОДРШКА ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ

111-180Актуелната ситуација во Република Македонија особено не загрижува сите и со големо внимание ги следиме одвивањата на настаните.

Повеќе...
 
Вторник, 18 Април 2017 18:23    PDF Печати Е-пошта
Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

Димовски: Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

alt
Повеќе...
 
Понеделник, 17 Април 2017 17:49    PDF Печати Е-пошта
ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Grb 3ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.