Актуелно
Недела, 09 Април 2017 19:06    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА МЕЛБУРН СО ЦРВЕНО ЖОЛТИ ЗНАМИЊА

Copy

Ниту лошото време не ги спречи Македонците од Мелбурн, Австралија да излезат на мирен протест пред Конзулатот на Р. Македонија во Мелбурн со цел да ги испратат своите пораки за зачувување на унитарноста, идентитетот, јазикот и името МАКЕДОНСКО.

Повеќе...
 
Недела, 09 Април 2017 09:59    PDF Печати Е-пошта
ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ОД ЈУГОТ НА АФРИКА!

17838535 1415152635225938 1377492360 oМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЈУЖНО-АФРИКАНСКАТА РЕПУБЛИКА

ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ОД ЈУГОТ НА АФРИКА!

9 април 2017 година, Јоханесбург, Јужно-Африканската Република

Повеќе...
 
Недела, 09 Април 2017 09:24    PDF Печати Е-пошта
Велелепен собир на МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА

Melburn 3МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА

МАКЕДОНИЈА УНИТАРНА, А НЕ БИНАЦИОНАЛНА ДРЖАВА!

9 април 2017 година, Перт, Западна Австралија

Повеќе...
 
Петок, 07 Април 2017 16:57    PDF Печати Е-пошта
Народот да биде подготвен на подолгорочен отпор

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

alt

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 18:58    PDF Печати Е-пошта
СОБРАНИЕТО НЕ МОЖЕ ДА ЗАБРАНИ ПРАШАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМ!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

СОБРАНИЕТО НЕ МОЖЕ ДА ЗАБРАНИ ПРАШАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМ!

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 02:40    PDF Печати Е-пошта
МАНИФЕСТ за Единствена Република Македонија

manifest-za-edinstvena-republika-makedonija-180За да не води кон ВИЗИЈАТА за нашата држава која:

 • Претставува Единствена матична земја на Македонците, каде обединети живеат со сите граѓани кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите народи,
 • Им припаѓа подеднакво на сите свои граѓани без разлика на потекло, религија, мајчин јазик, а преку неа тие ќе се здружат со сите балкански народи во рамки на Обединета Европа,
 • Ја одржува историската врска со македонската дијаспората како нераскинлив дел од нашата нација,
 • Ја истакнува македонска традиција на соживот и сплотеност во различностите, што не е слабост, туку богатство кое вреди да се негува и кое не води напред. Помагањето и солидарноста за сите кои имаат потреба, било да се Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци или други, е наша заедничка одлика. Тоа не прави луѓе, пред се.
 • Дава исти права и бара исти обврски од сите, а успехот и среќата во животот зависат од способноста на секој човек поединечно.
 • Владеењето на Правото го смета за основен предуслов за успех на државата и поединецот во неа.
 • Има отворена пазарна економија, каде се поттикнува секој – не да учи само за диплома, туку да стекне знаење, да развива способности, како и да иновира и превзема ризик, а со тоа и да успева да го реализира сопствениот сон. Колку повеќе граѓани со таков капацитет, толку поуспешна држава.
 • Негува добрососедство и непроменливост на граници со сите околу нас, бидејќи истото е предуслов за мир и просперитет.
 • Нагласува дека стабилноста на Република Македонија е предуслов за стабилноста на цел регион,
 • Памети кому сме му помагале во тешки моменти.
 • Гради иднина базирана на почитување на човековите права, вклучително и право на самоидентификација. Тие што го кршат ова право, не можат да ни го земат.
Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 02:37    PDF Печати Е-пошта
Историски факти во Русија - непобитност на фактите за Македонците

aleksandar-carot-makedonski-180Наслов -  „Александар, царот Македонски“

Во вториот том од повеќетомното издание на Илустрирани белешки е претставен животот и подвизите на Александар, царот Македонски

Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски.

На еден од историските цртежи е прикажано како Александар Македонски ги покорил сите хелени и варвари. Историчарите и аналитичарите го извлекуваат доказот дека не бил Грк, бидејќи сигурно не би војувал со своите.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 02:34    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е СЕДМАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

aleksandar-makedonski-180Деновиве на Youtube е поставена седмата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 02:22    PDF Печати Е-пошта
Oд Торонто втора по ред масовна поддршка за „Заедничка Македонија“

Toronto-Sobir-2-april-2017-180„Во овие историски моменти, кога опстанокот на нашата татковина е доведен во прашање заради грубо надворешно мешање во внатрешните работи во земјата, ние Македонците од Канада изразувајќи длабока загриженост за случувањата, го повикуваме македонскиот народ и другите етнички заедници во земјата на единство, а политичките партии на разумно однесување заради заштита на унитарноста на државата“ – стои во декларацијата на македонската заедница од Канада испратена на 2 април од пред парламентот на Провинцијата Онтарио кој се наоѓа во срцето на   неколку милионскиот канадски град Торонто.

Повеќе...
 
Вторник, 04 Април 2017 22:42    PDF Печати Е-пошта
ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТСКИ ЗДРУЖЕНИЈА

17522780 1408484545892747 5481270831479416185 nМАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ

ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТСКИ ЗДРУЖЕНИЈА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Изборот е Заев или Македонија

Христијан Мицкоски: Изборот е Заев или Македони

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: АМБАСАДОРОТ РИСТО НИКОВСКИ ОД РЕСЕН – ГЛАСНОГОВОРНИК ЗА МАКЕДОНИЈА (10)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.