Актуелно
Среда, 25 Април 2018 03:03    PDF Печати Е-пошта
Граѓаните се многу поинтелигентни, отколку што мислат СДСМ и Зоран Заев

sdsm-ne-znae-da-raboti-180Правдата за семејствата на ликвидираните момчиња кај Смилковско е поважна од коалицијата на Заев со ДУИ

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско езеро и ја манипулира целата јавност.

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:02    PDF Печати Е-пошта
Македонија заслужува подобро

makedonija-zasluzuva-podobro-180Тргнуваме со нова енергија, силно мотивирани напред. Нашата цел е Македонија во која секој млад човек ќе сака да живее и твори. Македонија на еднакви можности и перспектива за секој млад човек, напиша Лука Кржалоски, претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, на својот Фејсбук профил.

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:01    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (12)

demonstracii-geteborg-180Македонците што живеат и работат во шведскиот град Гетеборг беа рекордери по бројот на одржаните мирни демонстрации за признавање на Република Македонија од меѓународната заедница со уставно име. Во центарот на Гетеборг, четири месеци, секоја сабота, на две локации и во исто време, се одржуваше мирна демонстрација. За овој период беа одржани дури 17 демонстрации, првата на 25 јануари 1992 година, а последната на 16 маj. Десетмина Македонци со голема љубов деноноќно работеа за успешно да се организира првата демонстрација. Во шведската полиција беше уредно пријавена демонстрацијата и беше добиена дозвола.

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:00    PDF Печати Е-пошта
Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина

dzems-petifer

Од професор Џејмс Петифер - лично гледиште

Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи, и изјави дека нивните моментални проблеми, кои доведоа до воена жртва минатата недела не се проблем на НАТО. На прв поглед, ова е разумно гледиште од истакната меѓународна личност, гледиште кое треба да се почитува. Но ова гледиште нужно ќе го предизвика прашањето „за што, всушност, служи НАТО?“, кога две членки на НАТО во регионот на источниот Медитеран можеби се приближуваат кон поширок конфликт, според многумина набљудувачи. Во овој контекст, несреќните Министри за надворешни работи на Македонија и Грција го продолжуваат процесот на исценирани состаноци, на кои единствена агенда е серија можни опции за името, од кои повеќето се во оптек барем десет години, и кои се навредливи за поголем дел од жителите на двете земји.

Повеќе...
 
Вторник, 24 Април 2018 22:41    PDF Печати Е-пошта
РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ERGA OMNES

sum

Повеќе...
 
Понеделник, 23 Април 2018 21:13    PDF Печати Е-пошта
СДСМ не знае да работи
alt
Повеќе...
 
Петок, 20 Април 2018 21:37    PDF Печати Е-пошта
ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

OMD

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Повеќе...
 
Четврток, 19 Април 2018 21:08    PDF Печати Е-пошта
Така не се води држава-како Претседател на Р.Македонија јас ова нема да го дозволам

altЕДИНСТВЕНИОТ ГОРД МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАР КОЈ ОСТАНА НА БРАНИКОТ НА ТАТКОВИНАТА ИМ ПЛЕСНА НА СИТЕ ВО ФАЦА ДЕКА ЌЕ ЈА БРАНИ МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 18 Април 2018 09:06    PDF Печати Е-пошта
Анкета со 10 прашања кои задираат во суверенитетот и унитарноста на Република Македонија

OMD

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) во периодот 12-22 Март 2018, со цел да го сознае мислењето на Македонскиот народ, спроведе научна анкета со 10 прашања кои задираат во суверенитетот и унитарноста на Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 18 Април 2018 03:47    PDF Печати Е-пошта
Македонската дијаспора во Франција оствари средба со Бертран Сор

francija1-180Македонската дијаспора во Франција, преку медијација на делегација составена од претставници на нејзините здруженија, остварија средба со Претседателот на француско-македонската група за пријателство на француското национално собрание Бертран Сор (Bertrand Sorre), со цел да се запознаат различните проекти и активности поддржани од оваа група за развој на пријателските односи меѓу Франција и Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.