Актуелно
Петок, 08 Јуни 2018 08:24    PDF Печати Е-пошта
Она што Грција го прави е апсурдно

alt

Германски магазинот Шпигел: Спорот со името Македонија “Она што Грција го прави е апсурдно”

Повеќе...
 
Четврток, 07 Јуни 2018 15:25    PDF Печати Е-пошта
Без потпис од Иванов, договорот со Грција пропаѓа

alt

Без потпис од Иванов, договорот со Грција пропаѓа

Повеќе...
 
Четврток, 07 Јуни 2018 12:42    PDF Печати Е-пошта
Никој не може да наметне да се викаме поинаку освен Република Македонија

alt

Со викање и со сила не се брише меѓународното право

Повеќе...
 
Четврток, 07 Јуни 2018 12:18    PDF Печати Е-пошта
Романската Катица Јанева Местела пресуди, држела под уцена судии
alt

Романскиот Уставен суд ја запечати судбината на романската Катица Јанева: Местела пресуди, држела под уцена судии

Мошне слична ситуација на таа со инквизијата во Македонија во што се вмешана Владата на Заев и СЈО на Катица Јанева, има и во Романија. Но, тамошниот Уставен суд, отако се увидело дека работата отишла предалеку и дека е создадена паралелна држава на постојната, која држи под контрола судии, мести пресуди, изнудува, уценува и што ли уште не, едноставно ја прати во историјата тамошната Катица. Еве што за ова пишува белградска Политика:

Со пресуда од 30 мај, романскиот Уставен суд подметна бомба на севкупните политички прилики во државата. Судот го исфрли од игра претседателот Клаус Јоханис и го потврди правото на министерот за правда Тудорел Теодор да менува обвинители. Пресудата се заснова на уставната одредба дека обвинителството се наоѓа „под авторитет на Министерството за правда“.

Во Романија, како што јавува дописникот на Политика пред неколку дена, се тврди дека со оваа одлука запечатена е судбината на шефицата на Националната управа за борба против корупцијата (ДНА), Лаура Кодруце Кевеши, која беше и овде во Скопје и која е некоја варијанта на романска Катица Јанева, а чија смена ја бараше токму министерот за правда Теодор, обвинувајќи ја за кршење на Уставот.

Кевеши се најде во центар на длабок судир помеѓу претседателот и Владата. Јоханис нагласува дека таа одлично ја врши својата работа, додека Владата, која е поинаку политички обоена, зборува за големото зло кое на романската држава и го носи Кевеши, која, според Владата, го претворила ДНА во политичко инквизиторско тело.

Оној момент кога минатата година е констатирано дека ДНА се обидува неуставно да ја контролира работата на Владата, изби скандал околу работата на таа институција. Тогаш се увидело дека тој кој ја контролира ДНА – ја има власта во Романија. Т.е. се увидело дека во Романија постојат две паралени држави – таа што ја предводи ДНА и таа предводена од Владата. Помеѓу тие две држави дојде до борба што се одразува на севкупниот политички живот во земјата.

Системот на две паралелни држави го основа пред десетина години тогашниот претседател Трајан Басеску, вели Политика. Борејќи со со социјалдемократската Влада која не му е послушна, Басеску во игра ја вклучи Националната безбедносна служба (СРИ) ставајќи ја во спрега со судските органи и обвинителството. Односно, ја спои работата на СРИ и ДНА.

Потпирајќи се на моќната СРИ, Националната управа за борба против корупцијата на Кавеши, се претвори во клучно тело во држава кое пред суд изведуваше стотина луѓе, пред се противници на Басеску.

На сето тоа дадена му е правна рамка така што СРИ склучувал тајни протоколи за официјална соработка со судските органи, обвинителството, Врховниот совет на магистратурата, даночните управи и други државни установи. СРИ ним им го ставала на располагање своите информации за одредени лица, со тоа што „протоколарните“ партнери задолжително кажувале како ги користат податоците.

Така се стигнало до тоа дека СРИ учествува во судски процеси и одредување на казни. А тоа длабоко се коси со законите.

Во тоа се одело до таму што се создавани мешовити екипи на локален план, кои одредувале кои луѓе треба да бидат земени на отсрел. ДНА на тој начин е претворена во политичка полиција. Шефицата на ДНА јавно се фалела (неодамна и во ООН) со големиот број на уапсени и осудени лица – еден премиер, повеќе министри и членови на парламентот, судии, деловни луѓе. Кавеши за ова добивала и странски одликувања.

По доаѓањето на власт (2014) претседателот Јоханис го наследи системот на паралелни држави на Басеску и продолжил таму каде претходникот застанал. Во меѓувреме, меѓутоа, во јавноста се обелодениле протоколите за соработка, што предизвикало вистински скандал во политичкиот живот на Романија. Некои од учесниците во судските процеси почнале да кажуваат како се монтирани слуачите, како е вршено прислушување и како се вршени изнуди, како судиите се држени во став и како се уценувани. Дошло и до смена на извршниот директор на СРИ.

Специјален одбор на романскиот параламент ги истражувал последиците од спрегата меѓу ДНА и СРИ. После тоа судиите само во првите пет месеци од оваа година отфрлиле 112 кривични досиеја и изрекле 89 ослободителни пресуди за лица гонети од ДНА.

Во тие околности пресудата на Уставниот суд од 30 мај го обврзува Јоханис да ја смени Кавеши. Засега тој одбива тоа го стори под изговор дека го чека образложението на пресудата. Нему блиската Национал–либерална партија ги повика Романците да излезат на улица и да го спречат уништувањето на „независното судство“, истакнува дописникот од Букурешт на белградска Политика.

Статија на ДЕНЕШЕН.МК

 
Среда, 06 Јуни 2018 19:31    PDF Печати Е-пошта
Македонија е мета на грчката критика поради фактот што го споделува своето име

OMD

Во Писмо до Генералниот Секретар на ООН, ОМД Бара Правда за Македонија

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2018 13:12    PDF Печати Е-пошта
Ако сакате да го задржите името останете мирни, и покажете дека нема да го промените
alt

Лоренс Игелбергер: Aко Mакедонија одлучи да го задржи уставно име, нема сила која може да ја присили на промена

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2018 10:35    PDF Печати Е-пошта
Маврово без обележје на првиот поглавар на возбновената МПЦ, г.г. Доситеј
Родното Маврово без обележје на првиот поглавар на возбновената МПЦ, г.г. Доситеј

Маврово без обележје на првиот поглавар на возбновената МПЦ, г.г. Доситеј

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2018 06:41    PDF Печати Е-пошта
Глигоров прифатил Словенска Република Македонија

altГлигоров прифатил Словенска Република Македонија и лобирал за мнозинство од 80 пратеници

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2018 03:00    PDF Печати Е-пошта
Добрососедство не се гради со провокации

dobrososedstvo-180Македонија е гордо име од чија големина се плашеле сите оние кои низ вековите владееле со нејзината територијата. За да ги задржи во покорност Македонците, нема владетел низ истоторијата кој не се обидувал да го избрише споменот за Филип и Александар Македонски. 

Повеќе...
 
Вторник, 05 Јуни 2018 18:49    PDF Печати Е-пошта
Денес на Македонецот му е потребно да му се слушне гласот

1111

Исповед на обесправен Македонец

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (62)

Маноил Мане Јаковлевски својот живот го посветил на македонската кауза. На тој пат него го следат ...

Култура и туризам

News image

СЕДУМ ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил почина на 10 јуни 2013 годинаа, а бешероден како Никола П...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (29)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.