Актуелно
Среда, 06 Јуни 2012 04:38    PDF Печати Е-пошта
Зборови кои сведочат за континуитетот на македонскиот народ низ вековите

Homer-001Клучниот аргумент со кој им се негира правото на македонскиот народ да го користи македонското име е теоријата за доаѓањето на Словените кон крајот на VI и почетокот VII век. Имено како дојденци, денешните славо-македонци како што не именуваат, немаат право да го користат името Македонци и Македонија и дека тоа им припаѓа исклучиво на автохтоните народи.

Иако историјата никогаш доволно не ја разјаснила оваа теорија која е полна со темни петна кои го покриваат овој периодот, Грците кои се сметаат за автохтон народ, го користат доселувањето и јазикот за да ја оспорат поврзаноста на денешните со античките Македонци, како и да го негираат правото на името и идентитетот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2012 03:31    PDF Печати Е-пошта
“Кажи им, јас реков име Македонија”

vain-svon-240Со Господинот Ваин Свон (Wayne Swan- MP), Федерален член и лидер на областа во Квинсленд Лили (Lilley), која се наоѓа  во северните населби на Бризбен, Квинсленд, Австралија и кој е Федерален благајник и заменик на Прајминистерка Џулија Гилар (Julia Gillard), при Лабуристичката актуелна влада на Австралија, на 2 Јуни 2012 година се сретнавме за време на одржувањето на  Мултикултурниот фестивал “Зилме“ (Zillmere), во Зилме.

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јуни 2012 09:26    PDF Печати Е-пошта
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет

rakomet- Женската ракометна репрезентација на Македонија во декември оваа година по петти пат ќе игра на Европско првенство, откако во квалификациите го освоија второто место во групата „4“ зад Франција. Македонија досега има настапувано на четири ЕП (1998, 2000, 2006, 2008 (домаќин)).

Повеќе...
 
Недела, 03 Јуни 2012 22:19    PDF Печати Е-пошта
Груевски со најголема доверба кај граѓаните

pavel_satevПретседателот на Владата Никола Груевски е политичар на кого граѓаните најмногу му веруваат, покажува најновата телефонска анкета на Институтот „Павел Шатев“.

На прашањето доколку утре има парламентарни избори за која партија би гласале, најголем дел од анкетираните, односно 23,3 проценти одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, 13,7 проценти за СДСМ, 7 за ДУИ, 4,3 за ДПА, 1,8 за НДП, 0,9 за ЛДП и 0,6 проценти за ВМРО-Народна. Од вкупно анкетираните, 28 проценти не знаат за кого би гласале, а 17,9 отсто нема да гласаат.

На премиерот Никола Груевски му веруваат 24,8 проценти од акнетираните, на Бранко Црвенковски 7,4 проценти, на Али Ахмети 6,9 проценти, на Мендух Тачи 4 проценти, Руфи Османи 1,8 проценти и на Радмила Шекеринска 1,8 проценти. Најголем број од испитаниците, односно 29,3 проценти не му веруваат на ниеден политичар, а 17,7 проценти дале одговор дека не знаат на кој политичар најмногу му веруваат.

На следните локални избори, според анкетираните би победила ВМРО-ДПМНЕ за која се изјасниле 30,5 проценти, по што следуваат СДСМ со 9,2 проценти, ДУИ со 6,2 проценти, ДПА со 3,4 проценти и НДП со 1,2 проценти. Скоро 45 проценти од анкетираните одговориле дека не знаат која партија би победила на следните локални избори.

Најголем дел од анкетираните сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ има подобар кадар и програма и оти актуелната Влада е реформска. На прашањето дали опозицијата би била поуспешна во справувањето со економската криза, 60,4 проценти дале негативен одговор, а 68,8 проценти не би поддржале митинг на опозицијата за предвремени избори.

Телефонската анкета беше спроведена во периодот од 30 мај до 1 јуни на 1.500 испитаници.
 
Недела, 03 Јуни 2012 12:04    PDF Печати Е-пошта
Европската иднина делумно зависи од Балканот

ivanovИднината на Балканот зависи од Европа, но и европската иднина делумно зависи од Балканот. Мојата визија и мото отсекогаш биле „Европскиот мир е неостварлив без балканскиот мир“. Сметам дека обединувањето на европскиот континент и напорите за остварување на визијата за „Европа обединета во различностите“ може да се оствари преку примена на моделите на мултиетнички соживот кои постојат на Балканот, особено македонскиот модел.

Повеќе...
 
Петок, 01 Јуни 2012 12:43    PDF Печати Е-пошта
ЦИА Македонија - истражување

ciaГруевски се уште најпопуларен политичар

Повеќе...
 
Четврток, 31 Мај 2012 19:56    PDF Печати Е-пошта
Демократската партија на Македонците во Србија и официјално парламентарна партија

Federal_Parlament_Belgrade-001Демократската  партија на Македонците во Србија и официјално стана парламентарна партија, откако пратеникот од нејзините редови  академскиот сликар Миле Спировски денеска положи заклетва во српското Собрание.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 05:03    PDF Печати Е-пошта
Предлогот на Нимиц од 2005 година нема гаранции за македонскиот идентитет

nimitcНа документот, со ознака за доверливост, е содржано писмо на медијаторот Метју Нимиц до преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис, предлог за решение на името и анекс на предлогот во кој се прецизирани идентитетските прашања. Подоцна Игор Џундев од постојаната мисија на Република Македонија во ОН го испраќа предлогот до тогашниот претседател на државата Бранко Црвенковски, тогашниот премиер Владо Бучковски и тогашниот министер за надворешни работи Илинка Митрева.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 03:24    PDF Печати Е-пошта
Апел за поддршка на Миле Стојкоски и неговиот тим кои се на пат за ЛОИ Лондон

loi-londonВо пресрет на почетокот на Летните олимписки игри во Лондон, големиот спортист и хуманист Миле Стојкоски, го спроведува проектот Лондон 2012. Тргнувајќи уште на 15 март 2012 година од Крушево, тој сега со својата инвалидска количка  патува од Македонија за Лондон. Целта на Миле Стојкоски е преку овој своевиден ултрамаратон да го сврти вниманието на меѓународната јавност за можностите, но и за потребите од поддршка  на лицата со хендикеп.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 03:19    PDF Печати Е-пошта
Комплекс клиники – „Мајка Тереза“

klinickiПо повод 23 –ти мај Националниот ден на Власите, беа упатени повеќе честитки до Влашката заедница во Македонија, во кој меѓудругото посебно се истакнува нивниот допринос во општествениот и економскиот развој на Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Историја

News image

Што преставуваше Бугарија за Македонија

На почетокот на август 2017 година Македонија и Бугарија потпишаа Договор за пријателство, добрососе...

Иселеници

News image

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео ...

Култура и туризам

News image

Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката...

Фељтон

News image

Александар Македонски (28)

Кога Александар се укотви, го испрати Парменион со мал дел од војската да го најави ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.