Актуелно
Среда, 10 Април 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Титова посета на Грција

ilinden1903-240

Пред некое време југословенскиот претседател Тито ја посети Грција и како што објавуваат Југословенските весници, со цел да се зацврсти мирот помеѓу  овие земји.

 

Titova_poseta_na_Grcija_1_-_Kopie_copy

titova-poseta-na-grcija-2

 
Среда, 10 Април 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Потребните чекори - и тоа чекори по важност - за слободна, богата и за живот пријатна Македонија

cekori240Многумина си ја прижелкуваме една таква, како во насловот опишана Македонија, но малкумина го бараат правиот пат и редослед на чекорите по тој пат.

Повеќе...
 
Среда, 10 Април 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Од животот на македонците во Шведска

ilinden1903-240Првата македонска организација во Шведска е Ослободителниот комитет на Македонија (ОКМ) основан во 1962 година, кој од 1972 година наваму го носи  името Движење за ослободување и обединување на Македонија (ДООМ).

Повеќе...
 
Среда, 10 Април 2013 03:00    PDF Печати Е-пошта
Локалните избори мирни, слободни, фер и демократски

smk9 април 2013 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) локалните избори во првиот круг на 24 март и во вториот круг на 7 април 2013 година ги оценува за мирни, слободни, фер и демократски.

Повеќе...
 
Недела, 07 Април 2013 02:23    PDF Печати Е-пошта
Свето Благовештение - Благовец, 7.IV./25.III

blagoec_-_Kopie-002Празник на радостната вест и на пролетната убавина

Именден празнуваат: Благоја, Благојка, Блаже, Благица итн.

Повеќе...
 
Четврток, 04 Април 2013 21:48    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКАТА ПАРТИЈА ВО АЛБАНИЈА ОДРЖУВА ВТОР КОНГРЕС ВО ТИРАНА
smk_copy_copyНа 6 апил 2013 година во Тирана во големата сала на Националниот историски музеј со почеток во 12 часот под мотото “Обединети за интеграција“ ќе се одржи Вториот Конгрес на македонската партија во Албанија - Македонска алијанса за европска интеграција. По интонирањето на државната и партиската химна “Народен македонски“, Конгресот треба да донесе Програма за работа и Резолуција за унапредување на положбата и правата на Македонците во Република Албанија.
Повеќе...
 
Среда, 03 Април 2013 12:47    PDF Печати Е-пошта
Во Тирана ќе се одржии Втор Конгрес на Македонска алијанса за европска интеграција

Pogradec_opshtinski_komitet_na_Makedonska_alijansa_za_evropska_integracija-240На 6 април 2013 година во Тирана, во салата на Националниот историски музеј, со почеток во 12.00 часот, под мотото ОБЕДИНЕТИ ЗА ИНТЕГРАЦИЈА, ќе се одржи Вториот Конгрес на македонската партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција. По интонирањето на државната и партиската химна „Народе македонски“, Конгресот треба да донесе Програма за работа на Македонска партија и Резолуција за унапредување на положбата и правата и слободите на Македонците во Република Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Април 2013 11:03    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОТАВА ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА ЕВРОПА

HE_Tevdovski__Bob_Dechert_Foreign_AffairsМакедонија - претставник на Европа во Дипломатката Асоцијација во Канада

Повеќе...
 
Среда, 03 Април 2013 04:01    PDF Печати Е-пошта
Грција ја шокира Европа со односот спрема малцинствата- 1990 г.

kristofer-gjoterud-240Господин Кристофер Гјутеруд специјално за „Нова Македонија“

Повеќе...
 
Среда, 03 Април 2013 04:00    PDF Печати Е-пошта
Еванѓелие по Јоана- Кониково, Беломорска Македонија 18 век (10. дел)

p001-240Текстот е најден во библиотеката на православната црква од Александрија во Египет, го пронајде во 2003 г. Финскиот историчар и филолог Мика Хакарaинен [Mika Hakkarainen] од Универзитетот во Хелсинки. Ракописот претставува оригинал на преводот од еванѓелието, и е најстаро еванѓелие на Македонски народен јазик, не црковен. Направен е во форма на Литургиска книга напишана рачно на Унцијално Којне писмо од непознат преведувач при крајот на 18-от век, и препишана и правописно исправена од Иромонахот Павел Божигропски Протосингел, родум од Кониково, Воденско, Беломорска Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.