Актуелно
Петок, 23 Март 2018 23:50    PDF Печати Е-пошта
За Грците античка Македонија е само туристичка атракција и дестинација… и страв лозје чува

tomicИЗГУБЕНИ ВО ВРЕМЕТО И ПРОСТОРОТ!

Повеќе...
 
Четврток, 22 Март 2018 17:19    PDF Печати Е-пошта
Законот за двојазичноста не смее да се дозволи да стапи во сила

Уставот мора да се почитува, без потпишан указ од страна на Претседателот на Република Македонија нема закон

alt
Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ
Повеќе...
 
Четврток, 22 Март 2018 17:10    PDF Печати Е-пошта
Со враќањето на правната држава и демократијата ќе одговараат за своите дејствија.
alt

СДСМ не смее да си поигрува со македонската историја, култура и традиција

Повеќе...
 
Четврток, 22 Март 2018 10:41    PDF Печати Е-пошта
Отворено писмо од Македонците во Република Хрватска

Ви се обраќаме во името на Заедницата на Македонците во Република Хрватска како кровна организација на сите македонски друштва во Република Хрватска...makedonski-glas-1

otvoreno-pismo-1

otvoreno-pismo-2

otvoreno-pismo-3

 
Четврток, 22 Март 2018 10:36    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (7)

protesti-bern-zeneva-180Протестни собирања во Берн и во Женева

Во главниот град на Швајцарија, Берн, во 1992 и 1993 година беше одржана по една мирна демонстрација на Македонците, а една се одржа и во Женева во 1992 година

Повеќе...
 
Четврток, 22 Март 2018 04:02    PDF Печати Е-пошта
Ние немаме потреба да преговараме за името Македонија

ourname 720Ние немаме потреба да преговараме за да имаме државното име које ќе се разликува од провинција или регионот во Грција.

Повеќе...
 
Среда, 21 Март 2018 04:27    PDF Печати Е-пошта
Цен­трал­на Ал­бан­ско-Ма­ке­дон­ска ли­га

albano-makedonija-180Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­гаш се спло­ту­ва­ле и за­ед­нич­ки се бо­ре­ле за ос­ло­бо­ду­ва­ње. Но, штом би­ла прог­ла­се­на не­за­вис­но­ста на ал­бан­ска­та др­жа­ва, по 1912 година ра­бо­ти­те поч­на­ле да се ме­ну­ва­ат. Создадена на Западот на Балканот, под влијание на странците, Албанците ги доведувале во опасност албанско- македонските односи. Сега потикнати од надвор повторно ги доведуваат во опасност меѓусебните односи со насилното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Повеќе...
 
Среда, 21 Март 2018 00:37    PDF Печати Е-пошта
Не се работи само за „државно име", туку се работи и за националниот идентитет

ourname 720Покрај човековите колективни права, постојат и следните категорији-области права: 1. Права на ДРЖАВИ; 2. Права на земји КАНДАДИАТИ за ЧЛЕНСТВОТО во ООН; 3. ПРАВА НА ДРЖАВА ЧЛЕНКА на ООН.

Повеќе...
 
Вторник, 20 Март 2018 21:44    PDF Печати Е-пошта
ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ВО ЦРВЕНО - ЖОЛТА!

СИТЕ ЗАЕДНО ДА СЕ СПЛОТИМЕ И ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ВО ЦРВЕНО - ЖОЛТА!

sarena

Писмото го објавуваме во целост

Повеќе...
 
Понеделник, 19 Март 2018 16:41    PDF Печати Е-пошта
Русија го менува светот

mirka-velinovska-180Е па драги мои, по претседателските избори во Русија, освен ако не сте индоктринирани или фатално загадени со токсична англосаксонска пропаганда, можевте да дојдете до вакви заклучоци:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.