Актуелно
Среда, 13 Јуни 2012 03:19    PDF Печати Е-пошта
Илинденски проглас

Ilindenski-proglas-240По случајот 74-годишнината од бесмртната Илинденска епопеја, Централниот комитет на Движењето за ослободување и обединување на Македонија упатура борбени илинденски поздрави до сите Македонци.

Повеќе...
 
Вторник, 12 Јуни 2012 21:55    PDF Печати Е-пошта
Денови на културата на Република Македонија во Анкара

IMG_3284-001Со бројни овации и аплаузи синоќа во реномираниот Mузеј на слики и скулптури во Анкара, Република Турција беа поздравени настапите на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ и триото „Интерарт“, во рамките на отворањето на дводневната манифестација Денови на културата на Република Македонија во Анкара.

Повеќе...
 
Понеделник, 11 Јуни 2012 09:36    PDF Печати Е-пошта
Македонскиот градоначалник во Австралија Саравиновски во посета на Македонија

BE21ADE6F71DE2408FE991E24EC11108Истакнатиот македонски иселеник во Австралија и актуелен градоначалник на Општина Рогдал во Сиднеј-Јужен Велс, Благојче Бил Саравиновски, денеска  ќе биде примен од Архепископот на МПЦ г.г.Стефан.

Повеќе...
 
Недела, 10 Јуни 2012 04:33    PDF Печати Е-пошта
Не можеме да го блокираме влезот на Македонија во ЕУ само поради прашањето за името

imagesНие не можеме да го блокираме влезот на Македонија во ЕУ само поради прашањето за името, изјави францускиот европратеник Жозеп Дол, претседател на Групата на Народните партии во Европскиот парламент, во говорот на Генералното собрание на Меѓународната Паневропска унија во Стразбур.

Повеќе...
 
Четврток, 07 Јуни 2012 13:48    PDF Печати Е-пошта
Грција да ја почитува хашката пресуда, да се почитува македонскиот идентитет, култура и јазик

eu_mk

Да се врати придавката „македонски” во извештаите на  Европскиот совет и да се почитува македонскиот идентитет, култура и јазик, Европскиот совет до крајот на оваа година да даде датум за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската унија и пресудата на Меѓународнито суд на правдата од Хаг да биде обврска Грција да не го попречува членството на Македонија во НАТО почетокот на преговорите за членство во ЕУ.

Ова се главните точки кои членовите на Мешовитиот парламентарен комитет на македонскиот и европскиот парламент ги усвоија денеска во Брисел, кои како препорака ќе бидат доставени до Европската комисија и Европскиот совет.

- Ова е голем успех, бидејќи овие три точки се многу важни за нас. Препораката да се почитува нашиот  идентитет, култура и јазик и задолжителното користење на придавката „македонски” во сите извештаи, како и поздравувањето на пресудата на МСП во Хаг од 5 декември 2011 година и најважното - Европскиот совет без одложување да определи почеток за преговори за македонско членство во ЕУ до крајот на 2012 година, е голема работа за Македонија.

Заклучоците на овој мешовит комитет не се напразно, напротив тие имаат тежина и влегуваат во извештајот на известувачот Ричард Ховит и во заклучокот на Европската комисија.

Сите предлог-амандмани на македонските пратеници Антонио Милошоски, Андреј Петров, Силвана Бонева, Беким Фазлиу, Арбен Љабеништа и Хасипи беа прифаќани од мнозинството членови на Мешовитиот комитет, и на тоа се должи прифаќањето на трите препораки.

 
Среда, 06 Јуни 2012 04:38    PDF Печати Е-пошта
Зборови кои сведочат за континуитетот на македонскиот народ низ вековите

Homer-001Клучниот аргумент со кој им се негира правото на македонскиот народ да го користи македонското име е теоријата за доаѓањето на Словените кон крајот на VI и почетокот VII век. Имено како дојденци, денешните славо-македонци како што не именуваат, немаат право да го користат името Македонци и Македонија и дека тоа им припаѓа исклучиво на автохтоните народи.

Иако историјата никогаш доволно не ја разјаснила оваа теорија која е полна со темни петна кои го покриваат овој периодот, Грците кои се сметаат за автохтон народ, го користат доселувањето и јазикот за да ја оспорат поврзаноста на денешните со античките Македонци, како и да го негираат правото на името и идентитетот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јуни 2012 03:31    PDF Печати Е-пошта
“Кажи им, јас реков име Македонија”

vain-svon-240Со Господинот Ваин Свон (Wayne Swan- MP), Федерален член и лидер на областа во Квинсленд Лили (Lilley), која се наоѓа  во северните населби на Бризбен, Квинсленд, Австралија и кој е Федерален благајник и заменик на Прајминистерка Џулија Гилар (Julia Gillard), при Лабуристичката актуелна влада на Австралија, на 2 Јуни 2012 година се сретнавме за време на одржувањето на  Мултикултурниот фестивал “Зилме“ (Zillmere), во Зилме.

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јуни 2012 09:26    PDF Печати Е-пошта
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет

rakomet- Женската ракометна репрезентација на Македонија во декември оваа година по петти пат ќе игра на Европско првенство, откако во квалификациите го освоија второто место во групата „4“ зад Франција. Македонија досега има настапувано на четири ЕП (1998, 2000, 2006, 2008 (домаќин)).

Повеќе...
 
Недела, 03 Јуни 2012 22:19    PDF Печати Е-пошта
Груевски со најголема доверба кај граѓаните

pavel_satevПретседателот на Владата Никола Груевски е политичар на кого граѓаните најмногу му веруваат, покажува најновата телефонска анкета на Институтот „Павел Шатев“.

На прашањето доколку утре има парламентарни избори за која партија би гласале, најголем дел од анкетираните, односно 23,3 проценти одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, 13,7 проценти за СДСМ, 7 за ДУИ, 4,3 за ДПА, 1,8 за НДП, 0,9 за ЛДП и 0,6 проценти за ВМРО-Народна. Од вкупно анкетираните, 28 проценти не знаат за кого би гласале, а 17,9 отсто нема да гласаат.

На премиерот Никола Груевски му веруваат 24,8 проценти од акнетираните, на Бранко Црвенковски 7,4 проценти, на Али Ахмети 6,9 проценти, на Мендух Тачи 4 проценти, Руфи Османи 1,8 проценти и на Радмила Шекеринска 1,8 проценти. Најголем број од испитаниците, односно 29,3 проценти не му веруваат на ниеден политичар, а 17,7 проценти дале одговор дека не знаат на кој политичар најмногу му веруваат.

На следните локални избори, според анкетираните би победила ВМРО-ДПМНЕ за која се изјасниле 30,5 проценти, по што следуваат СДСМ со 9,2 проценти, ДУИ со 6,2 проценти, ДПА со 3,4 проценти и НДП со 1,2 проценти. Скоро 45 проценти од анкетираните одговориле дека не знаат која партија би победила на следните локални избори.

Најголем дел од анкетираните сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ има подобар кадар и програма и оти актуелната Влада е реформска. На прашањето дали опозицијата би била поуспешна во справувањето со економската криза, 60,4 проценти дале негативен одговор, а 68,8 проценти не би поддржале митинг на опозицијата за предвремени избори.

Телефонската анкета беше спроведена во периодот од 30 мај до 1 јуни на 1.500 испитаници.
 
Недела, 03 Јуни 2012 12:04    PDF Печати Е-пошта
Европската иднина делумно зависи од Балканот

ivanovИднината на Балканот зависи од Европа, но и европската иднина делумно зависи од Балканот. Мојата визија и мото отсекогаш биле „Европскиот мир е неостварлив без балканскиот мир“. Сметам дека обединувањето на европскиот континент и напорите за остварување на визијата за „Европа обединета во различностите“ може да се оствари преку примена на моделите на мултиетнички соживот кои постојат на Балканот, особено македонскиот модел.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Јанушев: Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ова е напад врз сите оние кои ги штитат македонските нацио...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.