Актуелно
Петок, 01 Јуни 2012 12:43    PDF Печати Е-пошта
ЦИА Македонија - истражување

ciaГруевски се уште најпопуларен политичар

Повеќе...
 
Четврток, 31 Мај 2012 19:56    PDF Печати Е-пошта
Демократската партија на Македонците во Србија и официјално парламентарна партија

Federal_Parlament_Belgrade-001Демократската  партија на Македонците во Србија и официјално стана парламентарна партија, откако пратеникот од нејзините редови  академскиот сликар Миле Спировски денеска положи заклетва во српското Собрание.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 05:03    PDF Печати Е-пошта
Предлогот на Нимиц од 2005 година нема гаранции за македонскиот идентитет

nimitcНа документот, со ознака за доверливост, е содржано писмо на медијаторот Метју Нимиц до преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис, предлог за решение на името и анекс на предлогот во кој се прецизирани идентитетските прашања. Подоцна Игор Џундев од постојаната мисија на Република Македонија во ОН го испраќа предлогот до тогашниот претседател на државата Бранко Црвенковски, тогашниот премиер Владо Бучковски и тогашниот министер за надворешни работи Илинка Митрева.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 03:24    PDF Печати Е-пошта
Апел за поддршка на Миле Стојкоски и неговиот тим кои се на пат за ЛОИ Лондон

loi-londonВо пресрет на почетокот на Летните олимписки игри во Лондон, големиот спортист и хуманист Миле Стојкоски, го спроведува проектот Лондон 2012. Тргнувајќи уште на 15 март 2012 година од Крушево, тој сега со својата инвалидска количка  патува од Македонија за Лондон. Целта на Миле Стојкоски е преку овој своевиден ултрамаратон да го сврти вниманието на меѓународната јавност за можностите, но и за потребите од поддршка  на лицата со хендикеп.

Повеќе...
 
Среда, 30 Мај 2012 03:19    PDF Печати Е-пошта
Комплекс клиники – „Мајка Тереза“

klinickiПо повод 23 –ти мај Националниот ден на Власите, беа упатени повеќе честитки до Влашката заедница во Македонија, во кој меѓудругото посебно се истакнува нивниот допринос во општествениот и економскиот развој на Македонија.

Повеќе...
 
Понеделник, 28 Мај 2012 09:46    PDF Печати Е-пошта
Европско решение на спорот за името

bundestag_copyНа решението на спорот за името треба да му се даде европска димензија, и за него треба да се дискутира зад затворени врати, истакнуваат германскиот европратеник Кристијан Елер и пратеникот во Бундестагот Гунтер Крихбаум во изјава за Дојче веле.

Повеќе...
 
Недела, 27 Мај 2012 14:06    PDF Печати Е-пошта
ВИДЕО: Вака Калиопи се справи со грчките провокации

kali-248Нашата претставничка на овогодинешната Евровизија во Баку успешно се справи со провокациите на еден грчки новинар.

Повеќе...
 
Недела, 27 Мај 2012 10:35    PDF Печати Е-пошта
Македонија може и без НАТО

umbertoМакедонија може да успее сосема добро и без НАТО, кој е остаток од студената војна, вели Умберто Паскали аналитичар од Вашингтон во интервју за програмата „Порта“ на МТВ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Македонија не им припаѓа на соседите, таа им припаѓа на Македонците!

„Ние се обрнуваме до сите Македонци, без разлика на вера и раса, и ги колнеме да ги заборават своите...

Иселеници

News image

Маноил (Мане) Јаковлески – чувар на македонската вистина

Името и делото на Маноил (Мане) Јаковлески е особено позна...

Култура и туризам

News image

Во непосредна близина на Неготино врз темели на постара црква изграден е манастирот Св. Ѓорѓи

Во непосредна близина на Неготино источно од градот врз темели на постара црква изграден е манастиро...

Фељтон

News image

Александар Македонски (40)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите и во наредните продолженија ќе се обидеме...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.