Актуелно
Сабота, 22 Декември 2012 18:13    PDF Печати Е-пошта
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг.

Korca_Makedonska_alijansa_1-001После заедничата Декаларција на Македонците во Албанија со другите малцинства во Албанија, каде не ги признаваа официјалните пописни резултати, денеска во Корча македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, одржа прес-конференција каде пред албанската јавност Едмонд Темелко ја прочита Декларацијата на Македонска алијанца за европска интеграција, Македонската заедница во Албанија и македонските здруженија во Албанија.

Повеќе...
 
Сабота, 22 Декември 2012 13:56    PDF Печати Е-пошта
Турција дава поддршка за изработката на копија од саркофагот на Александар Македонски

istanbul_2Mинистерката за култура оствари билатерална средба со министерот за култура и туризам на Република Турција, Ертугрул Гунај

Повеќе...
 
Сабота, 22 Декември 2012 13:38    PDF Печати Е-пошта
Само ментално нестабилните не сакаат да признаат дека идентитетот и името се исти

mikoСАД од секогаш ја поддржуваат Македонија за влез во НАТО, но, проблемот е во тоа што во Алијансата, тоа е еден глас од вкупно 27, а доволен е само еден глас да се блокира членството. Одлуката на Алијансата поканата да биде врачена штом се реши името, иако земјата ги исполни сите услови, е фрустрирачка. Името е поврзано со идентитетот а за идентитетот не се преговара и тие тоа не можат или не сакаат да го видат, изјави американскиот аналитичар Џејсон Мико.

Повеќе...
 
Петок, 21 Декември 2012 21:38    PDF Печати Е-пошта
Стерјовски: Непотребни се изјавите за големи држави

index_copy_copyНе ни требаат изјави за големи држави, туку соживот и почитување на правата на малцинствата, порачува Васил Стерјовски од Македонската алијанса за европска интеграција во интервју за албанската телевизија А1 Репорт.

Повеќе...
 
Петок, 21 Декември 2012 11:52    PDF Печати Е-пошта
Не само што сме и пријатели, туку се чувствуваме и како да сме од Македонија

turcijaГрчки медиуми: „Македонија“ е втор дом на Давутоглу

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 22:35    PDF Печати Е-пошта
Во Албанија објавен интернет весник “Македониум”

Vesnik_MakedoniumВесникот објавен е на интернет на три јазици македонски, албански и англиски, и е прв ваков весник во Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 04:12    PDF Печати Е-пошта
Македонското прашање и балканската соработка- МН 1976 година

makedonska-nacija-240Зборот „балканизација“ или „балканизирање“ е застапен денеска во сите современи енциклопедии во светот и често е употребуван како политички термин со кој се означува раздор меѓу народи во некои делови на светот...


 

makedonskoto-prasanje-i-balkanskata-sorabotka-1

makedonskoto-prasanje-i-balkanskata-sorabotka-2

makedonskoto-prasanje-i-balkanskata-sorabotka-3

makedonskoto-prasanje-i-balkanskata-sorabotka-4

 
Среда, 19 Декември 2012 04:08    PDF Печати Е-пошта
Југославија, Бугарија и Грција не се и не можат да бидат наши татковини

ju-bg-gr-240Написов што го објавуваме на ова место беше читан како реферат на Илинденската прослава 1975 година во Адалајд, Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 04:07    PDF Печати Е-пошта
Свети Николај Архиепископ Мирликијски, 19/6.XII

sveti-nikola-240

Заштитник на патниците и на морепловците

Именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле...

Во животот на нашиот човек посебно значајно место има свети Никола Мирликиски - Чудотворец, кого многу семејства го сметаат за свој домашен заштитник и со домашни служби и со многу обичаи го празнуваат неговиот спомен. Иако повеќе се празнува денот на неговата упокојување 19/6 декември, (празник познат како зимски Св. Никола или Св. Никола - зимен), сепак внимание му се посветува и на денот на пренесувњето на моштите на Св. Никола од Мир (во Ликија) во Бари (Италија) на 22/9 мај, (празник меѓу народот познат како летен Св. Никола, или Св. Никола - летен).

Овој важен лик од христијанската религија е роден кон крајот на III век во гратчето Патара во малоазиската област Ликија. Уште како дете се истакнувал со добро воспитание поради што станал омилен и пред Бога и пред луѓето. Неговиот чичко кој исто така се викал Николај и кој бил архиепископ патарски, согледувајќи ги позитивните карактеристики на младиот Николај ги наговорил родителите да му дозволат да се посвети на Бога и го произвел во  чин презвитер. За време на ракополагањето епископот исполнет со пророчки дих во еден момент покажувајќи на младиот Николај извикал: „Браќа, јас го гледам новото сонце што изгрева над земјата и ветува утеха на сите потиштени. Блажено е стадото што ќе го има за пастир, зашто тој ќе ги приведе кон вистината заблудените овци, ќе ги пасе на пасиштето на благочестието и ќе биде помошник на сите страдалници”. Ова пророштво на стрикото Николај се исполнило, зашто младиот Николај подоцна навистина станал заштитник на сиромасите, но и помошник на сите што со верба му се обраќале. По смртта на стрико му кој бил архиепископ  свештениците од областа Ликија барале негова замена, но сите се увериле дека немале подобар од младиот Николај и го избрале за архиепископ Мирликијски. Како архиепископ Николај бил омилен меѓу народот, зашто секогаш ги помагал сиромашните, ги посетувал болните, ги штител затворениците и неправедно осудените, младите ги советувал, грешните ги упатувал на вистинскиот пат, робовите ги откупувал и ги пуштал на слобода, на сиромашните девојки им купувал мираз за да се омажат итн.

По смртта на неговите родители кои што биле многу богати сето богатство што го наследил го разделил на сиромасите, но тоа го правел тајно тргнувајќи од божјите зборови за добрите дела да не бара светска слава.

Житието раскажува дека во тоа време во градот Патара живеел некој човек кој што ненадејно го изгубил богатството и бидејќи не бил способен да се бори во животот бил решен и со нечесни средства да остварува средства за живот. Имал намера да ја жртвува дури и честа на своите три ќерки, но во тоа го спасил Св. Никола кој ноќно време низ прозорецот му дофрлувал пари. Со тие пари таткото ги омажил и трите ќерки, а кога разбрал кој му го дава богатството паднал пред  нозете на Св. Никола и со солзи во очите му благодарил со зборовите: „Ако не беше те пратил Господ да не спасиш, јас не можев да одолеам на искушенијата, ќе паднев во грев и ќе ја жртвував честа на моите ќерки.”

Кога за време на владеењето на царот Диоклецијан станале големи прогони на христијаните и Св. Николај бил затворен и подолго време останал во темница. Но кога царот Константин го признал христијанството и кога ги ослободил сите затворени христијани и Николај бил ослободен и повторно се вратил на архиепископскиот трон. Учествувал и на Првиот вселенски собор во Никеја во 325 година каде што удирајќи му шлаканица го посрамотил еретикот Арие, кој се одделил од христијанството и проповедал друго учење.

По пронаоѓањето на светиот крст од страна на царицата Елена многу луѓе тргнале да ги посетуваат светите места. И архиепископот Николај тргнал на вакво патување, на кое се случиле многу чудни настани. Житието раскажува дека додека патувале по морето Николај претскажал големо невреме, но морнарите познавајќи ги метереолошките услови го исмевале велејќи му да не зборува за работи што не му се познати. Но кога набргу навистина фатило страшно невреме, кога се кренале големи бранови и кога сите очекувале несреќа Николај се помолил на Господа и бурата престанала. Вакви настани за време на животот на Николај се случиле повеќе, а тој и по смртта продолжил да ги заштитува патниците, посебно оние што патувале по вода.

Доживеал длабока старост и умрел во 342 година, откако скоро шест децении му служел на својот народ и на својот Господ. Бил погребан во соборната црква во Мир, а подоцна кога пред налетот на Исламот биле прогонувани христијаните, кога многу цркви настрадале и кога биле уништувани гробовите на светителите Св. Николај му  се јавил во сонот на некој свештеник од Бари (Италија) и го замолил моштите да му ги пренесат во Италија. Во тоа време црквите во јужна Италија и припаѓале на цариградската патријаршија. Потоа со многу свечености неговите мошти биле пренесени од Мир (Ликија) во Бари,  (Италија) во 1087 година, поради што и овој датум (22/9 мај) се смета за празник на Св. Никола.(Св. Николај - летен). Преданието раскажува дека светите мошти во Бари биле пречекани од мноштво народ меѓу кој имало и многу болни, слепи, глуви, сакати, душевно болни и сл. кои што доживеале исцелување

Култот на Св. Никола е познат од VI век, а најстарото житие за него потекнува од IX век. Важел за заштитник на целото население и од целиот свет, поради што високо го ценат не само православните туку и католиците. Од истите причини на овие простори во минатото го почитувале и Турците, кои што како што стои во некои записи го викале „Ад'рбаба”, што значи јадар татко или голем татко.

Се верува дека луѓето ги штител од секакви неприлики, но сепак во народното предание најповеќе е запаметен како господар на водите, на морињата, а со тоа и заштитник на корабите и на патниците што патувале со нив. Затоа, пред него се молат особено оние што тргнуваат на пат по вода. Во македонските народни преданија се раскажува дека еднаш кога патувал по вода бродот потонал, а тој шест недели поминал на една штица. За цело време се молел на Бога да го спаси, а Господ не само што го спасил, туку затоа што бил исполнет со верба кон Бога и што го молел го назначил за заштитник на морепловците.

Во таа смисла Марко Цепенков запишал дека „Свети Никола је на морињата - да варди луѓето од талазите на морето да не се удаат”. С. Тановиќ, пак во записите на обичаи и верувања од Гевгелиско на едно место забележал дека овој ден се празнувал „поради дождови и поплави”, а на друго место дека го празнувале рибарите и морепловците, дека секогаш бил на вода и ги држел клучевите од седум извори за да не се удават луѓето, зашто кога би ја пуштил водата сите би се удавиле. На Дојранското Езеро, на овој ден рибарите не влегувале во чуновите, а и во Солунскиот залив престанувал сообраќајот. Е. Спространов  во обичаите од Охрид забележал дека Свети Никола бил тој „шо и поиљвит морињата. Тога, каде да се најт гемија или пампур останвит таму макар, стрет море да је, ќе се заприт и ќе го држит (ќе го празнуват). Свети Никола е фенерлија, праит чудесиј”.

Во македонските народни песни Св. Никола е опеан како „стар свети Никола” кој може да го одмрзне и замрзнатото море, но и кој гради цркви и манастири: „Цркви гради стар свети Никола, /градил ги е од злато и сребро”. Стиховите, пак, од оваа песна во кои Св. Никола и се обраќа на златната рипка од дното на морето: „сребро, злато, цркви ќе дограда, / бесцен камен у олтар ќе става, / тебе рипке, курбан ќе те колам”, се во врска со обичајот да се јаде риба на празникот (особено на зимскиот празник кој спаѓа во Божиковите пости) како и со обичајот во некои места за курбан да се готви риба-крап.

И во песната од зборникот на браќата Миладиновци се пее за делбата меѓу четирите светци: Св. Илија, Св. Никола, Св. Јован и Св. Петар: „На свети Никола што му паднало?/ Паднало му води и бродови, / му паднаа гемии по море, / он да имат, он да и повељат”.

И во прозните народни умотворби еднаш се раскажува како Св. Никола ги помага сиромасите, друг пат како добил два празника во годината. Така на пр. во една приказна запишана од ѓаконот Јосиф, од манастирот Пречиста Кичевска, објавена во цариградскиот весник „Новини” кон крајот на минатиот век, се раскажува дека едно време другите светци му завиделе на Св. Никола затоа што многу бил почитуван и се поплакале на Бога. Бог ја примил поплаката и веднаш испратил два ангела да го повикаат Св. Никола. Тие откако не го нашле по небото и по земјата го здогледале во среде море како крепи една гемија готова да потоне. Му ја пренесле заповедта, а тој ги замолил да му помогнат да ја извадат гемијата на суво. Виделе, не-виделе ангелите му помогнале, а потоа така накиснат и со искинати алишта го одвеле пред Господа. Тука во тој момент биле собрани и сите светци што се оплакувале на него. Господ само ги погледнал и ништо не рекол, а тие од погледот разбрале дека ако сакаат да бидат почитувани како Свети Никола треба да прават добри дела како што правел тој. Тогаш, се вели во оваа приказна, Господ заповедал за сите светци да има по еден ден во годината, за Свети Никола два, а за преподобниот Касијан кој најмногу го кодошел на четири години еднаш да му се празнува денот на 29 февруари.

Истражувачите на народниот живот истакнуваат дека многу елементи од обичаите и верувањата поврзани со Св. Никола водат потекло од претхристијанско време, но дека се задржани сите обреди, обичаи, жртвувања, и сл. кои биле поврзани со некогашниот предхристјански јунак на морињата, водите и ветровите.

Од книгата „Македонски празници“’ од Марко Китевски, Скопје 2001.

(Подготви Марко Китевски)

 
Среда, 19 Декември 2012 04:03    PDF Печати Е-пошта
„Дневник“ - Бугарија- Кој има корист од бугарската позиција за Македонија?

makedonija-eu-240

Текстот е објавен во „Дневник“ - Бугарија - dnevnik.bg од 17.12.2012

Одлуката на Бугарија да се спротивстави на определувањето датум за почеток на преговорите за присоединување на Македонија кон ЕУ се покажа како добредојдена за антибугарските кругови покрај Вардар. Тие и досега го користеа секој подобен случај за националистичка пропаганда, а сега веќе имаат и исклучително силен аргумент во поддршка на нивната теза - Бугарија објави на највисоко ниво дека не го поддржува предлогот нејзиниот сосед да направи важен чекор кон членството во Унијата. Тоа нема да биде лесно заборавено и ќе биде истакнувано исто толку често колку и фактот дека Бугарија беше првата држава која ја призна независноста на Македонија.

Надежите дека категоричната позиција на Бугарија ќе ги натера противниците на добрососедските односи да го преразгледаат своето поведение се чини понереално со оглед дека според низа аналитичари целта на раководството во Скопје не беше да добијат датум за членство, туку тоа да го направат на начин што недостигот од напредок да биде објаснет со „злите соседи“ - Бугарија и Грција.

Можеа ли и покрај провокациите властите во Софија да го поткрепат членството на соседната и братска држава, и дури да лобираат за неа, така како што Полска лобираше за балтичките републики, Грција за Кипар, или Романија за Молдавија? Одговорот на ова прашање е повеќе негативен. Во спротивно, раководството ризикуваше да стане објект на напади од националистите кои повеќе пати бараа оставка на министерот за надворешни работи поради, според нив, благонаклониот однос кон соседните земји како Македонија, Србија и Турција.

Во желбата да го одвлечат вниманието од внатрешните проблеми и да го насочат кон односите со соседите национал-популистите од Македонија наоѓаат и верен сојузник во Бугарија, колку и тоа парадоксално да звучи. Тој сојузник се т.н. „дежурни македонисти“ - неколку јавни личности кои си изборија углед на експерти за Македонија, а кон кои повеќето медиуми секогаш се обраќаат за да ги коментираат односите меѓу двете држави. Интересно е што освен интересот кон Македонија, сите нив ги поврзува и пристрасност кон поранешната Државна безбедност.

Замислете си кој го формира јавното мислење за односите во однос на Македонија и ќе видите дека тоа е еден многу ограничен круг. Не сум приврзаник на конспиративните теории, но нема како да не забележам дека со години за компетентни за оваа тема се сметаат единствено луѓе како агент Кардам, Тервел, Телериг, агент Иван или агент Завадски. Тие продолжуваат да се во фокусот на општественото внимание единствено заради тензиите помеѓу Бугарија и Македонија и очигледно имаат интерес на секој начин да го поддржат.

Меѓу нив би можел да биде откриен и агентот кој носи имиња на средновековни бугарски владетели, беше министер во актуелната влада и е директор на најголемиот музеј во Бугарија. Тој човек, често нарекуван професор без да има право на таа титула има секоја недела или дури и секојдневно изјави во јавноста, а кои во никој случај не помагаат за подобрување на односите меѓу двете земји. Тажно е, но факт е дека најгласниот аргумент кој Бугарија успева да го спротивстави на историчарите - лажговци, од Скопје се тврдењата на еден псевдо професор.

Најлошото е што, како што раководството во Скопје успеа голем дел од јавното мнение во земјата да го убеди против Бугарите, така и тие кругови во Софија ги натераа мнозинството од граѓаните од Бугарија да се однесуваат со потсмев ако не и со непријателство кон македонскиот народ.

Тоа го покажува и последното  објавено национално истражување на јавното мислење, според кое 44 проценти од Бугарите сметаат дека земјата не треба да ја поддржи кандидатурата на Македонија за ЕУ, освен доколку Скопје ја прекине антибугарската пропаганда. Од испитаниците 18 проценти се на мислење дека Бугарија воопшто не треба да ја поддржи кандидатурата на Македонија за ЕУ, а едвај осум проценти се за безусловна поддршка.

Јасно е дека во вакви услови бугарските власти не можеа да изразат поддршка за евроинтеграцијата на Македонија бидејќи би ризикувале да го навлечат гневот на избирачите, засилен од круговите кои имаат интерес од поддржувањето на тензиите. Лошо е што јасно изразената позиција на Бугарија предизвика нов бран од антибугарска реторика во Скопје и одново налеа вода во воденицата на оние кои сакаат спорот да трае што подолго.

Од лошите меѓудржавни односи, сепак најмногу страдаат луѓето со оглед дека бесмислените недоразбирања водат до застој во економските односи, како и во развојот на важни заеднички проекти, како тој за железничка линија која треба да ги поврзе Софија и Скопје. Затоа, ако сакаат реален напредок Бугарија и Македонија треба да ги насочат напорите кон заеднички проекти. Проекти кои би овозможиле на луѓето од двете страни на Беласица „да се радуваат на својот труд“ и дај Боже, некој ден одново „да се сакаат како браќа“, ако си дозволиме да го парафразираме Никола Вапцаров чие име наместо да обединува неодамна беше вмешано во недостоен и сосема бесмислен спор. Нема да е лошо и Бугарите и Македонците пред да се опсипат со заемни обвинувања, да направат обид и да си претстават како изгледаат нивните противречности погледнати од страна. За европјаните спорот е „балкански“ во лоша конотација, како термин, кој произлезе од братоубиствените конфликти на Полуостровот.

На долгорочен и глобален план ниту една од земјите нема интерес ова да продолжи и колку порано граѓаните на двете држави си положат сметка за „темнината која им ги заслепува очите“ толку подобро. Затоа е неопходен општествен притисок спорните прашања да бидат решени до март 2013 година и тогаш Македонија да добие датум за почеток на преговорите, а Бугарија да биде искрен поддржувач на понатамошните напори на земјата на европскиот пат.

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.