Актуелно
Среда, 15 Март 2017 04:16    PDF Печати Е-пошта
Во душите на нашите предци на овој древен народ Македонски тлеела желбата за слобода

branitel2001-180Ве известуваме дека Здружението на воени инвалиди од 2001 година-“Бранител-2001“, едногласно на својата одржана седница го поддржуваат одзивот на граѓаните за обединување во одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, бидејќи само единстевени можеме да покажеме сила и само така можеме во овие тешки времиња да опстоиме, свои на своето, бидејќи резервна татковина немаме а треба тука за навек да опстоиме каде што ни е и местото.

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 22:54    PDF Печати Е-пошта
Да ја браниме и чуваме оваа света земја

VelesДа ја браниме и чуваме оваа света земја

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 12:19    PDF Печати Е-пошта
СО ОСТАВКА ИЛИ АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИЗБРАН ОД МНОЗИНСТВОТО, ДО ПРЕМИЕР НА МАЛЦИНСТВОТО?!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Недела, 12 Март 2017 12:14    PDF Печати Е-пошта
Македонски Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО

Manifest 2Македонски Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО и да не дозволи на антидржавните елементи да го реализират својот пучиски план Б.

Повеќе...
 
Сабота, 11 Март 2017 06:39    PDF Печати Е-пошта
ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

holandiaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ХОЛАНДИЈА

ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Четврток, 09 Март 2017 17:10    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД БРАНДЕНБУРШКАТА ПОРТА ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА!

17265223 1631878446827025 4090682172408639354 nМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО БЕРЛИН МАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД БРАНДЕНБУРШКАТА ПОРТА ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА!

Повеќе...
 
Четврток, 09 Март 2017 11:02    PDF Печати Е-пошта
Пратениците не може самоволно да изберат Влада

ПОСЛЕ 29 ЈАНУАРИ МАНДАТОТ Е ПОВТОРНО КАЈ НАРОДОТ, ПРАТЕНИЦИТЕ МОРА ДА СЕ РАСПУШТАТ!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2017 12:29    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА ПЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

donskiОБЈАВЕНА ПЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2017 07:06    PDF Печати Е-пошта
Зијадин Сеља да ти бил автохтон Албанец од Ливада!

ziadin-sela-180Да видиме што зборат фактите?

Последниот период можевне да слушнеме фашизоидни изјави на градоначалникот на Струга дека Албанците да ти биле автохтон народ и Македонците и да не постоеле пред 100 години. Со цел да му помогнеме да ја научи и другиот дел од историјата што ја учи цел свет, еве една лекција точно за неговото село Ливада, Струшко.

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2017 06:22    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (14 дел)

makedonska-evrejska-familija-180Многумина од македонските Евреи кои ги преживеаја стравотиите на  концентрационите логори ширум Европа, а кои по завршувањето на војната се вратија во Македонија, по кратко време повторно ја напуштија земјата и тоа засекогаш, бидејки овде, на секој чекор ги врзуваа свежите спомени од детството за најблиските и најсаканите. Оние што останаа, на иницијатива на Димитар Влахов, набргу ја обновија Еврејската заедница која денес брои 85 (?) члена.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.