Актуелно
Среда, 02 Август 2017 22:21    PDF Печати Е-пошта
Обраќање на претседателот на Р. Македонија,д-р Ѓорге Иванов, по повод Илинден

Ivanov 1

Обраќање на

претседателот на Република Македонија,

Неговата Екселенција,д-р Ѓорге Иванов,

по повод 2 Август – Илинден

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:03    PDF Печати Е-пошта
Крушевска република (2-12. 08. 1903 година)

zname-krusevska-republika-180Во приквечерината на востанието, кручевските востаници се собрале во Беринската корија, чекајќи ја во секој момент наредбата за да го нападнат градот.

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
ВМРО за време на Илинденското востание

mariovska-ceta-240Како што и било определено, востанието почнало на 2 август 1903 година, на ден Илинден. Тоа се проширило на најголемиот дел од Македонија, но со најсилен интензитет се изразило во Битолскиот револуционерен округ. Согласно плановите за дејство на горските штабови, востаничките единици ги напаѓале воените објекти и силите на турската регуларна армија и на башибозукот во сите реони на востаничката територија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:59    PDF Печати Е-пошта
ДЕМАРШ ДО АМЕРИКАНСКИОТ АМБАСАДОР ЗА ГРУБО МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА!

bejli jes-180- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро протестира до американскиот амбасадор Џес Бејли, заради грубо мешање во внатрешните работи на Македонија, бидејќи заедно со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија, ја промовирал стратегијата за вдомување и интеграција на мигранти од Блискиот Исток, Азија и Африка во Македонија, подготвена од Министерството за труд и социјална политика и објавениот тендер за изградба на станови за 20.000 мигранти.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:50    PDF Печати Е-пошта
Sвездите над тумбата во Црнилиште го откриваат гробот на Александар Македонски!

505695-svezdite-nad-tumbata-vo-crnilishte-go-otkrivaat-grobot-na-aleksandar-makedonski-180Сите патишта викендов водат во Овче Поле - ќе се следи мистична појава

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:44    PDF Печати Е-пошта
Драмата во Цер - 24 април 1905

Pismo Na Hristo Usunov-180(Писмото на Христо Узунов упатено до сите чесни револуционери на Внатрешната организација)

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Австриски академици ја шокираа Тирана: Албанците немаат врска со Илирите

Tirana-180Виенски истражувачи ги заинтригираа Албанците кои традиционално мислеа дека албанскиот јазик има корени во античка Илирија и нивната теорија ја ставија под ладен туш, известува Бесар Ликмета, дописник на БИРН од Албанија.

Повеќе...
 
Сабота, 22 Јули 2017 11:00    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА СРЕДБА - ТРНОВО 2017

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 07:06    PDF Печати Е-пошта
Добро чуваната тајна за производство на свила, во Европа ја пренесува Јустинијан I

Денес свиларството е изумрено во Македонија. Сепак, по повеќе децении постојат поединечни обиди да се оживее свиларството кое како занает им го оставил на Македонците  Јустинијан I.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 07:04    PDF Печати Е-пошта
Александар Македонски и гимнософистите

Thalestris Queen of the Amazons visits Alexander-180Онесикрит (360 г.пр.е – 290 г.пр.н.е) бил антички историчар и писател, ученик на Диоген. Тој го прател Александар Македонски во походот на Индија, прво како кормилар во неговата морнарица, а потоа учествувал во експедицијата на адмиралот Неарх. Набргу по смртта на Алесандар Македонски, како и другите офицери, напишал историја за Александар.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.