Актуелно
Недела, 30 Април 2017 20:28    PDF Печати Е-пошта
Иванов е единствената легитимна институција во земјата

Ivanov 2Бугарски аналитичари: Иванов е единствената легитимна институција во земјата

Повеќе...
 
Петок, 28 Април 2017 22:24    PDF Печати Е-пошта
ЗАГРИЖЕНОСТ ОД НАТАМОШНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ДРЖАВАТА И РЕГИОНОТ!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ЗАГРИЖЕНОСТ ОД НАТАМОШНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ДРЖАВАТА И РЕГИОНОТ!

28 април 2017 година, Скопје, Македонија

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 04:22    PDF Печати Е-пошта
СОБИР ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во Сиднеј-Австралија

sidnej 1Минатат недела во Сиднеј, на 23 април, успешно се одржа мировниот протест за заедничка и унитарна Македонија по иницијатива на Светскиот македонски конгрес од Австралија,а во организација на повеќе македонски организации но главниот носител беше КУД Илинден.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:35    PDF Печати Е-пошта
Калашите, потомците на Александар Македонски, Пакистан ги призна како посебна верска и етничка група!

Kalash-tribe-girl-180Калашите, кои тврдат дека се потомци на војниците на Александар Македонски, со векови живееле во изолација во Пакистан. Сега ова мала заедница коначно е призната како посебно верска и етничка група. Тие сега ќе можат да се изјаснуваат како Калаши на првиот попис во Пакистан што се одржува по 20 години! 

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:28    PDF Печати Е-пошта
Првиот премиер на Советскиот сојуз по Сталин бил Македонец

Georgy Malenkov 1964-180„Ако постои едно место на земјата кое најјасно ја одразува длабоката духовна, културна и јазична поврзаност меѓу Македонија и Русија, тоа е Охрид, балканскиот и словенскиот Ерусалим“.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:25    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ДЕВЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

antickite-makedonci-ne-bile-grci-180Сведоштва од античко-македонски генерал и од старогрчки картограф според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:00    PDF Печати Е-пошта
ПОЖАРАНСКА СВАДБЕНА ВЕСЕЛБА

pozaranska-svadba-180На прашањето: што е потешко железото или пердувот? –мошне често и со право ќе го добите следниот одговор- потешко е железото кога се гради куќа, а пердувот е потежок кога се прави свадба.

Повеќе...
 
Вторник, 25 Април 2017 20:32    PDF Печати Е-пошта
ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ДЕБЛОКАДА НА СУБВЕНЦИИТЕ!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ДЕБЛОКАДА НА СУБВЕНЦИИТЕ!

25 април 2017 година, Скопје, Македонија

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 04:19    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА НА 23 АПРИЛ ВО СИДНЕЈ!

sidnej18 април 2017 година, Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија - Во организација на Светскиот Македонски Конгрес - Австралија со Културно-уметничкото друштво ИЛИНДЕН од Сиднеј и македонските организации во Нов Јужен Велс, на 23 април 2017 година, недела, со почеток од 11.30 часот до 14.00 часот во Tumbalong Park, DARLING HARBOUR во Сиднеј, ќе се одржи Семакедонски собир за заедничка и унитарна Македонија!

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 04:17    PDF Печати Е-пошта
СЕМЕЈСТВОТО ВО ПРВ ПЛАН А ПОТОА ГЛУМЕЊЕТО

tanja1Во најновата престава „Неочекувана забава“ настапува Татјана Нешковска која на сцена за прв пат настапи минатата година во комедијата „Баба се мажи“. Татјана го привлече вниманието на гледачите со карактерот на Лидија и за истата улога минатата година ја доби наградата Александар Македонски за глума за најдобар дебитант. За да ја запознаеме публиката малку повеќе со Татјана, поведовме разговор.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.