Актуелно
Среда, 25 Мај 2011 22:54    PDF Печати Е-пошта
Масовно преминување на членови од други партии во ВМРО-ДПМНЕ во Кочани

masovno-1Во Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани, од изутринава членови од ВМРО-Народна партија, Обединети за Македонија и од СДСМ од Кочани и околните населени места јавно преминуваат во оваа партија.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 08:51    PDF Печати Е-пошта
Македонија да побара од ОН резолуција и потврда за користењето на името

on-1_copyПо 20 години, период во кој името Република Македонија не предизвика меѓународни или домашни проблеми со Грција или други земји, зошто да не се бара резолуција и потврда од ОН за користењето на името, вели амбаасорот Робин О Нил, првиот медијатор во грчко-македонскиот спор, во интервју за програмата „ПОРТА“ на МТВ.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:10    PDF Печати Е-пошта
Баронот Хирш зачетник на Македонските железници

Baron-HirschБарон Моритц фон Хирш (Минхен, Баварска, 9.XII. 1831 – Нове Земку, Австро-Унгарија, 21.IV.1896), по раѓање бил германски евреин кој најголем дел од својот живот го поминал во Австроунгарија. Бил голем претприемач и филантроп за своето време и еден од најзаслужните за изградба на железницата на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Турска обврзница за Македонија

turska-obvrznica-za-makedonija-240Турска обврзница за Македонија

Повеќе...
 
Вторник, 24 Мај 2011 11:51    PDF Печати Е-пошта
Молебен на гробот на Свети Кирил во Рим

delegacija-1Во црквата „Свети Климент“ во Рим, денеска по 43. пат ќе се одржи молебен на гробот на Свети Кирил во рамките на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Со молебенот ќе чиноначалствува митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар во присуство на митрополитот европски г. Пимен и повеќе свештенослужители.

Повеќе...
 
Вторник, 24 Мај 2011 04:58    PDF Печати Е-пошта
Претседателот Иванов на аудиенција кај папата Бенедикт Шеснаести

benedikt_ivanov1-1Ватикан уште еднаш ја изрази поддршката кон нашиот народ. Македонија по 43. пат ја продолжува традицијата на чествувањето на сесловенските просветители Кирил и Методиј што папата Бенедикт Шеснаесети особено го потенцира како и значењето за ширењето на христијанството, изјави претседателот Ѓорге Иванов денеска во Рим по приемот од поглаварот на Римокатоличката црква во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Повеќе...
 
Понеделник, 23 Мај 2011 08:44    PDF Печати Е-пошта
Претседателот Иванов кај папата Бенедикт Шеснаесети

_-1Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Ватикан претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската државно-црковна делегација во Светата Столица, ќе биде примен од поглаварот на Римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесети, по што ќе следи аудиенција кај понтифот. Иванов ќе има тет-а-тет средба и со државниот секретар при Светата Столица, кардиналот Тарчисо Бертоне.

Повеќе...
 
Недела, 22 Мај 2011 23:30    PDF Печати Е-пошта
Александар Павлески ја напушти партијата Обединети за Македонија

branko_ljube_5-1Александар Павлески, актуелен кандидат за пратеник на Обединети за Македонија ја напушта партијата бидејќи, како што вели, оваа партија работи за Бранко Црвенковски.

Повеќе...
 
Недела, 22 Мај 2011 23:21    PDF Печати Е-пошта
Македонија во чест на Свети Кирил

ivanovvorim-1Традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“ попладнево во базиликата Пантеон беше свечено отворена со концерт на македонскиот тенор Благој Нацовски, виолинистите Ана и Олег Контраденко и пијанистите Марија Вршкова и Александро Д' Агостини.

Повеќе...
 
Недела, 22 Мај 2011 23:11    PDF Печати Е-пошта
Меркел е против реструктуирање на грчкиот долг

merkel-1Германскиот канцелар Ангела Меркел повторно се спротивстави на реструктуирањето на грчкиот долг, што се разгледува како решение за надминување на кризата во Грција.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА СРЕДБА - ТРНОВО 2017

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Историја

News image

Соопштение за акциите и борбите на одредите од првата оперативна зона

Во пролетта на 1943 година Главниот штаб на НОВ и ПОМ територијата на Македонија ја подели на пет оп...

Иселеници

News image

Радио емисии на македонски јазик во Европа и Европската унија (12)

Воведувањето радио програма на македонски јазик во Европа ...

Култура и туризам

News image

Густав Вајганд за културата и обичаите на населението во Македонија

Една особено шарена слика претставуваат неделните пазари каде што селаните и селанките во најразличн...

Фељтон

News image

Илија Донев – духовник и чувар на религијата кај Македонците во Канада (13)

Кога се пишува за македонските православни цркви и црковни општини во Канада, неод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.