Актуелно
Петок, 13 Мај 2011 16:03    PDF Печати Е-пошта
Зголемен рејтингот на претседателот Иванов,

-1_copy_copy_copy_copy_copyВкупно 49,3 отсто од граѓаните имаат позитивно мислење за претседателот Ѓорге Иванов, 63,4 проценти сметаат дека чесно ја извршува функцијата, а 41 отсто се за негов реизбор, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење што го спроведе Институтот за политички истражувања – Скопје (ИПИС).

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 15:16    PDF Печати Е-пошта
Ист број во изборните единици

DIK-1Државната изборна комисија го утврди редоследот на коалициите и политичките партии на гласачкото ливче, за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 02:37    PDF Печати Е-пошта
Парична казна за Љубе Бошковски

ljube-1Основниот суд во Ресен како првостепен кривичен суд, расправајќи за кривичното дело „клевета“ по приватна тужба на Зоран Коњановски, министер за одбрана во Владата на Република Македонија, против Љубе Бошковски,  претседател на политичката партија Обединети за Македонија, донесе пресуда и го прогласи Бошкоски за виновен.

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 02:30    PDF Печати Е-пошта
Откриен споменикот на Крсте Петков Мисирков

-1_copy_copy_copy_copyВо паркот меѓу МАНУ и Судска палата денеска беше свечено откриен споменикот на Крсте Петков Мисирков. Споменикот е дело на академик Томе Серафимовски. Изработен е во бронза, висок пет метри и со постамент висок 1,20 метри.

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 02:14    PDF Печати Е-пошта
Активностите на претседателот Иванов

-1_copy_copy_copyПо повод втората годишнина од инаугурацијата на Ѓорге Иванов за претседател на Република Македонија, неговиот кабинет во дописот до медиумите информира за најважните активности во периодот од мај 2010 до мај 2011 година.

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 02:08    PDF Печати Е-пошта
Најсилни

muskuli-1ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека вчера седум до осум членови и активисти на СДСМ без причина на работното место го нападнале и го претепале Гоце Исајов, претседателот на месниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани.

Повеќе...
 
Четврток, 12 Мај 2011 12:33    PDF Печати Е-пошта
Најголемиот светски виолинист, Најџел Кенеди, за првпат на „Охридско лето“

NigelKennedy_04-1Особено задоволство ми е што оваа година, за првпат на фестивалот, ќе гостува светскиот водечки виртуоз на виолина, Најџел Кенеди. Во мојот концепт на работење и креирање на програмата, посебно внимание им посветував на уметниците кои до сега не настапувале на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе...
 
Четврток, 12 Мај 2011 12:23    PDF Печати Е-пошта
Унгарскиот премиер Виктор Орбан во официјална посета на Македонија

-1_copy_copyПретседателот на Владата на Република Унгарија Виктор Орбан денеска е во официјална посета на Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 04:07    PDF Печати Е-пошта
Лорд Бајрон изразил желба да биде погребан до Марко Бочвар

lord-bajron-240Со почетокот на XIX век започнуваат и националните борби на поробените балкански народи за ослободување од долговековната доминација на Турците. Предвесник во тој поглед е Првото српско востание од 1804 година. По него следува грчкото востание кое избувна во 1821 година. И во двете востанија македонскиот народ зел активно учество. На пример, во Првото српско востание се истакнуваат браќата Жикиќ, Петар Чардаклија, Петар Ичко, кој го склучил со турската влада познатиот Ичков мир во 1806 година и други.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 04:05    PDF Печати Е-пошта
Завеса со ликот на Александар Македонски

zavesa-240Цар Самоил во 973 година со брат му Арон отишол на дворот на германскиот цар да му го честита Велигден и да побара политичка поддршка. Како што доликува на гостин, веројатно, како подарок му однел нешто, а домаќинот, исто така, му возвратил. Имено, во музејот во Вирцбург се чува една свилена завеса, на која е претставен орелскиот лет на Александар Македонски.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА СРЕДБА - ТРНОВО 2017

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Историја

News image

Соопштение за акциите и борбите на одредите од првата оперативна зона

Во пролетта на 1943 година Главниот штаб на НОВ и ПОМ територијата на Македонија ја подели на пет оп...

Иселеници

News image

Радио емисии на македонски јазик во Европа и Европската унија (12)

Воведувањето радио програма на македонски јазик во Европа ...

Култура и туризам

News image

Густав Вајганд за културата и обичаите на населението во Македонија

Една особено шарена слика претставуваат неделните пазари каде што селаните и селанките во најразличн...

Фељтон

News image

Илија Донев – духовник и чувар на религијата кај Македонците во Канада (13)

Кога се пишува за македонските православни цркви и црковни општини во Канада, неод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.