Актуелно
Среда, 04 Јули 2012 03:46    PDF Печати Е-пошта
Со македонското стопанство раководи мафија- Малме март 1997 г.

dragan-bogdanovski-240Економската ситуација во Република Македонија е критична, да не кажеме катастрофална. Повеќе од третиот дел од работоспособното население е без работа, а голем дел од вработените граани не добива плата и по неколку месеци.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2012 03:37    PDF Печати Е-пошта
Титово предавништво спрема егејските Македонци-1976 г.

makedonska-nacija-240Во текот на првата недела на месецот март о.г. во Женева заседаваше Комисијата на Обединетите Нации за заштита на правата на човекот. Комисијата го разгледуваше и извештајот на поткомисијата за спречување на дискриминација и заштита на националните малцинства.


titovo-predavnistvo1

titovo-predavnistvo2

titovo-predavnistvo3

titovo-predavnistvo4

 
Вторник, 03 Јули 2012 23:06    PDF Печати Е-пошта
Пријателството меѓу САД и Република Македонија не е површно

Flag-Pins-Macedonia-USAПријателството меѓу САД и Република Македонија не е површно. Горди сме со нашето партнерство со Македонија, уште од вашето осамостојување, и во очекување сме да видиме што ќе постигнете откако ќе го заземете своето заслужено место на масата, како рамноправна членка на евро-атлантската заедница.

Повеќе...
 
Недела, 01 Јули 2012 22:05    PDF Печати Е-пошта
Основачите на ВМРО-ДПМНЕ со отворено писмо по повод коалицијата Црвенковски - Георгиевски

17.06.1990_osnivacko_sobranie_na_vmro-dpmne-_3ВМРО-ДПМНЕ денеска упати отворено писмо од оснивачи на партијата по повод коалицијата на Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски.

Повеќе...
 
Петок, 29 Јуни 2012 16:35    PDF Печати Е-пошта
Црвенковски и Георгиевски имаат иста идеологија

georgievskiВладејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјавата на лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски оценува дека неговата  и идеoлогијата на Љубчо Георгиевски од ВМРО-НП  е иста и се мери во евра и во долари.

Повеќе...
 
Среда, 27 Јуни 2012 18:21    PDF Печати Е-пошта
Македонска приказна во Стокхолм

slika2-001Во организација на Амбасадата на Република Македонија во Стокхолм и Justin Theater Production, на иницијатива на амбасадорот Кире Илиоски за прв пат во Шведска настапи Театарот за деца и младинци од Република Македонија со претставата Македонска приказна.

Повеќе...
 
Среда, 27 Јуни 2012 03:56    PDF Печати Е-пошта
Тито во Атина го потврди антимакедонскиот карактер на Југославија

dragan-bogdanovskiОд 10 до 13 мај о.г. (1976 г.) претседателот на СФРЈ Тито беше во официјална посета на Грција. Тоа беше негова четврта посета на таа земја, втора официјална, и прва после паѓањето на воената диктатура.

Статија објавена во „Македонска нација“ 1976 година.

 

Пишува: Драган Богдановски

tito-vo-atina-1

tito-vo-atina-2

 
Среда, 27 Јуни 2012 03:52    PDF Печати Е-пошта
Српската колонизација на Вардарска Македонија- МН 1976г.

makedonska-nacija240Македонија со своите богатства и својата стратегиска положба на Балканскиот Полуостров отсекогаш привлекувала завојувачи од различни страни, кои за да си ја осигураат за себе македонската земја...

Статија објавена во „Македонска нација“ 1976 година.


 

srpskata-kolonizacija-na-vardarska-makedonija-1

srpskata-kolonizacija-na-vardarska-makedonija-2

srpskata-kolonizacija-na-vardarska-makedonija-3

 
Среда, 27 Јуни 2012 03:46    PDF Печати Е-пошта
Во Полска започна кампања за промоција на убавините на Македонија

SvetiLugje-240Со текстот „Езерото чии води го паметат Александар Македонски” во еден од најпопуларните магазини во Полска „Swiat i Ludzie” (Свет и луѓе) започна кампањата за промоција на Македонија во Полска, организирана од проектот „Macedonia Loves You“.

Повеќе...
 
Вторник, 26 Јуни 2012 18:05    PDF Печати Е-пошта
Спомен – обележје „Македонски војвода на коњ”

aleksandrov-001На локацијата „Чешма” во Општина Кисела Вода денеска започнаа градежните активности за поставување на спомен – обележје  „Македонски војвода на коњ”.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

140 години од МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ во Кресна, Пиринска Македонија!

Печатот на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО востание, на кој убаво се чита им...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личнос...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (13)

ВОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ

Фељтон

News image

Александар Македонски (54)

Овде, во Опис, на најблиската точка до Вавилон и на линијата за комуницирање со Запа...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.