Актуелно
Среда, 30 Август 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Македонското литературно друштво Кочо Рацин одржа Поетско читање во рамките на Фестивалот на писателите Мил Парк 2017

Poetsko-chitanje-180Настанот започна со рецитација на поемата Проштевање од Кочо Рацин а во изведба на Дона Д. Кантаровска. Осврт за значењето на поезијата даде Гордана Димовска а потоа следуваше читање од страна на другите членови на друштвото: Стеван Ацески, Верка Горгиевска, Дона Димовска Кантаровска која за првпат се претстави со своја авторска поема, Љупчо Столески (поезија по избор),  Весна Дамчевска избор поезија од Славко Крстевски и други наши македонски автори. Се отстапи простор и за промовирање на книгите на Лидија Дочовска Павловска: Солзите на Преспана, Така љубеше Косара и Крикот на пеликанот чиј промотор беше Сашка Ставрески а дел од нејзината поезија читаше Гордана Димовска и Дона Д. Кантаровска.

Повеќе...
 
Недела, 27 Август 2017 22:22    PDF Печати Е-пошта
РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ПОД НЕЈЗИНОТО ИМЕ!

14МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА

ЛАБУРИСТИЧКАТА ПАРТИЈА НА ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА НА ПРЕДЛОГ НА ПРАТЕНИЧКАТА ЏЕСИКА СТОЈКОВСКИ УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ПОД НЕЈЗИНОТО ИМЕ!

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2017 06:55    PDF Печати Е-пошта
Прилеп не сака бегалци

begalci-180Предавникот на македонските национални интереси, аболицираниот лидер на СДСМ и воедно актуелен премеир на Република Македонија, Зоран Заев со не говите поданици од ден на ден од кога е на власт прави потези кои се штетни по нашата мила и низ векови напатена Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2017 06:52    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНИ СЕ Е 23, 24 И 25 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

tatjan-180Деновиве на Youtube се поставени 23, 24 и 25 епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2017 06:50    PDF Печати Е-пошта
„Животот во гробница“

zivotot-e-grobnica-240„Овие се селани чиј јазик е сличен со оној на Бугарите и Србите. Тие сепак не ги сакаат првите бидејќи им ги земаа нивните деца во армија. Вторите ги мразеа поради нивниот лош третман кон нив како “Бугари“. Тие покажаа симпатии кон Грците, бидејќи ние сме вистински духовни претставници на „Православниот патријарх во Константинопол“ (...) Сепак, тие наведуваат дека не се ниту, Булгари, (Бугари), ниту „SRRP“ (Срби), ниту Gkrrts (Грци), туку само „православни Македонци“... ,, - пишува Стратес Миривелес во книгата „Животот во гробница“.

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2017 06:49    PDF Печати Е-пошта
Апел од македонските патриоти до народните пратеници на Бугарија, Србија и Грција во 1914 г.

balkan_aspirations_1914„Ние ви изјавуваме дека ние, Македонците, не сме Срби, не сме Бугари и не сме Грци. Но нашето срце е отворено за љубов и вечно пријателство спрема сите вас.

Повеќе...
 
Среда, 23 Август 2017 06:48    PDF Печати Е-пошта
АНТИЧКИ ХЕЛЕНИ ИЛИ ГРЦИ

ancient-greekBО ПОТРАГА НА НАШАТА МАКЕДОНСКА ИСТОРИЈА ТРЕБА ДА СЕ РАЗЈАСНАТ НЕКОИ БИТНИ РАБОТИ.

Да се разбереме една многу важна работа АНТИЧКИ ХЕЛЕНИ ИЛИ ГРЦИ или држава НЕМА .

Повеќе...
 
Петок, 18 Август 2017 09:31    PDF Печати Е-пошта
ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

20891704 1583831761691357 1708854562 nЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2017 07:51    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНИ СЕ Е 21 И 22 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

1

ОБЈАВЕНИ СЕ Е 21 И 22 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА

„АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2017 06:36    PDF Печати Е-пошта
Изјава на Римскиот папа Никола I (858-867)

NicholasI-240Пренесувајќи го официјалниот  став на Римокатоличката  црква во поглед на приматот на христијанските цркви во Источната и Западната екумена уште во далечната 859 година Римскиот  папа Никола И изјавил:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија?

Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија? Зошто молиме, наместо да набавиме како што набави...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.