Актуелно
Недела, 01 Мај 2011 10:29    PDF Печати Е-пошта
НАЦИОНАЛНИОТ ХЕРОЈ НА МАКЕДОНИЈА

simon-1Симон Трпчески три вечери по ред беше солист на матичната сцена на Бостонскиот симфониски оркестар, под дриригентство на Рафаел Фрубек де Бургос. Третиот настап беше и директно пренесуван на радио и интернет. Со тоа, уште еден водечки светски оркестар е на листата соработници на нашиот пијано виртуоз, информира „КултурОп“.

Повеќе...
 
Сабота, 30 Април 2011 23:03    PDF Печати Е-пошта
Арената Филип II Македонски

arena-1Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП) ги одби сите барања кои ги доставија политичките партии за користење на објектот на Национална арена Филип II Македонски, информира преку соопштение директорот на ЈПССДП Владимир Бахчовановски.

Повеќе...
 
Сабота, 30 Април 2011 14:48    PDF Печати Е-пошта
АНКЕТА
pavel_satev-1Доколку утре се одржат парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ би освоила 55, а СДСМ 31 пратеничко место, покажува последната анкета на институтот „Павел Шатев“.
Повеќе...
 
Петок, 29 Април 2011 17:49    PDF Печати Е-пошта
Анкета на ИПИ
ВМРО-ДПМНЕ има значајна предност, што и овозможува убедлива победа на предвремените парламентарни избори.
Повеќе...
 
Недела, 06 Март 2011 23:20    PDF Печати Е-пошта
Никола Груевски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

214.___-_-2Никола Груевски попладнево едногласно е реизбран за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, со што ја доби довербата за трет четиригодишен претседателски мандат на чело на партијата.

Повеќе...
 
Четврток, 17 Февруари 2011 23:27    PDF Печати Е-пошта
Пријателите за Македонија

eu-1_copyКастлер: Ако можат „Пријателите за Македонија“, можат и македонските политички партии да работат заедно за иднината на земјата

Повеќе...
 
Вторник, 15 Февруари 2011 15:11    PDF Печати Е-пошта
Проблемите во општеството се последица на блокирањето на НАТО и ЕУ перспективата

Macedonia-Slovenia-1Не може да се зборува за етнички конфликт, имаме етнички проблеми кои се резултат на статус-кво ситуацијата во која е затекната Македонија - блокирана е во НАТО и во ЕУ, а кога едно општество е мултиетничко, мултијазично и мултирелигиозно, единствено го обединуваат идеите како што се НАТО и Европа, изјави денеска во Љубљана македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:10    PDF Печати Е-пошта
Коњицата гордост на македонската војска

konjanica-240Македонските кралеви на своите монети прикажуваат најразновидни престави кои се поврзани со митологијата, растителниот и животинскиот свет, а преку кои симболично ја преставуваат својата позиција, титула, кралското потекло, како и психофизичките карактеристики. Македонските кралеви присвојувајќи ги атрибутите на аплицираните симболи на монетите, високо го издигнуваат своето кралско достоинстви, го дивинизираат и го преставуваат своето божје потекло.

Повеќе...
 
Вторник, 30 Ноември 2010 20:20    PDF Печати Е-пошта
Меркел „расположена“ да влијае врз Груевски за името

angela_merkel_2008Документ објавен на Викиликс покажува дека германската канцеларка Меркел била согласна да влијае врз македонскиот премиер Никола Груевски за решавање на спорот со Грција.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2010 04:05    PDF Печати Е-пошта
Масовните гробници погребани во заборав
masovni-grobnici-240Околината на затворот „Идризово“ и Зајчев Рид во Скопско, локации во Кумановско и во Ресенско... се само дел од местата за кои постојат сигурни показатели дека таму се погребани неколку стотици егзекутирани без какво и да е судење или пресуда

Најмалку три масовни гробници со стреланите „народни непријатели“ во Македонија во првите години по Втората светска војна се' уште чекаат да бидат откриени за жртвите да добијат достојни почивалишта, укажуваат македонските историчари.Тие посочуваат дека постојат многу сознанија што може да помогнат да се најдат точните локации за да се извршат ископувања со кои би се расветлиле се' уште мистериозните исчезнувања на многу луѓе.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Премиерна изведба на најновото драмско дело на Стефо Нанцу

Минатиот четврток во просториите на Центарот за уметност во Бенкстеон, предградие на Сиднеј, се одрж...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.