Актуелно
Четврток, 30 Март 2017 15:00    PDF Печати Е-пошта
Треба да се разговара за третманот на Mакедонците во мнозинско албанските места, а не за двојазичнос

Треба да се разговара за третманот на Mакедонците во мнозинско албанските места, а не за двојазичност и бинационалност

alt

Манојловски

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 08:50    PDF Печати Е-пошта
БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА ДРЖАВНОТО ИМЕ!

ПРВ И ЕДИНСТВЕН УСЛОВ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И МИР ВО МАКЕДОНИЈА И РЕГИОНОТ Е БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА ДРЖАВНОТО ИМЕ!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:50    PDF Печати Е-пошта
Ние Македонците ќе ја браниме Македонија од надворешните и внатрешните закани

mze2-180Македонската заедница во Европа ги поздравува и ги охрабрува Македонците и другите граѓани од сите политички партии, што застанаа заедно во одбрана на Македонија, осудувајќи и одбивајќи го пост-изборниот документ, таканаречената Тиранска платформа.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:47    PDF Печати Е-пошта
Подршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ од Виндзор, Канада

vindzdor-kanada-180Македонците од Македонската православна црква “Свети Никола” од Виндзор, Канада како нераскинлив дел од Македонскиот народ иако одалечени од својата татковина ја изразуваат својата загриженост за настанатата политичка и институционална криза во Македонија и во потполност ја подржуваат иницијативата за зачувување на унитарниот и суверен карактер на нашата држава. Тие остро ја осудуваат таканаречената “Тиранска платформа”.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:24    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ШЕСТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

apijan-180Деновиве на Youtube е поставена шестата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Ќе гледаме како нè продаваат и предаваат или ќе ја ослободиме Македонија?

lozamkДамјан Овчеполски

Со кое право се нарекуваме Македонци? Не ги вадете кубурите веднаш, прочитајте го текстов.

Дали тоа што во 1991 година без насилство и крв добивме држава е доволно за да се нарекуваме Македонци? Дали тоа што дозволивме да ни ги сменат знамето и името не прави Македонци? Или пак што дозволивме над глава да ни летаат авиони кои ги бомбардираа комшиите на север? Или тоа што ни таложат отровен, токсичен отпад?

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:00    PDF Печати Е-пошта
БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА РАЗЛИКАТА ЗА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА СО ВЛАДАТА ВО АТИНА!

smk-180БАРАЊЕ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКАТА ЗА БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА РАЗЛИКАТА ЗА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА СО ВЛАДАТА ВО АТИНА!

Повеќе...
 
Вторник, 28 Март 2017 10:56    PDF Печати Е-пошта
Заради тоа Македонија се буди !

Граѓаните се чувствуваат загрозени, бидејќи СДСМ под превезот „За живот“ им донесе двојазичност и федерализација

alt
Секојдневно се нижат искази и докази дека Тиранската Платформа е дело на Еди Рама и дека истата има за цел да ја втурне Македонија во уште подлабока криза и да ја редефинира согласно визиите на соросовите играчи на Балканот.
Повеќе...
 
Понеделник, 27 Март 2017 20:57    PDF Печати Е-пошта
Заканувачко писмо до Заев
Screenshot 1318
Јово Бурне:Македонско радикално здружение-Заканувачко писмо до Заев !!!!!!!!
Повеќе...
 
Понеделник, 27 Март 2017 11:46    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“!

a 5МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЊУ ЏЕРСИ

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“!

27 март 2017 година, Сидер Гроув, Њу Џерси, САД

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Или Заев или Македонија: Сабота пpoтecт пред Владата во 13 часот

Или Заев или Македонија: Сабота пpoтecт пред Владата во 13 часот

Историја

News image

Одлука за кревање на востанието – прво и второ Софиско советување

Во јули 1902 година во куќата на Бојан Биолчев во Софија се одржала средба на која присуствувале: Го...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Александар ДОНСКИ : ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ РОМАНОТ „КУРБАН“ ОД ВЕЛИКА ЏАНГАЛОВСКА ГАТСИС

Деновиве во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј (со издавачот Душан Ристевски) излезе од печ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (49)

ГОЛЕМИ ПРЕСЕЛБИ НА СКИТИТЕ-ПРАСЛОВЕНИТЕ НА БАЛКАНОТ - НОВО ПРЕОБЛИКУВАЊЕ НА ПРАИСТ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.