Актуелно
Среда, 14 Март 2018 04:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (6)

demonstracii-evropa-1-180Во текстот „Забрзување на трансформацијата на Европа“ („Нова Македонија“ - 21 јуни, 1991 год.), колегата Трајко Мирчески се навраќа на крајот на состанокот на Министерскиот совет на КЕБС во Берлин. „...Во завршниот и најзначаен документ од собирот, на девет страници се истакнати и се наброени заклучоците, одлуките и препораките за идната европска архитектура, сигурноста, консолидацијата на човековите права, демократијата, почитувањето на владеењето на законот, економските и социјалните промени на Стариот континент, по сѐ и најважни задачи во идната работа на КЕБС. Уште на почетокот се афирмира важноста за продолжување на политичката и на економската трансформација во демократските земји и напорите за преминување на пазарното стопанство“.

Повеќе...
 
Вторник, 13 Март 2018 22:50    PDF Печати Е-пошта
Пратениците да ги застапуваат граѓаните кои ги имаат изгласано, а не партиите на кои припаѓаат

UMDРеакција на ОМД по Повод Престојната Седница за Законот за Јазици

Повеќе...
 
Вторник, 13 Март 2018 19:02    PDF Печати Е-пошта
Браќа и сестри Македонци, предадени сме или поточно продадени сме!

mane 5

Манојил(Мане)Јаковлески

Повеќе...
 
Сабота, 10 Март 2018 21:09    PDF Печати Е-пошта
Никола Груевски беше човекот кој ја бутна невработеноста од 38% во 2006, на 22% во 2017

gruevski-kurir3-640x372

(Фејсбук статус на Борис Аговски)

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 04:57    PDF Печати Е-пошта
На Сиднеј му се случија повеќе од 30.000 Македонци!

protest-sidnej-1-180Протестниот марш, кој успешно го организираа здружени и обединети, сите македонски општествени, културни, социјални и црковни здруженија, започна пред сиднејскиот Town Hall и течеше низ централните сиднејски улици, се до Martin Place, каде што се одржаа главната, официјална манифестација. На овој грандиозен настан австралиската химна ја испеја Милица Кипровска, македонската химна ја испеја Благојче Петров, a aбориџанскиот благослов за одржувањето на настанот на австралиско тло го даде, македонскиот зет, абориџанецот Брет Гроган.

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 04:53    PDF Печати Е-пошта
Господине Заев нас во Австралија не има повеќе од 200 илјади и уште толку во Америка Канада и Европа

protest-sidnej-dusan-180На протестот во Сиднеј, 4 март 2018 година, читана е следната изјава од:
ДУШАН РИСТЕВСКИ, Писател и општественик од Сиднеј – Австралија

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 04:49    PDF Печати Е-пошта
Мојата учителка по македонски јазик и култура , ме учеше дека мојата МАКЕДОНИЈА е како јаболкото на Адам и Ева

igor-markovski-180Денеска кога пред мене гледам море од македонските бои црвена и жолта, јас како 14-годишно дете се прашувам: Зошто некој сака да ми го смени името , да ме обезличи, да ме помножи со нула? Зарем постојат татковци  и мајки во Македонската влада и парламент , кои сакаат нивните деца да бидат живи духови, жив пепел, прашина која треба лесно да ја избришат? Зарем постојат некои други татковци и мајки, кои што кројат политика во Европа и во Европската Унија, во НАТО, во соседните држави, кои со своите постапки покажуваат дека е доблесно да се краде? Да, токму така, сите оние кои разговараат, преговараат и се токмат да ѝ го сменат името на мојата родна Македонија, за мене се крадци! Како утре ќе живеат нивните деца, кога е видливо, дури и за едно дете како мене, дека сите сакаат, бесправно и бесрамно, да се „накитат со македонски пердуви“?

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 04:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (5)

berlin-mane-180Европа не знае или тешко може да ја сфати судбината на Македонците. Берлинскиот ѕид беше урнат, во Европа остана уште грчкиот ѕид, кој не е од бетон или од жица, туку од полициско-административна и правна

Повеќе...
 
Вторник, 06 Март 2018 22:46    PDF Печати Е-пошта
Судијата што го турна премиерот во „патриотизам“

alt

Судијата што го турна премиерот во „патриотизам“

Повеќе...
 
Вторник, 06 Март 2018 21:55    PDF Печати Е-пошта
Зоки до кога ќе ја виткаме кичмата пред јужниот сосед?

aerodrom-aleksandar-makedonski-520x381-166978

Зоки до кога ќе ја виткаме кичмата пред јужниот сосед?

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.