Актуелно
Среда, 21 Февруари 2018 04:02    PDF Печати Е-пошта
ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА-1991 година (3)

mane-berlin-180Се договоривме на 13 јуни во кафеаната на Никола Талески-Коле, од битолското село Новаци, да формираме иницијативен одбор за организирање на демонстрацијата. На состанокот дојдоа: Методија Јошевски, Симе Николовски, Момир Талевски, Јанко Пирковски, Ѓорѓи Личнов, Жарко Кленковски, Мане Јаковлески, Љубица Дахленбург и авторот на фељтонот. Присутните со воодушевување ја прифатија иницијативата за организирање мирна демонстрација со која ќе се изврши притисок врз министрите за надворешни работи на државите-членки во ЕЗ, за да ја признаат Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 01:03    PDF Печати Е-пошта
Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија?

alt

Принцот Михаел од Лихтенштајн прашува: Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија?

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 00:44    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија
alt
Повеќе...
 
Вторник, 20 Февруари 2018 10:12    PDF Печати Е-пошта
Врие во Македонија и во иселеништво!

2

Повеќе...
 
Понеделник, 19 Февруари 2018 21:46    PDF Печати Е-пошта
Врз раскинатото македонско национално ткиво, од сите страни се зададоа мршојадци

straso angelovskiСтрашо Ангеловски

Повеќе...
 
Понеделник, 19 Февруари 2018 19:09    PDF Печати Е-пошта
Заев, Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!

28235918 1975009469193236 1106564029 n

Отворено писмо од Арбен Таравари Градоначалник на општина Гостивар до Зоран Заев

Повеќе...
 
Сабота, 17 Февруари 2018 20:15    PDF Печати Е-пошта
200 македонски интелектуалци бараат прекин на преговорите за промена на името

27751910 10209064222001842 4558092812989943808 n200 македонски интелектуалци бараат прекин на преговорите за промена на името

Повеќе...
 
Среда, 14 Февруари 2018 04:57    PDF Печати Е-пошта
Писмо до претседателот Иванов од АМТС

amts-180Г-н Ѓорге Иванов Претседател на Република Македонија

Почитувани претседател Иванов

Нашиот театар во 2015 година го наградивте со посебна Повелба за нашите активности во промовирање на македонската култура во Австралија. Оваа година навршуваме 11 години од постоењето и зад себе имаме 15 театарски продукции, создавани и изведувани во Австралија и Македонија. Нашите продукции се наградувани и од австралиските институции кои ја ценат нашата работа на културно поле посебно за она што го работиме за македонската и мултикултурната заедница.

Повеќе...
 
Среда, 14 Февруари 2018 04:55    PDF Печати Е-пошта
СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА - МАКЕДОН

makedon2-180ПРОГРАМА НА ПЕТТАТА СВЕТСКА СРЕДБА НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ

10 февруари 2018 година, Скопје, Македонија - Секретаријатот на Петтата светска средба на децата бегалци којашто ќе се одржи на 30 јуни и 1-2 јули 2018 година ја утврди програмата за средбата.

Повеќе...
 
Среда, 14 Февруари 2018 04:52    PDF Печати Е-пошта
Почитуван господине Претседателе проф. д-р Иванов

marija-zarezankovaПроф.Д-р Марија Зарезанкова-Потевска

Длабоко сум загрижена за состојбата во мојата земја Македонија и затоа си земав за право, да Ви се обратам, како очајнички повик за зачувување на моето огниште, на нашата Македонија, зашто целата национална енергија во изминативе години на независност ја потрошивме наместо на наш економски напредок, единствено на `албански права` на малцинството во Македонија и на сулудите идеи за членство во НАТО и ЕУ, што се покажува како крајно непродуктивно и штетно. Остануваме без сила и енергија за секојдневните задачи и за крајните цели што треба да ги имаме, а тоа е подобар живот за сите! Наместо тоа, ние се `истрошивме` и немаме сили за да се бориме со многубројните непријатели, душегрижници и мршојадци од земјата и од надвор!

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.