Актуелно
Четврток, 02 Февруари 2017 23:52    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА НЕ СЕ БУГАРИ! ВО АЛБАНИЈА НЕМА БУГАРИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 13:14    PDF Печати Е-пошта
Грците не знаат кои се и каде припаѓаат

dimu-180Ние Грците имаме проблем со идентитетот. Ние не знаеме точно кои сме и каде припаѓаме, поради тоа сме несигурни и лесно повредливи. Европа и Грција - тоа е и приказна за едно недоразбирање, вели покрај другото писателот Никос Диму за весникот Ди велт

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:59    PDF Печати Е-пошта
КОГА НА ДОБРОТО СО ЛОШО СЕ ВРАЌА

sv-gorgi2-180Вреди да си добар и искрен само доколку навистина го мислиш и чувствуваш тоа. Ако пак доброто го правиш за мислењето на околината –невреди бидејќи е исто како да не си го направил. 

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:44    PDF Печати Е-пошта
Двајца Велешани на пат кон светска кариера

veles1-180Новото музичко дуо се вика Two Macedonians (Двајца Македонци). Петар Марков Маруш - Гитара, Благој Ламњов Ламјата - кларинет. Ова е нивното промотивно видео со наслов Flamenco de Macedonia.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 04:01    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (9 дел)

holocaust2-180

Адаптацијата на просторот во скопскиот Монопол за прибирање на македонските Евреи пред нивната депортација се одвивала во најголема тајност. За извршените работи биле потрошени 1.264.609 лева. На секој агол од логорот биле поставени пушкомитралези, а во дворот се движеле полицајци со машинки, качени на коњи. Околу логорот постојани кружеле воени патроли.

Повеќе...
 
Понеделник, 30 Јануари 2017 19:35    PDF Печати Е-пошта
УСТАВНА КРИЗА?

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 11:16    PDF Печати Е-пошта
Гости вар ? Вар вар !

gostivar-pivara-180Гостивар е град со богата историја и култура. Град  на кој се наоѓа почетокот на течението на најголемата река во нашата држава Вардар, изворот Вруток, опколен со двете најубави планини Шар Планина и Сува Гора.  Град во кој сум порасната и без кој не можам да дишам.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 11:11    PDF Печати Е-пошта
„Стоп oперација Сорос“ ќе побара од САД ревизија за работата на УСАИД Македонија

stop-operacija-soros-180Движењето „Стоп oперација Сорос“ ќе побара од Стејт департментот, Конгресот и Сенатот на САД да се изврши ревизија за работата на УСАИД во Македонија во последните четири години бидејќи, според нив, има значително политизирање и злоупотреба на еден дел од финансиската помош која САД и ја укажуваат на Република Македонија преку УСАИД.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 11:08    PDF Печати Е-пошта
Вевчанското нематеријално културно наследство-никулец за зачувување на етнокултурниот идентитет

vevcansko1-180Синоќа во „Младинскиот центар“ во Вевчани се одржа презентација на проектот „Вевчанското нематеријално културно наследство-никулец за зачувување на етнокултурниот идентитет“ реализиран од страна на КУД „Дримкол“ Вевчани, а подржан од Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија - сектор за подршка на невладини организации. Присутните на презентацијата имаа можност да се запознаат со следните резултати од проектот:

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 11:02    PDF Печати Е-пошта
Слично како и Груевски и претседателот на САД Доналд Трамп е во директен судир со Сорос

443-soros-trump-180Пораката која новиот американски претседател Доналд Трамп ја испрати до своите сојузници преку Атлантикот предизвика страв во Европа. Тој во својот инаугурациски говор потенцира дека САД „многу години ги збогатувал странските индустрии на рачун на американската, ги помагал странските војски додека слабеела американската, ги бранел туѓите граници, наместо сопствените, но и дека САД потрошила билиони долари во странство, додека американската индустрија пропаѓала“. Иако со ниту еден збор не ја спомна ЕУ и НАТО, неговата порака до сојузниците јасно гласи „не рачунајте на САД“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Политиката на свиткана кичма не може да ни донесе датум

Политиката на свиткана кичма не може да ни донесе датум, по ветото измамникот Заев веќе нема при...

Историја

News image

Проданов, Делииванов и Шатев: „Македонското прашање произлезе од борбата на македонскиот народ за слобода и независност“

Божин Димитров Проданов (12. XII 1871 - ?) е македонски револуционер, деец на Македонската револуцио...

Иселеници

News image

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ 2.05.1948 – 7.11.2020

Култура и туризам

News image

Историјат на македонската драма

Македонската драма има богата традиција. Нејзините почетоци се во кусите дијалози на обредните игри ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (47)

Правци и етапи на преселбите на Дорците („Скитачки народ“ – Херодот, I, 56) во Пелаз...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.