Актуелно
Вторник, 18 Април 2017 19:23    PDF Печати Е-пошта
Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

Димовски: Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

alt
Повеќе...
 
Понеделник, 17 Април 2017 18:49    PDF Печати Е-пошта
ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Grb 3ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Сабота, 15 Април 2017 21:09    PDF Печати Е-пошта
ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО, ДА ОСТАНЕМЕ ЕДИНСТВЕНИ И ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО, ДА ОСТАНЕМЕ ЕДИНСТВЕНИ И ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА!

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 15:40    PDF Печати Е-пошта
ПРИНЦЕЗА ОД ТОСКАНА ХЕРТА МАРГАРЕТ ХАБЗБУРГ ЛОТРИНГЕН ПРОГЛАСЕНА ЗА МАКЕДОНСКИ СЕНАТОР

princezaСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

АВСТРИСКАТА НАДВОЈВОТКА И ПРИНЦЕЗА ОД ТОСКАНА ХЕРТА МАРГАРЕТ ХАБЗБУРГ ЛОТРИНГЕН ПРОГЛАСЕНА ЗА МАКЕДОНСКИ СЕНАТОР

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:37    PDF Печати Е-пошта
КАКО СЕ КОНСТИТУИРА СОБРАНИЕТО...

isНа 11 и 25 декември 2016 година се одржаа долго најавуваните и со странски мешетари договарани вонредни парламентарни избори. Македонските државјани во шесте изборни единици во Републиката избраа 120 пратеници. Македонските државјани во странство во седмата изборна единица, за жал, не го исполнија законскиот цензус утврден во Изборниот законик и останаа без тројца пратеници.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:28    PDF Печати Е-пошта
МАМО ЈАС НЕ САКАМ ДА УМРАМ, ТАТО ЈАС ВЕЧНО ОВДЕ ЌЕ ЖИВЕАМ...

17910911 1419322864808915 1103773192 nДенес е ден за помен и спомен на грозоморно убиените кај Смилковското езерце, местото на грозоморното убиство...

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:05    PDF Печати Е-пошта
ЧЕСТИТКИ ЗА ЕВРЕЈСКИОТ ПРАЗНИК ПЕСАХ

smk-180- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) им го честита на Евреите во Македонија и во целиот свет, големиот празник Песах, празникот на поклонението и славата на слободата на Еврејскиот народ, како милениумска традиција за верата во Бога, семејството и заемното почитување.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:03    PDF Печати Е-пошта
Воскресение Христово (Велигден)

Voskresenie-180Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на Христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети Апостол Павле: „Ако Христос не воскреснеше празна ќе беше и нашата вера“. Затоа на Велигден пееме: „Христос воскресна од мртвите,/ со смртта, смртта ја победи,/ и на оние што се во гробовите/ живот им дарува“.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ОСМАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

kikeron-180И познати римски автори јасно тврделе дека Македонците не биле никакви Грци

Деновиве на Youtube е поставена осмата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски.

Повеќе...
 
Вторник, 11 Април 2017 11:14    PDF Печати Е-пошта
Народот не дозволува да биде измамен и криминалци да му ја раскрчмуваат државата

vmroНародот му застана на пат на криминалецот Заев.Народот не прифаќа ниту Тиранска Платформа, ниту Тиранска Влада. Народот не дозволува да биде измамен и криминалци да му ја раскрчмуваат државата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Мицкоски со честитка: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на поли...

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.