Актуелно
Понеделник, 27 Март 2017 11:46    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“!

a 5МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЊУ ЏЕРСИ

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“!

27 март 2017 година, Сидер Гроув, Њу Џерси, САД

Повеќе...
 
Понеделник, 27 Март 2017 11:24    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО ДЕТРОИТ ОДЛУЧНО ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ПРОТИВ “ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА“!
Фотографија на Todor Petrov.

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МИЧИГЕН

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ДЕТРОИТ ОДЛУЧНО ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ПРОТИВ “ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА“!

Повеќе...
 
Петок, 24 Март 2017 18:38    PDF Печати Е-пошта
Македонците во Италија се единствени во одбраната на името на државата и идентитетот на нацијата

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ИТАЛИЈА

2СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА НА 27 МАРТ ВО NEIVE

24 март 2017 година, Рим, Италија

Повеќе...
 
Четврток, 23 Март 2017 12:16    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш, ќе ги почитуваат Уставот, законите и парламентарната пракса
alt

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е СДСМ да повикува на конструктивнос

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 20:54    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР во Тринген, Швајцарија ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА НА 25 МАРТ

svedskaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ШВАЈЦАРИЈА

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА НА 25 МАРТ

22 март 2017 година, Тринген, Швајцарија

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 20:48    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ВО ЊУ ЏЕРСИ НА 26 МАРТ

Grb 3МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЊУЈОРК, ЊУ ЏЕРСИ И ПЕНСИЛВАНИЈА

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ВО ЊУ ЏЕРСИ НА 26 МАРТ 22 март 2017 година

Сидер Гроув, Њу Џерси, САД

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 20:48    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ВО ЊУ ЏЕРСИ НА 26 МАРТ

Grb 3МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЊУЈОРК, ЊУ ЏЕРСИ И ПЕНСИЛВАНИЈА

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ВО ЊУ ЏЕРСИ НА 26 МАРТ 22 март 2017 година

Сидер Гроув, Њу Џерси, САД

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 20:41    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ НА 9 АПРИЛ ПРЕД МАКЕДОНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО МЕЛБУРН

melburnМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ВИКТОРИЈА

СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ НА 9 АПРИЛ ПРЕД МАКЕДОНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО МЕЛБУРН

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 12:44    PDF Печати Е-пошта
Маршалов план = Меркелов план? Зошто да не???

marshal-merkel-180Германија и ЕУ во целина последниве години, барем така се чини, конечно сватија дека таму некаде - на југоисточниот дел од единствениот ни наш континент, постои регион што погрдно го нарекуваат Западен Балкан.

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2017 12:40    PDF Печати Е-пошта
ЗА ПОЖАРАНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ

kniga-i-pero-18Како Пожаранец, неможам да останам рамнодушен а да не изразам негодување на натписот објавен  во еден од скопските весници, во кој наводно познат карикатурист, кој откако ќе направи „дар-мар“ во својата сопствена меморија , ќе изрази вчудоневиденост од  постоењето на село Пожаране  а потоа и  јавно ќе запраша- „дали можеби во ова село има и универзитет“ ? Повод, временската провноза за Полог која преку една телевизиска куќа ја соопштува метеролошката станица лоцирана  во селото.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Мицкоски со честитка: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на поли...

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.