Актуелно
Среда, 27 Декември 2017 04:02    PDF Печати Е-пошта
Амнестија на уставобранителите

Makedonija SOBRANIE-180Сега сме сведоци на политичка осветољубивост од невидени размери, и кон тие кои тепале со давање на несоодветни квалификации за тероризам или обид за убиство, и кон тие кои никого не повредиле. Основната цел на оваа операција, и на дејствувањето на СЈО, на ОЈО и полицијата е слабеење на ВМРО-ДПМНЕ и негово силно ослабнување, а со тоа и намалување на влијанието на партијата.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 04:01    PDF Печати Е-пошта
На нашите луѓе им говореа да станат Грци

politika-180Веднаш по Мировниот договор во Букурешт 1913 година, кога беше санкционирана поделбата на Македонија, Грција на територијата која и` припадна, започна засилена асимилација и прогон на славјанското население од Егејскиот дел на Македонија. Тоа предизвикува изненадување и реакција кај српската јавност, која не може да го разбере однесувањето на своите грчки сојузници од двете Балкански војни кон Славјаните (Македонците) кои се нашле затечени од двете страни на вештачката граница, формирана со силата на оружјето.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 04:00    PDF Печати Е-пошта
Првиот Зборник за Овче Поле во историјата на Македонија

zbornik-ovce-pole-180Како и претходната година во периодот пред празникот Свети Никола, така и оваа, во Овче Поле се објави нова книга. Станува збор за Зборникот за Овче Поле - книга прва, голем труд со собрани податоци за плодородната Овчеполска котлина. Авторот Никола Ристевски вели дека ова е прв зборник за Овче Поле во историјата на Македонија. Тој е долгогодишен истражувач на природните ресурси и културното наследство на Овчеполието и Македонија, а минатата година ја објави својата прва книга „Имагинариум“.

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 00:48    PDF Печати Е-пошта
ДА СЕ БЛОКИРА СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ КЕ ПИШУВА НАВРЕДЛИВИ И ПОГАНИ ЗБОРОВИ КОН ДРУГ МАКЕДОНЕЦ

1Иван Сколов

Повеќе...
 
Среда, 27 Декември 2017 00:14    PDF Печати Е-пошта
Годишно обраќање на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Собранието на РМ

Ivanov 2Зад нас останува уште една година проследена со продлабочена политичка криза која се одразува врз секојдневниот живот на нашите граѓани. Ова е мое прво обраќање пред новиот парламентарен состав, и за жал, не можам, а да не констатирам дека кризата станува нова нормалност, на која луѓето почнаа да се навикнуваат.

Повеќе...
 
Вторник, 26 Декември 2017 23:45    PDF Печати Е-пошта
ДРАГАН БОГДАНОВСКИ БИ СЕ ГОРДЕЕЛ СО ИЗБОРОТ НА ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВМРО ДПМНЕ

Hristijan

Христијан Мицкоски, новиот председател на ВМРО ДПМНЕ ќе биде иден Премиер на Македонија

Повеќе...
 
Понеделник, 25 Декември 2017 22:25    PDF Печати Е-пошта
Мико: „Експертите и активистите“ ќе загубат сè ако Македонците опстојат на името

Мико: „Експертите и активистите“ ќе загубат сè ако Македонците опстојат на името

alt
Повеќе...
 
Петок, 22 Декември 2017 12:59    PDF Печати Е-пошта
СКОТОМА

jasmina 4Јасмина Ѓоргиевска

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2017 04:04    PDF Печати Е-пошта
ОСЛОБОДУВАЊЕ НА ПРИТВОРЕНИТЕ И ОСУДЕНИТЕ ЗА НАСТАНИТЕ ВО СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ 2017 ГОДИНА!

VMRO-protest-pred-Vlada-180- Македонскиот манифест и Светскиот Македонски Конгрес изразуваат загриженост за политичката криза во земјата која се продлабочува, посебно после рекомпонирањето на власта на вонредните парламентарни избори одржа на 11 и 25 декември 2016 година и настаните во Собранието на 27 април 2017 година.

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2017 04:03    PDF Печати Е-пошта
Четите на ВМРО ја поразија грчката армија од Пиринскиот дел на Македонија!

Todor-Aleksandrov-so-svojata-ceta-180Во есента 1925 година Бугарија е вовлечена во најчудната и истовремено малку позната војна која ја водела во поновата историја. Настаните се случија помеѓу 19 и 28 октомври 1925 година и започна со граничен инцидент, кога по убиството на грчки војник, грчката армија навлегла во Пиринскиот дел на Македонија и окупира 10 села. По десетдневната необјавена војна, која се води со четите на ВМРО и мал дел на бугарската армија, грчката војска неславно се повлекува. Конфликтот познат како "Петрички инцидент" бил разрешен од Лигата на народите (ОН).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.