Актуелно
Петок, 29 Април 2011 16:49    PDF Печати Е-пошта
Анкета на ИПИ
ВМРО-ДПМНЕ има значајна предност, што и овозможува убедлива победа на предвремените парламентарни избори.
Повеќе...
 
Недела, 06 Март 2011 22:20    PDF Печати Е-пошта
Никола Груевски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

214.___-_-2Никола Груевски попладнево едногласно е реизбран за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, со што ја доби довербата за трет четиригодишен претседателски мандат на чело на партијата.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

roseta-stoneИ античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова го тврдат нашите научни работници Томе Бошевски и Аристотел Тентов, кои го проучуваа и дешифрираа средниот текст на Каменот од Розета.

Повеќе...
 
Четврток, 17 Февруари 2011 22:27    PDF Печати Е-пошта
Пријателите за Македонија

eu-1_copyКастлер: Ако можат „Пријателите за Македонија“, можат и македонските политички партии да работат заедно за иднината на земјата

Повеќе...
 
Вторник, 15 Февруари 2011 14:11    PDF Печати Е-пошта
Проблемите во општеството се последица на блокирањето на НАТО и ЕУ перспективата

Macedonia-Slovenia-1Не може да се зборува за етнички конфликт, имаме етнички проблеми кои се резултат на статус-кво ситуацијата во која е затекната Македонија - блокирана е во НАТО и во ЕУ, а кога едно општество е мултиетничко, мултијазично и мултирелигиозно, единствено го обединуваат идеите како што се НАТО и Европа, изјави денеска во Љубљана македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 03:10    PDF Печати Е-пошта
Коњицата гордост на македонската војска

konjanica-240Македонските кралеви на своите монети прикажуваат најразновидни престави кои се поврзани со митологијата, растителниот и животинскиот свет, а преку кои симболично ја преставуваат својата позиција, титула, кралското потекло, како и психофизичките карактеристики. Македонските кралеви присвојувајќи ги атрибутите на аплицираните симболи на монетите, високо го издигнуваат своето кралско достоинстви, го дивинизираат и го преставуваат своето божје потекло.

Повеќе...
 
Вторник, 30 Ноември 2010 19:20    PDF Печати Е-пошта
Меркел „расположена“ да влијае врз Груевски за името

angela_merkel_2008Документ објавен на Викиликс покажува дека германската канцеларка Меркел била согласна да влијае врз македонскиот премиер Никола Груевски за решавање на спорот со Грција.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2010 03:05    PDF Печати Е-пошта
Масовните гробници погребани во заборав
masovni-grobnici-240Околината на затворот „Идризово“ и Зајчев Рид во Скопско, локации во Кумановско и во Ресенско... се само дел од местата за кои постојат сигурни показатели дека таму се погребани неколку стотици егзекутирани без какво и да е судење или пресуда

Најмалку три масовни гробници со стреланите „народни непријатели“ во Македонија во првите години по Втората светска војна се' уште чекаат да бидат откриени за жртвите да добијат достојни почивалишта, укажуваат македонските историчари.Тие посочуваат дека постојат многу сознанија што може да помогнат да се најдат точните локации за да се извршат ископувања со кои би се расветлиле се' уште мистериозните исчезнувања на многу луѓе.
Повеќе...
 
Четврток, 11 Март 2010 17:30    PDF Печати Е-пошта
Во Скопје одбележани 67 години од холокаустот на македонските Евреи
Oдбележани 67 години од холокаустот на македонските ЕвреиЕврејската заедница во Република Македонија со низа активности денеска во Скопје одбележа 67 години од депортацијата на македонските Евреи од главниот град, Битола и Штип во нацистичкиот логор Треблинка, Полска.

Делегации од земјава и странство, амбасадорите на САД во Македонија Филип Рикер, евроамбасадорот Ерван Фуере и нивни колеги положија цвеќе на споменикот на македонските Евреи пред Тутунскиот комбинат, по што ги посетија гробиштата во Бутел.
Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2010 03:05    PDF Печати Е-пошта
Историски факти во Русија- непобитност на фактите за Македонците
Историски факти за РусијаВо вториот том од повеќетомното издание на Илустрирани белешки е претставен животот и подвизите на Александар, царот Македонски.
Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски.
На еден од историските цртежи е прикажано како Александар Македонски ги покорил сите хелени и варвари. Историчарите и аналитичарите го извлекуваат доказот дека не бил Грк, бидејќи сигурно не би војувал со своите.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мнозинство

Што вели Уставот? - Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мно...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Култура и туризам

News image

Во Мелбурн се одбележа Мумба фестивалот

Денот на работникот, 12 март во Мелбурн се одбележа со низа активности на неколкудневниот фестивал н...

Фељтон

News image

Александар Македонски (23)

Блискоста со кралот, што ја дознавме од делото на Калистен, изискувала посебно внима...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.