Среда, 21 Август 2019   
УДБА И МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТИ

4.јануари 1980   -мане молба за патуванјеУДБА И МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТИ

Македонските патриоти, кои биле чесни и посветени на својата сакана Македонија, со убедувања дека треба да ги исполнат аманетите на Илинденците, да се борат да ги исполнат  нивните цели  Македонија,  да биде самостојна и обединета, биле сметани за најголеми непријатели и биле прогонувани од институциите на матичната татковина.

УДБА, не бирала средства да ги омаловажува, да ги малтретира, да им прави интриги и не само нив, туку и нивните семејства, се со цел да им го скрши патриотскиот дух и да ги преобрази во социјалкистички дух, за југословенско братсво и единство, но тоа кај цврстите и посветени македонски патриоти никогаш  не им успеало.

Мане Јаковлески,бил прогонуван од УДБА само затоа што од патриотски побуди имал желба и потреба на душата да се запознае со македонските патриоти во Гетеборг-Шведска,  за кои имал читано во списанието на ДООМ - Македонска нација.

Сам, во 1976 година ја реализирал својата замисла. Со автомобил  заминал во Гетеборг и се запознал, и останал неколку дена со Миле Илиески, Драган Богдановски, Илија Илиевски и неколку други членови на ДООМ - Движење за Обединување и Ослободување на Македонија.

По извесно време во Гетеборг се случил оружен напад на неколкумина  од југословенскиот конзулат од Гетеборг, по настанот бил уапсен еден Македонец, а целата вина за подготовка и налогот за овој атентат му се препишува на Мане.

Македонската УДБА,  атентатот веднаш го поврзала со посетата на Мане во Гетеборг, за која посета веќе добила информации од нејзини информанти во Гетеборг. Оваа посета  на  Јаковлески е сметана како непријателска, т.е. било констатирано дека  Мане, бил во Гетеборг со цел да подготвува терористички активности против државата Југославија.

Поради тоа издава потерница по Мане и со тоа четири години не му било дозволено да дојде во родното село Зубовце, да ги посети своите стари и оболени родители.

Со ургенции на вработен во Ресторанот „Ново Скопје“ во Берлин, кај негов роднина, тогаш висок функционер во Македонија - правото да допатува во Македонија без да биде уапсен била условувана, но на крај била дозволена.

За време на неколкудневниот престој во родниот крај, постојано бил на присмоттра на припадниците на УДБА, а често бил повикуван на разговор и во централата на УДБА во Скопје.

Сето ова може да се види од оргиналните белешки на доситето на Јаковлески, кои ги приложуваме.

Да појасниме, сите они кои  биле на листата  на УДБА, кога доаѓале  во Македонија во посета на своите блиски морале редовно да одат на „информативен“ разговор, биле испитувани, се вршел невиден притисок да кажат се што доживеале во периодот додека биле во странство.

Некои дури од страв  кажувале и измислени работи, само и само да се спасат да не им биде земена патната исправа, или да не бидат  малтретирани-тепани.

УДБА имала свои центри насекаде во странство, односно информациите ги добивала главно од нашите сограѓани кои биле на привремена работа.

Исто така УДБА ги прислушувала телефонските разговори, каков што е примерот со Ресторанот „Ново Скопје“ во Берлин, сите писма кои биле испраќани на посочената адреса биле отворани, читани и се правеле копии, а потоа повторно препраќани до лицето кое било безбедносно интересно.

Во тоа време  УДБА била сметана за една од најорганизираните тајни служби во светот.

Секој еден кој бил повикан од службите, морал да се јави на разговор,

Без исклучок.

Ви презентираме случај каде М.Ј. кога се моли после четири годишна забрана да допатува во Македонија, без да биде уапсен, да дојде во посета на својот тешко болен татко.

Од редакцијата на Македонска нација

4.јануари 1980   -мане молба за патуванје

4.јануари 1980   -мане молба за патуванје 1

4.јануари 1980   -мане молба за патуванје 2

 

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.