Досиеа
Среда, 05 Јануари 2011 04:10   
Драган Богдановски до Мане Јаковлески - 27.11.1991

Драги Мане, жал ми е што морам да ти соопштам една лоша вести. Излезе дека ***** бил човек на бугароманската ванчомихајловистичка организација МПО, која го донесе во Канада.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:05   
Писмо: Драган Богдановски до Мане Јаковлески

Мане здраво, те молам испрати ни ги по телефакс документите од советувањето, освен оној што го испрати до ЦК на ВМРО во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:00   
Мане Јаковлески до Драган Богдановски - 27.11.1991

Во овие судбоносни денови за нашата Македонија, оваа вест што ми ја испрати за ******* кај мене предизвика голема вознемиреност, не повеќе што ***** работел за врховистичката организација, туку повеќе што Г-н Претседател Љубчо Геотргиевски бил жртва на сето тоа.

Повеќе...
 
Четврток, 30 Декември 2010 04:05   
Службена белешка 27.02.1978

Во разговор со ******* во Западен Берлин и платен партиски функционер во полномоштвото, изнесе следното:

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 04:18   
Драган Богдановски „Ле Монде“ 18-19 февруари 1979

Господин Драган Богдановски, кој трајно време се вратил во Југославија во почетокот на годината по обавени боравоци во западни земји...

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:03   
Феноменологија на кодошот

Од грубата анализа на досието на татко ми, станува јасно дека системот на контрола на кој почивало нашето општество бил базиран на еден претпоставен субјект - носител на претпоставената "вистина" – а тоа е кодошот лично. Кодошот е оној што знае. Кодошот станува Големиот Друг, носител на интерпретацијата и на вистината. Тој станува најширокиот субјект за кој се претпоставува дека знае – тој станува бог, мал, локален, политички, но сепак Бог.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:55   
„Строго доверливо“

Македонските безбедносни служби од своето формирање по Втората светска војна па до целосното осамостојување на Македонија во деведесетитите години, речиси скоро пет децении беа составен дел од единствениот безбедносен систем на Југославија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:51   
Специјална информација 06.03.1987

Некои побитни моменти од активноста на Драган Богдановски во непријателската емиграција и неговото држење во КПД „Идризово“

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:29   
Службена белешка 18.09.1979

На иницијатива од ИСДБ-Гостивар, на 30.08.1979 година обавен е информативен разговор со ******

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:24   
Службена белешка 09.05.1980

На 9-5-1980 година во ИСДБ-Тетово беше повикан на информативен разговор...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Груевски: БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Конвенцијата помеѓу Бугарија и Грција за иселување на малиинствата!

По Првата светска војна (1914 - 1918), со склучувањето на Договорот за мир со Бугарија на 27 ноември...

Иселеници

News image

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаково

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаков...

Култура и туризам

News image

Улогата на МПЦ-ОА во Преспа

Македонската православна црква одиграла значајна улога во Преспа. Христијанското население од етничк...

Фељтон

News image

Александар Македонски (33)

Co сигурност е потврдено дека Александар Македонски го префрли во Александрија пазар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.