Досиеа
Среда, 27 Април 2011 04:38   
Понови сознанија од реализацијата на оперативната акција „ДИМ“

Реализирајќи ги задачите со расветлувањето на непријателската активност на Лазар Малиновски, еден од петте установени врски на Трајан Ѓорѓиевски од Ниш, во СРМ, Службата дојде до податови дека истиот...

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:31   
Христос воскресе! Велигденско послание 1994 г.

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copyПо милоста божја Архиепископот Охридски и Македонски, со Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, до сето свештенство, преподобното монаштво и верните чеда на Македонската Прабвославна Црква испрати мир до бога, поздравувајќи ги со најрадосниот христијански поздрав...


Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-2

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-3

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-4

 
Среда, 13 Април 2011 04:17   
Борис Змејковски

Почитувани Браќа,

Бидејќи веќе сте информирани дека е формирана Служба за СИПА. Ве известуваме дека на ден 31 јануари 1994 година Извршниот комитет на својата редовна најавена седница врз основа на член 27 ја донесе одлуката...

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 04:10   
Вистината за Македонија од Веле Алексоски

Најстарата држава во Европа е Македонија. Таа била кралство многу порано од основањето на Атина и Рим. Во Кумранските скроли (Израел) е запишано дека кралот Катан владеел од 814 до 786 година пред Христос.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:02   
Псевдодемократијата во Република Македонија

За изминатите неколку години, откако постои повеќепартискиот систем во Република Македонија, политичките партии кои го составуваат македонскиот парламентаризам, достатно се обликуваа и продефилираа, за да можат за нив објективните набљудувачи да дадат реална или вистинска слиа...

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:01   
ВМРО-ДПМНЕ морален победник на изборите

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ на челно место стоеше следната политичка цел: „ВМРО-ДПМНЕ се бори за враќањето на гордоста и достоинството на македонскиот ловек, македонскиот народ и македонската држава!

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:00   
Македонски човечки права - 6 ноември 1989

Сите Македонски Општини, друштва и клубови крајно е време да соработуваат меѓусебно и да ги решаваат побитните проблеми кои проилегуваат, пред се, од НАЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ КАРАКТЕР.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:02   
Ne prilazi - tu je Srbija! 1992 g.

Tim upozorenjem i uperenim oruzjem, srpski granicari vec desetak dana drsko sprecavaju makedonske "kolege" da obavljaju svoju duznost oko 300 metara od drzavne granice...

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:00   
Сериозно загрозивање на демократијата

Политичката сцеца во Македонија деновиве повторно се вжештува. Главен потпалувач на пламенот е Министерството за внатрешни работи кое во арогантен стил ги отфрли како неосновани наодите на парламентарната Комисија за надзор на работата на Службата за државна безбедност...

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:51   
Понови сознанија за активноста на затвореникот Драган Богдановски во КПД „дризово“

Следејќи ја непријателската активност на Драган Богдановски, кој казната затвор во траење од 13 години ја издржува во КПД „Идризово“, Службата и натаму доаѓа до сознанија за неговата платформска непријателска определеност, неговите коментари и искажувања за најновите актуелни состојби во светот и кај нас...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.