Досиеа
Среда, 08 Јуни 2011 04:27   
Деновиве во Германија: Настапи квартетот „Гајдов“

По успешниот настап во Берлин, квартетот поканет да гостува во Германија во ноември, годинава...

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:10   
Мнозинство гласови - за првиот изборен круг

Заедничките листи на кандидатите за пратеници, односно за одборници, би требало да бидат составени до крајот на неделава, а веднаш потоа и објавени. За избрани во првиот изборен круг, на 11 ноември ќе се сметаат оние што добиле просто мнозинство од гласовите на гласачите, а во вториот ќе влезат кандидатите кои во првиот изборен круг добиле повеќе од 7 отсто од гласовите на избирачите во нивните изборни единици.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:00   
Референдум за улазак у НАТО

Руководство Македоније треба да организује референдум на којем би се граџани изјаснили дали су за чланство у НАТО или не, изјавио је председник Демократске странке Срба у Македонији Драгиша Милетиќ.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 04:27   
Писмо со благодарност

По завршувањето на саемот „Зелена Недела“ во Берлин, дозволете да Ви упатам благодарност од македонските претпријатија-излагачи на саемот за Вашето ангажирање и придонес за поуспешна презентација на македонското стопанство во Германија.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 04:22   
Формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин

Ви соопштуваме дека на 14 Февруари 1997 година е формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин. Основни цели и задачи на Македонскиот Младински Клуб се...

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 11:49   
Декларација за поддршка за предвремени избори во Република Македонија

Светскиот Македонски Конгрес за Европа согледувајќи ја тешката економска и политичка состојба во Република Македонија, што е доведена од страна на актуелната власт со фалсификуваните избори од 1994 год. од страна на Социјалдемократскиот сојуз.

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2011 04:19   
Борис Ноневски со благодарност до Мане Јаковлески

Почитуван г-дине Јаковлески

Повелете да примите срдечни поздрави. Многу Ви благодарам што се завзедовте да ни помогнете околу прифаќањето и приемот на тиражот на книгата за македонскиот филм од Роналд Холовеј.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 04:38   
Понови сознанија од реализацијата на оперативната акција „ДИМ“

Реализирајќи ги задачите со расветлувањето на непријателската активност на Лазар Малиновски, еден од петте установени врски на Трајан Ѓорѓиевски од Ниш, во СРМ, Службата дојде до податови дека истиот...

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:31   
Христос воскресе! Велигденско послание 1994 г.

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copyПо милоста божја Архиепископот Охридски и Македонски, со Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, до сето свештенство, преподобното монаштво и верните чеда на Македонската Прабвославна Црква испрати мир до бога, поздравувајќи ги со најрадосниот христијански поздрав...


Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-2

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-3

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-4

 
Среда, 13 Април 2011 04:17   
Борис Змејковски

Почитувани Браќа,

Бидејќи веќе сте информирани дека е формирана Служба за СИПА. Ве известуваме дека на ден 31 јануари 1994 година Извршниот комитет на својата редовна најавена седница врз основа на член 27 ја донесе одлуката...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.