Досиеа
Среда, 05 Јануари 2011 04:00   
Мане Јаковлески до Драган Богдановски - 27.11.1991

Во овие судбоносни денови за нашата Македонија, оваа вест што ми ја испрати за ******* кај мене предизвика голема вознемиреност, не повеќе што ***** работел за врховистичката организација, туку повеќе што Г-н Претседател Љубчо Геотргиевски бил жртва на сето тоа.

Повеќе...
 
Четврток, 30 Декември 2010 04:05   
Службена белешка 27.02.1978

Во разговор со ******* во Западен Берлин и платен партиски функционер во полномоштвото, изнесе следното:

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 04:18   
Драган Богдановски „Ле Монде“ 18-19 февруари 1979

Господин Драган Богдановски, кој трајно време се вратил во Југославија во почетокот на годината по обавени боравоци во западни земји...

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:03   
Феноменологија на кодошот

Од грубата анализа на досието на татко ми, станува јасно дека системот на контрола на кој почивало нашето општество бил базиран на еден претпоставен субјект - носител на претпоставената "вистина" – а тоа е кодошот лично. Кодошот е оној што знае. Кодошот станува Големиот Друг, носител на интерпретацијата и на вистината. Тој станува најширокиот субјект за кој се претпоставува дека знае – тој станува бог, мал, локален, политички, но сепак Бог.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:55   
„Строго доверливо“

Македонските безбедносни служби од своето формирање по Втората светска војна па до целосното осамостојување на Македонија во деведесетитите години, речиси скоро пет децении беа составен дел од единствениот безбедносен систем на Југославија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:51   
Специјална информација 06.03.1987

Некои побитни моменти од активноста на Драган Богдановски во непријателската емиграција и неговото држење во КПД „Идризово“

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:29   
Службена белешка 18.09.1979

На иницијатива од ИСДБ-Гостивар, на 30.08.1979 година обавен е информативен разговор со ******

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:24   
Службена белешка 09.05.1980

На 9-5-1980 година во ИСДБ-Тетово беше повикан на информативен разговор...

Повеќе...
 
Среда, 01 Декември 2010 04:09   
Досие Драган Богдановски

Во полициски објект во близина на Македонски Брод на 3.07.1977 година по неговото киднапирање, Драган Богдановски со присила напишал изјава кои се авторите на некои текстови објавени во списанието Македонска нација.

Повеќе...
 
Среда, 24 Ноември 2010 04:00   
Службена белешка 12.06.1990

На 04.06. о.г. беше остварен контакт со изворот по негова иницијатива во неговите работни простории. Сознанијата се презентирани во усмена форма.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.