Среда, 14 Октомври 2020   
Покана до Мане Јаковлески по повод 25 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ во Перт, Западна Австралија

До
Г-нот Мане Јаковлески
Оснивач на ВМРО ДПМНЕ

Почитуван Г-не Јаковлески ми причинува голема чест и особено задоволство да Ве поканам Вас, да бидете наши гостин по повод 25 години од формирањето на ВМРО ДПМНЕ во Перт Западна Австралија,

На 19 Август 2015 година се навршија 25 години не прекинато работење на ЗК на ВМРО ДПМНЕ во Перт, по тој повод на 23 Октомври 2015 година (во петок навечер) во анфитеатарот на Едитх Цоњан Университѕ ке се одржи предавање на тема ВМРО ДПМНЕ 1990 – ВМРО ДПМНЕ 2015 на кое ке земат учество познати професори од Западна Австралија, Пратеници од Федералниот парламент на Австралија како и пратеници од Парламентот на Западна Австралија.

На 24 Септември (сабота навечер) во просториите на МКЦ Илинденке се одржи Комитска Вечер, ке ни биде чест и задоволство ако и вие бидете дел од ова прослава, Вие сте еден од ретките кој го поставија темелот на нашата партија ВМРО ДПМНЕ.

На 25 Октомври 2015 година (недела) во 10.30 мин во МПЦО Св. Никола ке се одржи панихида за сите загинатин.

Со почит кон Вас
ВД Председател
Трајче Т.Трајковски

pokana-do-mane

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Мицкоски со честитка: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на поли...

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.