Среда, 01 Март 2017   
Во Сиднеј промовирана книгата: „Македонија не те забораваме“ од Иван Трпоски

ivan1

Минатиот петок, 24 февруари во просториите на Центарот за емигранти во регионот Рогдаел (предградие на Сиднеј) во преполнетата просторија се промовира најновото дело на поетот и писател Иван Трпоски. Книгата „Македонија-не те забораваме“ во издание на Литературното друштво „Григор Прличев“ се состои од збирка на журналистички написи издавани од овој плодоносен автор кој за последните 35 години истити ги објавувал во македонскиот печат во Австралија и Македонија. Книгата минатата година беше промовирана во Скопје од Фиданка Танаскова и Марјан Велевски, а во Охрид од Милчо Јованоски.

Книгата ја промовира м-р Душан Ристевски кој даде опсижна анализа на ова дело кое како трезор е од огромно значење за македонската заедница во Сиднеј во кое се објавени 200 написи за посебни историски збиднувања во заедницата, настани, акции, интервјуа, културни средби како и за поединци кои оставиле траен белег во заедницата. Иван со ова дело покажа дека покрај со поезијата, за која повеќе пати бил наградуван, писателот треба да биде и хроничар – историчар на времето во кое твори и живее, а воедно да ја промовира македонската култура и нашиот свет-македонски јазик.

ivan2

За авторот и неговото дело зборуваше Валентина Апостоловска која исто прочита и две песни поезија, заестапени во истата книга. Таа забележа дека Иван е најобјавуваниот автор во дијаспората со досега издадени 18 наслови. Покрај поезија има објавено патописни, автобиографвски и општествено-историски дела. Како општественик и хуманист Иван повеќе пати добивал награди од австралиските институции, а минатата година доби и медал за заслуга за Македонија од претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

Исто така и авторот Трпоски изнесе благодарност за сите оние кои помогнаа во издавањето на книгата, посебно на Нада Трпоска, Биљана Трпоска-Јошеска, Душан Ристевски, Александар Донски, Фиданка Танаскова, Марјан Велевски, Милчо Јованоски и Биљана Костова.

ivan3

После промоцијата, покрај фотографските сесии со авторот Трпоски, се служеше богата македонска традиционална закуска припремена од вредните раце на Нада Трпоска.

Книгата може да се порача преку Литературното друштво „Григор Прличев“ на 0425231335. Истата е вредно четиво за секое македонско семејство.

 

На прво место

News image

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “А...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.