Среда, 08 Март 2017   
Комитска вечер во Мисисага

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО КАНАДА

5 март 2017 година, Торонто, Канада - Викендов во банкетната сала на Македонската православна црква “Свети Илија“ во Мисисага, а во организација на Македонскиот културен центар во Канада и Зоран Ивановски, се одржа Традиционалната Комитска вечер 2017.

komitska-vecer-kanada-2

Поради неможност да присуствува од здравствени причини, организаторите одлучија од година Комитската вечер да биде посветена на големиот и долгогодишен македонски активист во Канада Мирче Џими Смагранов како “Вечер на Мирче Џими Смагранов“.

На Комитската вечер со песни и ора настапи фолклорната група “Илинден“ при Македонската православна црква “Свети Илија“ од Мисисага.

На Комитската вечер присуствуваа неколку стотини Македонци од Торонто.

Комитската вечер ја поздрави Генералниот конзул на Република Македонија во Торонто Јовица Палашоски.

На Комитската вечер присуствуваше и претседателот на Светскиот Македонски Конгрес за Канада и заменик претседател на Светскиот Македонски Конгрес Боби Темелков.

komitska-vecer-kanada-1

komitska-vecer-kanada-3

komitska-vecer-kanada-4

 

На прво место

News image

ЗАГРИЖЕНОСТ ОД НАТАМОШНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ДРЖАВАТА И РЕГИОНОТ!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ЗАГРИЖЕНОСТ ОД НАТАМОШНА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ДРЖАВАТА И РЕГИОНОТ! 28 а...

Историја

News image

Допуштам да сме предадени, но верувам и дека е тоа случајно

Допуштам да сме предадени, но верувам и дека е тоа случајно. Ванчо излезе и беше убиен уште во 10 и ...

Иселеници

News image

ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на Канада

ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на К...

Култура и туризам

News image

ФИЛМОТ И ТЕАТАРОТ СЕ ДЕЛ ОД МОЈОТ ЖИВОТ

Зорaн Гулабоски е роден во Волонгонг (Нов Јужен Велс) и ја започна својата глумачка кариера во родни...

Фељтон

News image

Христијанството кај Македонците во светот во делото „Македонски иселенички меридијани“ (1)

По повеќегодишна макотрпна работа излезе од печат обемното дело „Македонски иселенич...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.