Среда, 17 Мај 2017   
Донаторско претставување на монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин во Торонто, Канада

atanas-bliznakov

По повод 40. годишнината од формирањето на фондацијата „Aтанас Близнаков“, на 11-ти мај 2017 година, се одржа донаторска промоција на јубилејното издание  на монографијата за македонскиот национален деец, иселеник и повратник од САД, Атанас Близнаков, дело на Славе Катин, кое е на македонски и англиски јазик, а коe е издание на Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје. Делото беше претставено пред голем број македонски иселеници од сите делови на Македонија, а во рамките на активностите на катедралната Македонската православна црква “Свети Климент Охридски” и Клубот на пензионерите „Гоце Делчев“ од Торонто, Канада.

За монографијата зборуваше ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје проф.  д-р Никола Јанкуловски, а присутните ги поздравиja проректорот на УКИМ д-р. Билјана Ангелова, генералниот конзул на Република Македонија во Торонто, д-р Јовица Палашовски, свештеникот Благе Димитриевски и авторот на монографијата Славе Катин.

Во своето излагање  д-р Јанкуловски, меѓу другото, рече дека ова е трето претставување на значајната монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин на северноамериканскиот континент. Таа е посветена на најголемиот македонски донатор во иселеништвото - Атанас Близнаков (15. XII. 1901 – 10. VII. 1998), кој во текот на животот не се покажа како обичен печалбар, туку како личност што настојуваше да навлезе во суштината на македонската слобода и правдољубива идеја, гледајќи ги работите со многу сериозен пристап, со што се издигна над времето во кое живееше.

Инаку, Атанас Близнаков емигрира во Соединетите Американски Држави во 1920 година. Работел во Гери (Индијана) и беше активен член на Македонско-американскиот народен сојуз (МАНС). Тој беше еден од основачите на друштвата „Александар Македонски“ и „Лазар Поптрајков“ и еден од иницијаторите за изградбата на првата македонска православна црква во САД, „Свети Петар и Павле“  во Гери, Индијана, а беше и претседател на Болничкиот комитет во Гери за собирање парични средства за изградба на Државната болница во Скопје.

Атанас Близнаков заедно со својата сопруга Славка ја формира фондацијата „Атанас Близнаков“ во 1977 година на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, за стипендирање на талентирани студенти, се’ со цел да ја изразат својата љубов кон идните македонски генерации и кон македонскиот народ од сите делови на неговата родна земја – Македонија.

Ова значајно дело беше промовирано пред голем број Македонци од сите делови на Македонија, особено од Егејска Македонија кои се иницијатори и значајни донатори на  катедралната Македонската православна црква “Свети Климент Охридски” и на Клубот на пензионерите „Гоце Делчев“.

На крајор ректорот проф. Никола Јанкуловски заклучи дека со формирањето на фондацијата „Атанас Близнаков” се даде драгоцен придонес на Универзитетот ,,Свети Кирил и Методиј”, на македонскиот народ и на Македонија, а во исто време таа претставува поттик и инспирација за Македонците во дијаспората.

„Македонска нација“

 

На прво место

News image

Груевски: БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Конвенцијата помеѓу Бугарија и Грција за иселување на малиинствата!

По Првата светска војна (1914 - 1918), со склучувањето на Договорот за мир со Бугарија на 27 ноември...

Иселеници

News image

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаково

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаков...

Култура и туризам

News image

Улогата на МПЦ-ОА во Преспа

Македонската православна црква одиграла значајна улога во Преспа. Христијанското население од етничк...

Фељтон

News image

Александар Македонски (33)

Co сигурност е потврдено дека Александар Македонски го префрли во Александрија пазар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.