Среда, 03 Јануари 2018   
Декларација на АСНОМ за основните права на ѓраѓаните на демократска Македонија (16)

asnom

„ИЛИНДЕН 1903-2003 И МАКЕДОНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЦИ“

На 2 август 1944 година во манастирот „Св. Прохор Пчински" била прогласена Македонската држава. Со овој датум е поврзан најзначајниот настан во историјата на македонскиот народ. На тој ден било одржано Првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија - АСНОМ.

Во присуство на ополномоштените делегати од целата територија на Македонија, се извршило конституирањето на Македонската држава. Не било ни малку случајно што Илинден бил избран како ден на одржување на тој најзначаен чин во борбата на македонскиот народ.

Револуционерното минато на македонскиот народ живеел од НОБ и судбоносните моменти, го затреперувале срцето на секој чесен граѓанин и го покренувале во нови акции за правда и слобода на македонскиот народ и народностите, поврзувајќи го Илинден со секоја нова политичка или друга акција на младите генерации.

Така, во оригиналната Декларација на АСНОМ за основните права на Македонците и другите народности на демократска Македонија се вели:

1. Сите граѓани на федералната македонска држава се еднакви и рамноправни пред законите, не гледајќи (на) нивната народност, пол, раса и вероисповедание.

2. На националните малцинства на Македонија се осигуруваат сите права на слободен национален живот.

spomenik-prilep
Споменикот во Прилеп

3. На секој граѓанин му е гарантирана сигурност за личноста и имотот, загарантирано е правото на сопственост и часната иницијатива во стопанскиот живот.

4. На секој граѓанин му е загарантирана слободата на вероисповеданието и  слободата на совеста.

 5. На сите граѓани им се гарантира слободата на говорот, печатот, собирањето, договорот и слободата на дружението.

6. Изборното право на демократска Македонија ги вршат избирачите со тајно гласуване и основание на општото, еднаквото, непосредното и личного изборно право.

7. Правото да избируат и да бидат избрани во сите изборни тела во народната власт (го) имајат секој граѓанин и секоја граѓанка кој се наполниле 18 години, ако не се провинени за некоје престапление. Додека траје народно-ослободителната војна, по решение на АСНОМ, може да се отстапи од принципите на тајното и непосредното гласуване. Малкумина лица, како и лицата кој со провинет по отношение на интересите на народно-ослободителнага војна, се лишуваат от правата по точка 5 и 6 на оваја Декларација.

8.  Должност и чест е на секој за оружје способен граѓанин, без разлика на народност и вера, да учествува како војник во редовите на народно-ослободителната војска и партизанските одреди.

9.  Се забранува и прогонуваат сиге фашиски и профашиски дејствија, оти се против слободата и независноста на братската заедница на народите на Југославија.

10.  На секој граѓанин му е загарантирано правого на жалби против решенијата на органите на власта по начин предвиден во законот. Секој граѓанин има право на молба и поплака на сите државни власти.

11.  Народната власт се старее да (ја) отстрани неписменоста и да ја подигне народната култура како и да осигура безплатна просвета.

Во манастирот „Св. Отец Прохор Пчински" на ИЛИНДЕН, 2 август 1944 год(ина)

За Антифашистичкото собрание на народното ослободуене на Македонија.

Секретар:                                                                 Претседател:

Љупчо Д. Арсов                                                       Методи Антонов Ченто

Љ. Арсов, с.р.                                                           М. А. Ченто, с.р.

prohor-pcinski
Манастирот Свети Прохор Пчински

Исто така, На 2 август 1944 година во манастирот „Св. Прохор Пчински"  е донесено Решение на Антифашистичкото собрание на народното ослободувне на Македонија за заведуене на македонскиот јазик како службен јазик во македонската држава

Член 1

Во македонската држава како службен јазт се заведуе народниот македонски јазик.

Член 2

Ова решение влегуе веднага во сила,

Во манастирот „Св. Прохор Пчински", на ИЛИНДЕН 2 август 1944 год(ина).

За Антифашистичкото собрание на народното ослободуење на Македонија.

Секретар:                                                    Претседател:

Љупчо Д. Арсов                                         Методи Антонов Ченто

 

Продолжува

slave-katin-33
Пишува:
СЛАВЕ КАТИН

 

На прво место

News image

Во Европа државата се бори против криминалот, само во Македонија криминалот и криминалците се држава

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: „Мора да ги избркаме од Владата криминалците ако сакаме во Евро...

Историја

News image

Во есента на 1943 година се формира Иницијативен одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ

Воените и политичките успеси во 1943 година го забрзаа развитокот на органите на народната власт, та...

Иселеници

News image

НОВ ПАТ КОН АФИРМАЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА

“МОЈАТА ОМИЛЕНА ПРИКАЗНА” И ОД “БУКВА ДО БУКВА АЗБУКА” Н...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20)

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20) МОЛИТВЕНИ ТЕКСТОВИ – МОЛИТВА КОН СВЕТА...

Фељтон

News image

Александар Македонски (61)

Александар Македонски (61) КОВАНИТЕ ПАРИ НА АЛЕКСАНДАР ВО АНТИЧКАТА МАКЕДОНСКА ИМПЕ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.