Среда, 31 Јануари 2018   
Узурпација на Македонија

um-mhrmi-ca

Јануари 2018 година,

Отворено писмо до:

Н.Е. Антонио Антонио Гутерес – Генерален секретар на Организацијата на Обединетите Нации

Амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на Обединетите нации

H.E. Доналд Туск, Претседател на Европскиот совет

H.E. Јоханес Хан, Комесар за европска политика на соседството и проширување

H.E. Федерика Могерини, Висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика

H.E. Ѓорге Иванов, Претседател на Република Македонија

Неговото Блаженство Г.Г. Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски

Г-дин Зоран Заев, Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ)

Г-дин Христијан Мицковски, Претседател на Внатрешната македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единство (ВМРО-ДПМНЕ)

Македонските медиуми

Македонските здруженија и организации

Членови на Конгресот на САД

Конгресменот Крис Смит, Њу Џерси

Конгресменот Роберт Адерхолт, Алабама

Конгресменот Роберт Питенгер, Северна Каролина

Конгресменот Ренди Халтгрен, Илиноис

Конгресменот Луи Гомерт, Тексас

Конгресменот Џеф Фортенбери, Небраска

Сенаторот Мајк Ли, Јута

Сенаторот Џејмз Инхофе, Оклахома

Сенаторот Том Тилис, Северна Каролина

Сенаторот Тед Круз, Тексас

Сенаторот Бил Касиди, Луизиана

Узурпација на Македонија

Како сведоци на уништувањето на нашата земја пред нашите очи, ние го креваме гласот против сите оние кои се вклучени во овој гнасен чин. Желбата на САД и на ЕУ за преименување на нашата земја да ги смири нашите угнетувачи веќе долго време ни е позната.

За да се постигне оваа цел, тие интервенираа на македонските парламентарни избори на 11 декември 2016 година за да осигурат дека, и покрај губењето на изборите, коалицијата предводена од Зоран Заев ќе биде инсталирана како нова влада за исполнување на интересите на САД и ЕУ.

Резултатите од парламентарните избори на 11 декември 2016 година беа лажирани со масовно, широко распространето поткупување на гласачите на СДСМ, вклучувајќи го и методот за купување гласови за постојано гласање на гласачките ливчиња, наречен "Бугарски воз". Исто така, Државната изборна комисија објави резултати кои се разликуваат од оние пријавени на теренот. Исто така, Државната изборна комисија дисквалификуваше 39.000 гласови за ВМРО-ДПМНЕ.

Конечно, САД и ЕУ ја проширија суштинската финансиска, логистичка и советодавна поддршка на СДСМ. И покрај сите овие манипулации, ВМРО-ДПМНЕ сепак доби тесна победа. САД и ЕУ беа изненадени, иритирани и разочарани. Тие по секоја цена беа решени да формираат влада со Зоран Заев и СДСМ. Тие извршија интензивен притисок и заплашување за да ги потиснат македонските институции, здруженија и клучни политичари и граѓани кои инаку би се спротивставиле на газењето на македонскиот устав. Лажирањето на гласовите и манипулациите продолжи кога де-факто го инсталираа претседателот на Собранието, наместо правилно да биде избран. Таканаречените избори се одржаа по завршувањето на парламентарната седница, не беа почитувани правилата на парламентарната постапка и немаше кворум. Помалку од 60 минути од надреалното соопштение на комесарот Јоханес Хан и претставникот за надворешни работи Фредерика Могерини, во кое ЕУ му честитаа и го призна изборот за претседателот на Талат Џафери. Македонците добро го познаваат Зоран Заев. Заев е криминалец кој беше помилуван од претседателот Бранко Црвенковски во 2008 година за проневера на 8 милиони евра додека бил градоначалник на Струмица. Тој не се промени. Заев може да се види во видеото на YouTube, во кое бара од бизнисмен мито од околу 200.000 евра, во замена за дозвола за градба. Како странски инсталиран премиер, Заев потпиша гаранција да не ја спроведува "Тиранската Платформа" која ќе ја уништи Македонија како унитарна држава. " ,,Тиранската Платформа " јавно беше објавена по изборите откако албанските политички партии во Македонија го уценуваа Зоран Заев за возврат за нивната поддршка за формирање на влада. Граѓаните беа измамени и не добија шанса да гласаат за тоа. Покрај тоа, Заев е човекот кој ја водеше шарената револуција, која ги осквернави националните споменици и згради. Тој е човекот кој сака да ги отстрани македонските споменици за да ги смири странските интереси кои сакаат да го отстранат македонскиот идентитет. Тој е човекот што ги ослободи терористите од затвор, кои ја нападнаа и ја поткопаа Македонија. Тој е човекот кој изјави дека ќе ги јаде луѓето живи кога ќе дојде на власт. Денес, неговите деструктивни намери се остваруваат во целост. Сè во Македонија е превртено наопаку. Земјата стана театар на апсурдот. На пример, оние што се стремат кон доброто на земјата и на нејзиниот народ се сметаат за терористи. Тие се замолчени, затворени и ќе бидат судени со минимумална казна од 10 години затвор. Спротивно на тоа, режимот ги наградува оние што се обидуваат да го поткопаат сето она што е македонско. Судските и правните норми не се почитуват од страна на СДСМ. Уставот и уставните институции се игнорираат. Заев и СДСМ само ги почитуваат интересите на САД и на ЕУ кои сакаат да го уништат македонскиот идентитет и сé што е поврзано со идентитетот, што е можно поскоро. Владата на Заев нема остварено речиси никакви изборни ветувања. Нема зголемување на вработеноста, ниту подобрување на животниот стандард, ниту зголемување на пензиите, ниту подобрување на условите за учениците. Наместо тоа, животниот стандард е во надолен тренд. Можеме да заклучиме дека 2018 година ќе биде многу полоша од претходната година. Причина за тоа е Заев е најавата дека првата половина од 2018 година ќе биде погодно време за промена на името на нашата држава. За жал, минатите грешки од страна на нашите политичари, најверојатно, ќе доведат до колапс на нашата држава, како што тоа го гледаме во рок од само неколку месеци. Како резултат на тоа, признавањето на Република Македонија под нејзиното уставно име од 136 земји ќе биде обратно и негирано. Законската победа на Македонија против Грција во Меѓународниот суд на правдата за деблокирање на членството на Македонија во ЕУ и НАТО ќе стане бесмислена и заборавена. Концесиите на нашите политичари да го променат нашето национално знаме и да се откажат од македонските малцинства во Бугарија и Грција ќе беше залудни. Се прашуваме,кој освен американскиот амбасадор Џес Бејли, кој друг му даде на Зоран Заев право да преговара за нашиот национален идентитет? Кој му даде на Заев право да преговара за идентитетот на нашите деца, мајки, татковци, дедовци, предци, идните генерации, нашите патриоти и херои кои храбро гинеа за нашата татковина, како и за други славни личности во историјата на Македонија? Кој му даде на Заев право да се меша во Македонската православна црква и нејзините канони? За Македонската православна црква и Охридската архиепископија, како првобитна црква, е смешно да бара признание да биде признаена од бугарската црква како нејзина мајка црква. Ние Македонците го знаеме одговорот. Зоран Заев нема ниту авторитет ниту право од мнозинството граѓани, ниту од мнозинството членови во партијата СДСМ. Сето ова е политичка измама со која Македонија треба да се согласи да го изгуби својот идентитет во замена за можноста за пристап во ЕУ и НАТО. Покрај тоа, ние исто така треба да веруваме дека нашите најголеми непријатели ќе направат се што можат за да и помогнат на Македонија да добие членство во ЕУ и во НАТО. Не треба да заборавиме дека Македонија во неколку наврати беше измамена со лажни ветувања. На пример, Македонија беше обврзана во 1993 година да пристапи во Обединетите нации под срамната референца Поранешна Југословенска Република Македонија (ФИРОМ), што беше спротивно на Повелбата на ОН. Македонија беше уверена дека ова е привремена мерка, но сега таа се влече повеќе од четврт век. Слични гаранции беа дадени кога Македонија беше обврзана да го смени своето првобитно национално знаме и член 49 од нејзиниот устав. Како ние Македонците можеме да им веруваме на оние што и денес ни подготвуваат црни сценарија? Може ли цената на достоинството, гордоста, идентитетот и историјата на Македонија да се стават на ризик за замена за вербално уверување за членство во ЕУ и НАТО? Факт е дека ЕУ се распаѓа. Велика Британија гласаше за напуштање на ЕУ. Значителен број други земји-членки се незадоволни и размислуваат да ја напуштат Унијата. Дали Македонија треба да се залага за влез во ЕУ кога другите сакаат да заминат? И влезот во НАТО не е подобар. НАТО повеќе не е само сојуз за одбрана на земјите-членки. Таа, во повеќе наврати се покажа како агресор со своите сомнителни воени интервенции против Србија, Украина, Иран, Ирак, Либија и други држави. Ако ни се наметне ново име од владата која ја сметаме за нелегитимна со нелегитимен премиер, никогаш нема да го прифатиме таквото име. Последиците од ваквото сценарио ќе бидат катастрофални. Загубата на нашето уставно име ќе значи загуба на нашиот национален идентитет. Ова ќе има домино ефект, каде што ќе ја загубиме нашата историја и целото наше културно наследство. Колку иронично е што треба да го смениме името на нашата држава само затоа што Грција ја именуваше својата северна покраина Македонија во 1988 година и набргу започна спор за името против нашата држава. Пред именувањето на грчката покраина со терминот ,,Македонија,, во Грција беше забрането и опасно да се изговори зборот "Македонија". Загубата на името на нашата држава, националниот идентитет, историјата, културното наследство ќе значи и губење на сите наши македонски песни, особено оние кои го споменуваат нашето национално име во нивните текстови. Овие песни што потенцијално ќе бидат преземени од Грција ќе бидат неразбирливи за нив. Како иронично и мрачно. Сепак, странците кои ни’ го копаат гробот ни’ кажуваат дека ова е нашата најдобра опција. Доколку нашите политички водачи потпишат договор дека повеќе не сме Македонци, тогаш автоматски ќе станеме нешто друго или нова нација. Историјата на оваа нова нација ќе започне во моментот кога ќе биде потпишан таков документ. Не смееме да заборавиме дека нашите корени се вградени во нашиот идентитет. Без корени немаме минато, и ако немаме минато, тогаш немаме иднина. Побудени од се’ погоре споменатото, ние долупотпишаните бараме итно прекинување на сите преговори и активности насочени кон де факто уништувањето на Република Македонија. - Ние нема да признаеме ниту да прифатиме никакви договори од некоја влада што ќе биде штетна за Македонија и нејзините граѓани. - Ние нема да ги признаеме ниту поддржиме владините или државните институции кои работат против унитарниот карактер и постоењето на Република Македонија, без оглед на политичката и партиската припадност. - Го отфрламе прифаќањето на Бугарската Православна Црква како мајка црква на Македонската Православна Црква. - Ние нема да прифатиме ниту подржуваме двојазичност на територијата на Република Македонија. - Ги осудуваме сите политичари и официјални лица кои беа вклучени во апсењето и затворањето на македонските патриоти врз основа на лажни и неосновани обвинувања за тероризам. - Ги осудуваме сите политичари и службеници кои користеа лажни методи, вклучувајќи и дискредитирање на надлежноста на македонското судство, за ослободување на терористите и убијците на македонските граѓани. - Ги осудуваме сите поединци и организации кои се вклучени во напорите да се уништи нашата држава. - Им даваме огромна благодарност и признание на сите оние кои го поддржуваат нашиот пат кон просперитетна и независна Република Македонија.

Потписници:

Организацијата Обединети Македонци од Канада Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Светски Македонски Конгрес – Канада Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

 

На прво место

News image

Бродот што тоне не е место за забава- масовна операција за напуштање на Заев

Бродот што тоне не е место за забава- масовна операција за напуштање на Заев

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (26)

ПРЕД МОШТИТЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО БАЗИЛИКАТА „СВ....

Култура и туризам

News image

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ       

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (9)

ВРСКАТА НА ХИПЕРБОРЕЈЦИТЕ (СЕВЕРЦИТЕ) ВО СВЕТОТ (ДЕЛ II) 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.